Zateplovací sytém stomixTHERM alfa od společnosti STOMIX získal jako první v ČR evropské označení shody CE

Společnost STOMIX® se stala jako první tuzemský výrobce systémů pro tepelnou ochranu budov (tzv. ETICS1) držitelem certifikátu, který potvrzuje, že jeho zateplovací systém stomixTHERM®alfa, splňuje požadavky harmonizované technické specifikace, tzv. Evropského technického schválení (ETA). STOMIX® je tak u nás nyní první a jediný oprávněn nést evropské označení shody CE pro tento typ výrobků.

Po vstupu České republiky do Evropské Unie jsou čeští výrobci stavebních materiálů povinni dodržovat požadavky Evropských směrnic harmonizovaných do českých technických předpisů a norem. Přestože normy nejsou a priori závazné, odkazuje se na ně celá řada zákonů, nařízení a vyhlášek, čímž se stávají závaznými.

V minulosti to byla také společnost STOMIX®, která jako první v České republice splnila, kromě požadavků plynoucích z legislativy, také kvalitativní požadavky třídy A, které na kontaktní zateplovací systémy (KZS), dnes označované zkratkou ETICS, stanovil Cech pro zateplování budov. Společnost STOMIX® využívá při výrobě ETICS více než desetiletou zkušenost a výstupy svého vlastního výzkumu a vývoje. Evropská značka shody je vyjádřením skutečnosti, že zateplovací systémy firmy STOMIX® vyhovují nejnáročnějším požadavkům.

Prvním požadavkem na ETICS je bezpečnost

Při výrobě a provádění zateplovacích systémů je nutné dbát nejen na samotnou fyzikální funkci tepelné ochrany. Základními požadavky, které na stavby po celé Evropě, tedy i u nás klade Evropská Směrnice Rady č. 89/106/EHS jsou:

  • mechanická odolnost a stabilita (instalace ETICS na budovu musí být provedena tak, aby nedošlo např. k jejímu odtržení a pádu na zem)
  • požární bezpečnost (systém musí být vyráběn ze speciálního materiálu nehořlavé úpravy)
  • hygiena, ochrana zdraví a životního prostředí
  • bezpečnost při užívání
  • ochrana proti hluku
  • úspora energie a tepelná ochrana

Zásadním kritériem, která s bezpečností osob, zejména náhodných kolemjdoucích chodců, bezprostředně souvisí je mechanická odolnost a stabilita. Je velmi dobře, že zhroucení tepelně izolačního souvrství je řídkým jevem. Nicméně i z mála přímých zkušeností se potvrzuje teoretická předpověď, že když už adhezní síly, které váží souvrství k podkladu, poklesnou pod jistou mez, zhroutí se celé souvrství lavinovitě, tzn. náhle v důsledku dynamického působení rozpohybované hmoty souvrství.

STOMIX® byl první v ČR, kdo se rozhodl podstoupit velmi složitou proceduru získání průkazu shody výrobku s evropskými požadavky, což je pro zákazníky velmi významným signálem.

Způsob průkazu, zda tzv. regulované výrobky, mezi něž patří i ETICS, splňují základní požadavky na stavby, pevně stanoví předpisy ES. Výrobce ETICS, který postupuje podle evropských předpisů, se stane držitelem Evropského technického schválení (ETA)2 . Výrobek je možné následně, po kladném posouzení systému výrobní kontroly, označovat CE3.

Na téma perspektiv rozvoje systémů vnější tepelně izolační ochrany (ETICS) v České republice z pohledu jeho největšího tuzemského výrobce jsme se zeptali generálního ředitele Bořivoje Mináře.

Jak se společnost STOMIX® připravuje na evropská pravidla hodnocení energetické náročnosti budov, která budou platit od ledna 2006.

