Střešní okno VELUX GGL 3064 pro domy s extrémně nízkou spotřebou energie

Střešní okno VELUX GGL 3064 – energeticky úsporné - je novým výrobkem pro použití v návrhu domů s extrémně nízkou spotřebou energie. Okno s optimalizovanou konstrukcí se vyznačuje vynikajícími tepelně izolačními vlastnostmi a současně také velmi dobře chrání proti pronikajícímu hluku. Díky použití tvrzeného skla na vnější straně a dvojitého skla s bezpečnostní fólií na vnitřní straně je zvýšena odolnost výrobku a ochrana osob v místnosti.

Mimořádné tepelné ochrany střešního okna docílili konstruktéři tím, že na vnější stranu okenního křídla před izolační dvojsklo předsadili 4 mm silné tvrzené sklo se selektivně reflexní vrstvou a tomuto řešení přizpůsobili ostatní konstrukční detaily okna. Tím zároveň docílili lepší ochrany proti hluku a bezpečnosti osob uvnitř.

Základní materiál pro výrobu okna je ze severské borovice, přičemž všechny profily pro křídlo i rám jsou frézovány z lepených vlysů, tzn. z hranolů lepených až ze sedmi vzájemně různě orientovaných vrstev dřeva. Výsledný výrobek - okno - se pak vyznačuje vysokou tuhostí, stabilitou a také dlouhodobou tvarovou stálostí.


Obr. 1: Detailní řez oknem VELUX GGL 3064 – energeticky úsporné okno. Toto střešní okno lze instalovat do střech se sklonem od 15° do 90°.

Toto okno v jediném celku sdružuje hned několik špičkových vlastností. Kromě velmi nízké hodnoty prostupu tepla oknem a výborné zvukové izolace je to vysoká mechanická stabilita oken a současně těsnost. Dále také vysoká ochrana proti vandalismu či jinému typu mechanického poškozování, bezpečnost při užívání, snadná obsluha, snadné mytí a údržba. Zdravotní a ekologická šetrnost je očividná. Za pozornost ještě stojí snadná montáž, volitelný materiál a vzhled lemování a konečně možnost bohatého výběru stínících a dekorativních doplňků.

Popis okna VELUX GGL 3064

Jde o energeticky úsporné okno, které se vyrábí v široké škále rozměrů, s těmito základními vlastnostmi:

  • tepelně izolační vlastnosti,
  • izolace proti hluku,
  • pevnost/bezpečnost skla,
  • skla se nerosí.

Vysoké tepelně izolační vlastnosti okna včetně všech detailů, zejména pak vazeb mezi křídlem a zasklením, má vedle úspor tepla za následek, že se okno nezamlžuje, a to ani na nejcitlivějším místě pro tento jev - na okrajích zasklení. Velmi důležitý přitom je i způsob vsazení tepelně izolačního zasklení do okenního křídla a samozřejmě také tepelně izolační vlastnosti skel, meziskelní mezery (vyplněné inertním plynem) a tzv. „teplého" (warm edge) meziskelního distančního rámečku. Samozřejmostí je možnost otočení křídla o cca 160°, což umožňuje jeho snadné čištění. Ventilační klapka umožňuje větrání při zavřeném okně.

Skladba zasklení

Vnitřní strana zaklení: 33.1 – 16G - 4H. Toto označení zahrnuje 2 x 3 mm lepené sklo s PVB bezpečnostní fólií 0,38 mm uprostřed (zaručuje bezpečnost osob uvnitř) + odrazivé pokovení - 16 mm mezera plněná inertním plynem - 4 mm tvrzené sklo s pokovením - 45 mm mezera -

Vnější stana zasklení: 4 H, tzn. 4 mm tvrzené sklo s pokovením (tvrzené sklo je odolné vůči mechanickému poškození zvenčí)

Společnost VELUX tento způsob zasklení označuje jako zasklení -64. Rám i křídlo okna jsou vyrobeny z lepených vlysů z borového dřeva, mezi rámem a křídlem je 3 stupňové těsnění.


Obr. 2: Detail skel pro okno VELUX GGL 3064. Levá strana obrázku odpovídá vnitřní straně okna.

Střešní okno GGL se zasklením -64 splňuje požadavek na součinitel prostupu tepla doporučený pro energeticky úsporné stavby, který je pro šikmá okna podle ČSN 73 0540-2/Z2 UN = 1,1 W/(m2K).

