Střechy, Stavba – Úsporná domácnost – EkoAuto

Jak už z názvu vyplývá, jde o inovovanou výstavu, jejíž už 27. ročník se konal opět na ostravském výstavišti Černá louka. Kladla si za cíl představit novinky v oblasti klasických a moderních střešních krytin, zdicích, zateplovacích a izolačních materiálů, stavebních technologií a řemesel. Jak se jí to podařilo, nejlépe posoudili návštěvníci a zároveň často i koncoví zákazníci.

Kromě tradičních vystavovatelů výše uvedených stavebních komodit, které reprezentovaly zejména firmy Satjam, Cembrit, Apis, Střechy Ewerest, Wienerberger cihlářský průmysl, Coleman S. I. a další, se v kategorii Úsporná domácnost kromě jiných předvedly energetické společnosti ČEZ, E.ON a Innogy. V sekci EkoAuto pak hlavně známé značky Hyundai, Toyota a to v hybridním provedení, dále Škoda, Ford i Volkswagen.

Pestrost letošního ročníku vhodně doplnila soutěž učňů oborů instalatér, stolař a zedník a samozřejmě odborné poradny a přednášky, kde návštěvníci získali odpovědi na své dotazy. Nejvíce v expozicích Společenstva kominíků ČR, Cechu obkladačů a Českého kamnářského institutu.

Zdravice z ústředí

K vlastní výstavě a jejímu doprovodnému programu se dali slyšet i zástupci vrcholové politiky. Vladimír Sochor, ředitel odboru energetické účinnosti a úspor MPO: „Ministerstvo průmyslu a obchodu má v gesci snižování energetické náročnosti a snaží se podporovat různé energeticky úsporné projekty. Nyní přichází s programem Úspory energie s rozumem, který motivuje k navrhování energeticky úsporných projektů ve všech sektorech výstavby, předně u rodinných a bytových domů.

Jan Kříž, náměstek ministra MŽP: „Resort životního prostředí podporuje v rámci Nové zelené úsporám a operačního programu Životní prostředí úsporná opatření v budovách. Významná je i tzv. kotlíková dotace a též snížení emisí u stacionárních zdrojů. Loni byla pro obce a kraje vyhlášena druhá výzva na podporu vozidel s alternativním pohonem.

Dvojice vozů Hyundai IONIQ. Vlevo hybridní verze, vpravo čistě elektrický automobil

Co bylo k vidění

K některým vystaveným exponátům se nyní slovem i snímky zastavíme podrobněji.

Společnost Satjam střechy, okapy, trapézy Ostrava s největší výstavní plochou, se pochlubila novinkami zajišťujícími bezpečný pohyb po střechách a ochranu před pádem sněhové vrstvy. Takže si je vyjmenujme: střešní schod se dvěma nášlapnými protiskluzovými plochami pro střechy maximálně se sklonem 45 °. Dále je to střešní žebřík v délce 1,2 m pro šikmé střechy. Trubkové sněhové zábrany jsou řešením pro každou střechu a dva druhy držáků pro kotvení solárních systémů – na profilované krytiny a trapézový plech a pro krytinu s dvojitou stojatou drážkou a krytinu Rapid.

Výčet prezentovaných výrobků byl opravdu pestrý. Na obrázku vozíky pro samonosné brány

Pestrý výčet příkladů dalších výrobků, materiálů a technologií začneme firmou Hotjet CZ Bolatice u Opavy, výrobce tepelných čerpadel.

Pokračujeme terasami, obklady a ploty akciovky WPC-Woodplastic Týnec n. S., konstrukcemi balkonů a teras a úsporou energie s keramikou made by Schlüter-Systems, variabilním pojízdným lešením z pevnostní pozinkované oceli bez nutnosti ukotvení z jihočeské Kaplice, nerezové čistírny odpadních vod výrobce Metal-Management Petřvald, kování pro posuvné dveře výrobce Portaflex Ostrava, stavby ze slámy a hlíny stoprocentního přírodního stavitelství Ing. Ivana Tachezyho a v konečně i pryžová membrána Firestone pro plochou střechu a fólie pro zelenou střechu firem Madt Orlová a Firestone building products Karviná.

Společnost Satjam se pochlubila novinkami zajišťujícími bezpečný pohyb po střechách a pro ochranu před pádem sněhové vrstvy

Mezi tradiční vystavovatele patří i východočeská vydavatelská skupina VEGA s.r.o. Ta letos byla i mediálním partnerem této výstavy. Se svými tištěnými tituly Stavebnictví a interiér, AGROjournal, Stavební technika, INTRO a pěti internetovými portály (stavebnictvi3000.cz, stavebni-technika.cz, agrojournal.cz a agroportal24h.cz) je VEGA partnerem všech významných stavebních veletrhů v České republice a v Evropě. Na otázku, jaký je rozdíl mezi touto ostravskou výstavou a předními odbornými stavebními veletrhy a výstavami zejména v zahraničí, odpovídá majitel a jednatel VEGY Jiří Hejhálek takto: „Asi největší rozdíl je v počtech vystavovatelů a návštěvníků. Pokud jde o technickou hodnotu vystavovaných služeb a zejména výrobků, rozdíl se stírá a pro laického stavitele je většinou nepozorovatelný.

Ostravsko – třetí nejlidnatější kraj v ČR (po Středočeském kraji a Praze, pozn. redakce) rozhodně nabízí výbornou základnu pro konání stavebních výstav a zdejší lidé si mohou být jisti, že zde uvidí špičku.

Odborné rady se návštěvníci dočkali třeba v expozici Cechu obkladačů

Závěr

Třídenní výstava, která sre konala ve dnech 8. až 10. března, měla pestré zastoupení a program. Pořadatelům z akciové společnosti Ostravské výstavy Černá louka Ostrava držíme palce, aby v přípravě na již 28. ročník v roce 2019 měli šťastnou ruku při oslovení firem a institucí. Třetí největší město v republice si nepochybně zaslouží ještě lepší obsazení výstavy ze strany lokálních i mimo krajských společností, které tím přispějí k rozvoji města a regionu.

Autor: Zdeněk Svoboda
Foto: Zdeněk Svoboda