Skupina našich obchodních společností STOMIX® je organizovaná tak, abychom byli schopni operativně reagovat na potřeby zákazníka nebo změny na trhu. Firemní filosofií je vysoká kvalita a komplexní přístup. Všechny společnosti skupiny STOMIX®, tzn. i společnosti zahraniční, mají vlastní sklady, odbyt, dobarvování a expedici, což zaručuje okamžitou schopnost reagovat na potřeby kupujících.

Co je ale také podstatné a na co klademe zvláštní důraz - obchodní zástupci a především pracovníci technického servisu v našich společnostech jsou schopni rychle reagovat na nově vzniklé podmínky. Jsme připraveni bez čekání poskytnout zákazníkům a zájemcům co nejširší informaci či sjednat schůzku se specialisty z mateřské společnosti.

Ke standardům naší práce patří i nekončící vzdělávání našich obchodních a technických specialistů, u nichž považujeme výbornou znalost technických principů a detailů naší produkce a také znalost norem, technické a obecné legislativy za naprostou nezbytnost. Lze s jistotou říci, že týmy odborníků ve společnostech skupiny STOMIX® jsou technicky i organizačně připraveny v reálném čase reagovat na požadavky související s novými pravidly hodnocení energetické náročnosti budov.

V této souvislosti bude pro kvalitu služeb v této oblasti důležitý i způsob a termín implementace evropské směrnice do českého práva, ale zejména pak i způsob, jakým se ustálí její praktické provádění.

Jaké očekáváte nejdůležitější změny v technice a v technologii provádění tepelné izolace budov, v požadavcích na systémy zateplení včetně životnosti, v požadavcích na vlastnosti tepelně izolační obálky i použitých materiálů a na omezení jejich vlivu na životního prostředí.

Odpověď lze rozdělit na dvě části. Jedna pojedná o perspektivách v právně vyspělejších zemích a druhá může být o nadějích a očekávaných změnách v ČR. V technicky a právně vyspělých zemích lze jistě očekávat další snahy o změny v používaných surovinách a materiálech. Ropná krize a další vlivy mohou vést k hledání alternativních izolačních materiálů, kotevních prvků, doplňkových materiálů apod. Snaha o snižování cen, resp. udržení cen montáže 1m2 při rostoucí ceně práce povede k hledání efektivnějších způsobů montáže. Není vyloučené, že bude v budoucnosti stanoven požadavek na plnou recyklovatelnost demontovaných (likvidovaných) ETICS. Stále větší váhu bude mít i vliv materiálů na životní prostředí apod.

V České republice jsme v prognózách a očekáváních poněkud skromnější. Budeme spokojeni, když budou do národního práva plně a včas implementovány především ty evropské směrnice, které mají zásadní vliv na kvalitu, bezpečnost a trvanlivost zateplovacích systémů. Těžko předpokládat drastický nástup ke zvyšování kvality, techniky a technologií, když v některých oblastech máme v ČR zásadní problémy s dodržováním elementárních zásad. Dosud chybí některé technické zákony či směrnice. Zcela pak chybí kontrola dodržování pracovních postupů a dodržování platných předpisů. Investor je pak někdy konfrontován se situací, kde zaplatí deklarovanou kvalitu a obdrží v případě ETICS třeba život ohrožující slepenec, instalovaný na investorově domě. Složité, zdlouhavé a technicky nekorektní způsoby dokazování, špatná vymahatelnost práva a nečinnost kontrolních orgánů k porušování předpisů a zákonů přímo vybízí. Také nedokážeme odhadnout, jak se s těmito chronickými neduhy vyrovnají české implementace evropských pravidel hry do našeho práva.

Cesta ke zlepšování ETICS v ČR je velmi jednoduchá. V první řadě stačí, aby bylo striktně vyžadováno a kontrolováno dodržování alespoň stávající legislativy. Za druhé je třeba konečně zavést nový přístup EU do českého práva a zastavit hledání třetí české cesty. Snahy o zavedení pojmu „výrobky pro český trh“ jsou velmi nebezpečné pro všechny strany. Určitě by však mělo být zamezeno používat systémy, které nemají prohlášení o shodě, alespoň na akcích financovaných, spolufinancovaných či dotovaných z veřejných zdrojů.