Požadavky tepelně technické normy

Česká tepelně technická norma ČSN 73 0540-2 ve znění poslední revize Z1/2005 klade na okna požadavky podle tab. 2. V evropském srovnání patří v současné době tyto požadavky k jedněm z nejpřísnějších. Požadované a doporučené hodnoty ukazuje tab. 2.

Je zřejmé, že střešní okno VELUX GGL 3064, výrobcem označované jako energeticky úsporné, vyhoví - co se týče tepelné izolace - beze zbytku současné tepelně technické normě:

  • Součinitel prostupu tepla celého okna UW = 1,0 W/(m2·K) je nižší než doporučená hodnota (tedy hodnota, kterou by mělo plnit okno pro energeticky úspornou budovu).
  • Součinitel prostupu tepla izolačního zasklení je Ug = 0,7 W/(m2·K) podle ČSN EN 673:1997.

Bezpečnostní přirážky

Článek 5.1 již zmíněné normy stanovuje požadavky na nejnižší povrchovou teplotu konstrukce, která musí být pro vyloučení rizika kondenzace nad kritickou povrchovou teplotou:

Podle požadavku ČSN 73540-3/Z3 je pro návrhové podmínky dle ČSN 73 0540-2, čl. 5.1.1 (relativní vlhkost vnitřního vzduchu rhi = 50 %, a teplota vnitřního vzduchu 21 oC pro výplně otvorů s kritickou vnitřní povrchovou vlhkostí rhi = 100 %) kritická povrchová teplota (teplota rosného bodu) qw = 10,19 oC.

Po zahrnutí vlivu přirážek (pro obvyklý způsob vytápění s poklesem do 7 oC) to znamená, že povrchová teplota na okenní výplni by neměla klesnout pod 9,69 oC v případě, že je pod oknem umístěno otopné těleso, a pod 10,69 oC v případě s otopným tělesem mimo okno.

České a evropské požadavky na okna

Základním předpisem, který účastníkům výstavby ukládá, jaké má mít stavba vlastnosti (stanoví tedy požadavky na návrh a odbornost projektanta respektive zhotovitele), jaké stavební výrobky mohou být do stavby zabudovány (požadavky na výrobky a způsob prokazování jejich vlastností) a konečně také, kdo je oprávněn stavbu navrhnout a postavit, je v České republice zákon č. 50/1974 Sb. (stavební zákon) ve znění pozdějších úprav, který se odkazuje na další zákonné předpisy. Stručně řečeno, stavební zákon upravuje výstavbu ve dvou rovinách - stanoví požadavky, kterými se musí řídit projektant a zhotovitel stavby jednak při projektování, a jednak při volbě výrobků a materiálů pro stavby.

  • Vyhláška č. 137/1998 Sb. Ministerstva průmyslu a obchodu ČR stanoví základní požadavky na účelové a stavebně technické řešení staveb, které náleží do působnosti obecných stavebních úřadů a orgánů obcí podle § 117, 118, 119, 123 a 124 stavebního zákona. Tato vyhláška specifikuje stavebně technické řešení staveb, tzn. požaduje, aby stavba byla navržena a provedena tak, aby při respektování hospodárnosti byla vhodná pro zamýšlené využití a aby současně splnila základní požadavky, kterými jsou:
    • mechanická odolnost a stabilita,
    • požární bezpečnost,
    • ochrana zdraví, zdravých životních podmínek a životního prostředí,
    • ochrana proti hluku,
    • bezpečnost při užívání,
    • úspora energie a ochrana tepla.
    Stavba navíc musí splňovat tyto požadavky při běžné údržbě a působení běžně předvídatelných vlivů po dobu předpokládané existence.
  • Zákon č. 22/1997 Sb. o technických požadavcích na výrobky a o změně a doplnění některých zákonů upravuje způsob stanovování technických požadavků na výrobky, které by mohly ve zvýšené míře ohrozit zdraví nebo bezpečnost osob, majetek nebo životní prostředí, popřípadě jiný veřejný zájem. Dále upravuje povinnosti osob, které uvádějí na trh nebo distribuují, popřípadě uvádějí do provozu tyto výrobky (vydat prohlášení shody).

