Střešní okna ROTO jako součást domova

Střešní okna ROTO byla vyvinuta v Německu a jsou vyráběna společností ROTO FRANK AG (založena v roce 1935). Obchodní zastoupení pro Českou republiku funguje od roku 1992 s hlavním sídlem v Novém Městě na Moravě. Široký sortiment výrobků ROTO rozdělil firmu ROTO na dvě divize. Jedna z nich se věnuje stavebním prvkům, kam patří střešní okna a půdní schody, druhá pak prezentuje velmi širokou a kompletní nabídku stavebního kování.

Trocha historie

Na počátku tu bylo pouze výlezové okno, které sloužilo pro revize pokrývačů nebo jako výlez pro kominíky. Půda byla tehdy nezateplená a sloužila pouze pro odkládání, nikoliv však pro bydlení. Okno mělo jediný úkol, a to zajistit světlo a vzduch. Obrat v myšlení nastal až po válce. Z půdních prostor se začaly vytvářet byty, z počátku jako nouzové řešení bytové situace, posléze jako plnohodnotný ekvivalent vůči klasickému podlažnímu bytu. Tento vývoj přinesl i vyšší nároky na střešní okna. Výlezové okno se postupně měnilo na moderní okno, které mělo umět ještě o něco víc než okno fasádní. Neomezený vliv slunce, větru a deště totiž vyžaduje kvalitní střešní okno promyšlené konstrukce. Výrobce musí disponovat obsáhlým know-how a hlavně pořád inovovat.

Střešní okna nejsou jediným systémem, jak zajistit osvětlení půdního prostoru, nicméně jako jediný systém mohou být různě velice prakticky otvíratelné a zároveň se jimi může vylézt na střechu nebo i nouzově opustit objekt. Otvírání střešních oken může být v podstatě trojí. Křídlo může být kyvné, výsuvné/kyvné nebo výklopné/kyvné.

Při procesu volby konkrétního střešního okna vyvstane několik otázek. V první řadě se každý zamyslí nad velikostí plochy oken, poté je na řadě diskuse o ceně, značce nebo typu zasklení a materiálu, z něž je okno vyrobeno.

Co se týče osvětlení, pokládá se obecně za vyhovující, dosahuje-li zasklená plocha oken 7 % plochy podlahy; v praxi a předpisech je však doporučeno 10 % nebo více. Možnost více prosvětlit půdní prostory je u všech systémů snadno proveditelná.

Výška zabudování a systém otevírání

Po stanovení velikosti oken vzniká otázka umístění okna do střechy, tzn. volba vhodné výšky z hlediska pozdějšího užívání. Firma ROTO doporučuje, že parapet okna by měl být ve výšce 90 - 120 cm od podlahy. Zastává myšlenku »volného přístupu a nerušeného výhledu«. Pro oblast střešních oken byla tato myšlenka před mnoha lety opravdu převratným pojmem. Žádná známá okna s kyvným křídlem doposud nedokázala tuto vizi naplnit s předpokladem zabudování okna do výšky 90 - 120 cm od podlahy. Při otevřeném střešním okně s kyvným křídlem tak není uživatel omezován nejenom pod oknem, ale i v jeho blízkosti. Realizace zmíněné myšlenky vyžadovala vyvinout střešní okna s výsuvným kyvným křídlem a výklopně-kyvným křídlem, u kterých se podchodná výška při otevřeném křídle podstatně zvyšuje. Pro maximální pohodlí vyvinula firma ROTO právě tyto dva zmíněné systémy otevírání oken, které je nutno kombinovat s požadovanou podchodnou výškou. Pokud není stavební situace vhodná pro umístění okna ve výšce 90 až 120 cm a okno je nutno zabudovat ještě výš, i tehdy má ROTO řešení. V tomto případě plně postačí střešní okno s kyvným křídlem a umístěním kličky na spodním rámu okna.

Výběr materiálu a zasklení

V poslední době je patrné, že půdní byty s kompletním zázemím, tzn. i s koupelnou a kuchyní, je z hlediska materiálového (křídlo a rám) vhodné vybavovat střešními okny ze dřeva i PVC. Pro místnosti s předpokládanou vyšší relativní vlhkostí vzduchu se doporučuje používat střešní okna vyrobená z PVC, v ostatních případech plně postačí dřevo. V nabídce firmy ROTO je proto vedle dřevěných střešních oken k dispozici i nabídka střešních oken z PVC, a to ve stejných rozměrech i cenových relacích, pokud se jedná o stejný typ. Z vnějšího pohledu jsou dřevěná okna k nerozeznání od oken plastových, proto lze v jedné střeše uplatnit oba typy.

Střešní okna ROTO mohou být vybavena standardním izolačním zasklením nebo i bezpečnostním tepelně izolačním zasklením AlpineKlima a AlpineStart s k = 1,1 W/m2K, UV filtrem (propouští pouze 12 % resp. 16 % UV záření) a garancí proti krupobití. Toto zasklení získává stále větší oblibu a převažuje nad standardními dvojskly, které mají k = 2,9 W/m2K. Velký rozdíl v zasklení je i při kondenzaci vody na jeho povrchu.

Proč tedy volit ROTO?

Střešní okna ROTO jsou nabízena ve dvou základních typových řadách, ROTO ECOLINE se standardním zasklením a ROTO Alpine s bezpečnostním a tepelně izolačním zasklením (AlpineKlima, AlpineStart). Každé okno se pohodlně ovládá klikou na spodním okraji křídla. Zákazník má možnost vybrat si jeden ze tří způsobů otevírání a zároveň rám vyrobený z lamelované borovice nebo z PVC s vyšší odolností proti průrazu. U výsuvných-kyvných a výklopně kyvných křídel lze nastavit sílu samozdvihu podle sklonu střechy. Pro sladění designu a barev má možnost volit mezi několika druhy klik. Okna je nutné dokonale zateplit hlavně po jejich obvodu. ROTO přichází s variabilním montážním úhlem a umožňuje tak zateplení na obvodu okna ve střešním plášti o šířce 3 cm. Tyto výhody a vůbec případné dotazy a nejasnosti si lze objasnit přímo na uvedených kontaktech u odborníků firmy ROTO.

Autor: Lenka Dvořáková
Foto: Archiv firmy