Změny v oblasti ETICS jsou a budou potřebné i v ČR. Rámec a předpoklady pro nastartování změny musí spoluvytvářet i státní instituce z MPO, MMR a dalších rezortů. Čím rychleji a důrazněji budou nastoleny technické a legislativní změny, tím rychleji dojde ke zvýšení konkurenceschopnosti realizátorů ETICS na jednotném evropském trhu.

(Článek byl zpracován na základě podkladů, které poskytla V.I.A PRAHA, a.s.)




1 ETICS (External Thermal Insulating Composite System=vnější tepelně izolační kompozitní systém) je výrobek, který musí splňovat příslušné právní předpisy. Komise EU jej stanovila jako regulovaný, což znamená, že je povinností výrobce, distributora nebo dovozce dodávat na společný trh výrobky, které splňují požadavky příslušného právního předpisu. Důvodem je splnění základních požadavků, které jsou kladeny na stavby a které mohou být tímto výrobkem významně ovlivněny. Regulované výrobky se v EU posuzují podle technických specifikací, které jsou po uveřejnění v Úředním věstníku (OJ) používány všemi členskými státy, přičemž se má za to, že splněním technické specifikace byl též naplněn předpoklad shody s právním předpisem. V technických specifikacích jsou stanoveny sledované vlastnosti výrobků a určena odpovědnost za jejich posouzení. Již na počátku tvorby technické specifikace rozhodne Komise, zda touto specifikací bude harmonizovaná norma nebo evropské technické schválení ETA, vytvořené na základě Řídícího pokynu pro evropské technické schválení (ETAG), případně bez něj (převzato z článku Posuzování kontaktních zateplovacích systémů, Ing. J. Čurdová, TZUS Praha).

2 Evropské technické schválení - ETA. Dokument vydaný notifikovanou osobou , který vyjadřuje kladné technické posouzení výrobku. Posuzována je vhodnost výrobku k určenému použití ve stavbě s ohledem na základní požadavky. Uděluje se pro výrobky, pro které neexistuje evropská harmonizovaná norma (např. ETICS). Evropská harmonizovaná norma (hEN) je norma harmonizovaná s evropskou směrnicí pro stavební výrobky. Shoda s ustanoveními harmonizované normy podle její přílohy (příloha ZA) představuje shodu s příslušnými požadavky směrnice pro stavební výrobky, obdobně jako shoda s ustanoveními ETA. ETAG – Řídící pokyny pro vydání Evropského technického schválení (ETA). Vydává je Evropská organizace pro technické osvědčování (EOTA).

3 Označení CE je jediným označením, které prokazuje, že výrobek je ve shodě se směrnicemi založenými na zásadách globálního přístupu. Označení vyjadřuje ,že výrobek splňuje technické požadavky stanovené ve všech právních předpisech, které se na něj vztahují a které toto označení stanovují nebo umožňují, a že byl při posouzení shody dodržen stanovený postup. Podle rozhodnutí Rady č.93/465/EEC z 22. července 1993 každý průmyslový výrobek, na který se vztahují směrnice technické harmonizace založené na zásadách globálního přístupu, má být opatřen označením CE, nestanoví-li zvláštní směrnice jinak; tyto výjimky nepředstavují odchylku od požadavků na označování, nýbrž odchylku od správních postupů posuzování shody, které mohou být v určitých případech považovány za příliš těžkopádné. Jakákoli výjimka nebo odchylka od požadavku na označování musí být řádně odůvodněna. Pro výrobky označované značkou „CE“ vystavuje výrobce v ČR tzv. „ES prohlášení o shodě“ podle Nařízení vlády č. 190/2002 Sb.
Autor:
Foto: Archiv firmy Stomix