Zákon 22/1997 Sb. zahrnuje výrobky ze všech oblastí a k jeho provedení slouží (k dnešnímu dni) celkem 33 nařízení vlády. Z nich mají pro stavebnictví a speciálně okna včetně střešních oken význam tato nařízení:

  • NV č. 173/1997 Sb., kterým se stanoví vybrané výrobky k posuzování shody, ve znění pozdějších NV č. 78/1999 Sb. a NV č. 323/2000 Sb., NV č. 329/2002 Sb.
  • NV č. 163/2002 Sb., kterým se stanoví technické požadavky na vybrané stavební výrobky ve znění pozdější NV č. 312/2005 Sb. Toto nařízení se při vyjmenování posuzovaných vlastností, jejich požadovaných hodnot a způsobů stanovení odkazuje na soustavu určených norem k tomuto nařízení. V případě oken (včetně střešních) a velmi zásadním kritériu „úspora energie a ochrana tepla" je touto určenou normou též ČSN 73 0540 ve znění novějších změn.
  • NV č. 190/2002 Sb., kterým se stanoví technické požadavky na stavební výrobky označované CE, ve znění pozdějších NV č. 251/2003 Sb. a NV č. 128/2004 Sb. (89/106/EHS).

Dvojkolejnost v posuzování stavebních výrobků

Zastavme se u posledních nařízení vlády č. 163/2002 Sb. a č. 190/2002 Sb., které symbolizují současnou dvojkolejnost při posuzování stavebních výrobků a jejich uvádění na trh, která započala vstupem České republiky do svazku EU a má přechodný charakter (dvojkolejnost není české specifikum, ale je v celé Evropské unii). Na část stavebních výrobků se vztahuje NV č. 163 - ty „jedou" po staré, české koleji, na druhou se vztahují už evropské předpisy. V zásadě platí, že posuzování daného stavebního výrobku (např. oken včetně střešních) se řídí původními českými předpisy (NV č. 163/2002 Sb., požadavky ČSN 73 0540 a dalších určených norem), do té doby, až pro daný výrobek a jeho posuzování vstoupí v platnost harmonizovaná evropská norma, na kterou se odkazuje NV č. 190/2002 Sb.

Pokud jde o okna a střešní okna, připravovaná výrobková evropská norma prEN 14351-1 je již v CEN schválena. Posuzování oken se ale zatím stále provádí k technikým požadavkům podle NV č. 163/2002 Sb. Po publikování harmonizované normy EN 14351-1 v OJEU (pro posuzování oken včetně střešních) v průběhu jejího přechodného období bude posuzování možné provádět oběma způsoby (jak podle nařízení vlády č. 190/2002 Sb. a harmonizované normy ČSN EN 14351-1, tak i podle původního předpisu, jímž je NV č. 163/2002 Sb. a určené normy). Přechodné období souběžné platnosti obou způsobů posuzování oken a střešních oken by mělo skončit v září 2008 [1], kdy původní postup posuzování oken podle nařízení vlády č. 163/2002 Sb. ukončí platnost.

Jiná věc je, jak se s normami, ať původními českými nebo evropskými, pracuje. V rámci tzv. „Nového přístupu k evropské harmonizací, jehož 20. výročí vyhlášení nedávno proběhlo, požadují evropské harmonizované normy spíše jen minimální požadavky akceptovatelné pro všechny státy Unie. Pro projektanta a zcela jistě i pro investora je to výzva, aby zejména v případě, že chce stavbu v nízkoenergetickém nebo pasivním standardu, se nespokojil jen s tím, že výrobky, které zakoupí, jsou certifikovány a mají prohlášení shody, ale musí od nich požadovat takové vysoké tepelně technické vlastnosti, které požadovanou stavbu umožňují realizovat.

Závěr

Nové střešní okno VELUX GGL 3064 – energeticky úsporné - splňuje a překračuje tepelně technické požadavky dané ČSN 73 0540, a to i jejich doporučované hodnoty. Tato okna vynikají dále velmi vysokou těsností a mechanickou odolností. Tato okna se vyznačují snadným ovládáním a nabídkou bohaté výbavy doplňků. Jejich montáž do střešního pláště je pro zaškolenou firmu snadná a rychlá, doporučený montážní postup řeší všechny důležité detaily, které by mohly mít vliv na mechanické a tepelně technické vlastnosti okna i celé střechy. Okno je vhodné pro nízkoenergetické a pasivní domy.

Literatura a zdroje:

[1] Helegda, Milan: Otvorové výplně a lehké obvodové pláště, Stavitel, srpen 2005

1 Zpracováno podle firemních podkladů společnosti VELUX Česká republika, s.r.o. Lektorovala: Ing. Jana Mašatová.
Autor:
Foto: Archiv firmy