1. místo v kategorii B obsadil Ondřej Kotek s fotografií dd-dd-dd (rytmus vlaku)

Studentská fotografická soutěž Tvýma očima je působivou prezentací umu a kreativity

Témata 11. ročníku fotografického klání Tvýma očima, kterými jsou Rytmem žije i neživé a Na ulici, vyprovokovala k účasti přes stovku autorů. Hodnocení přihlášených snímků probíhalo ve čtyřech kategoriích. Představujeme vám nejen vítězná díla.

Organizátor soutěže, Fakulta stavební ČVUT v Praze, si v rámci této aktivity klade za cíl prohloubit zájem studentů o hmotné prostředí, v němž žijeme (například o architekturu), a s tím související kulturně-sociální aspekty. Posluchači fakulty jsou hodnoceni v rámci kategorie B. Soutěže, která od svého založení v roce 2008 prošla intenzivním vývojem, se však dnes v rámci dalších tří kategorií mohou zúčastnit i žáci českých středních škol, zaměstnanci a absolventi pořádající fakulty nebo také studenti pražské FSv ČVUT.

Pravidelný cyklus

Každoroční cyklus soutěže Tvýma očima začíná v červnu vyhlášením nového ročníku a jeho témat a končí v lednu následujícího roku. Stejně tomu bylo i letos. Při příležitosti dne otevřených dveřích pak byly na Fakultě stavební ČVUT předány ceny. Při slavnostním vyhlášení se porota setkala s oceněnými autory, s nimiž diskutovala na téma původu fotografií a příběhů, jež se za snímky ukrývají.

Vždy chceme vědět, jak se autorům pracovalo s tématem, jestli bylo těžké, nebo lehké, zda pro ně bylo inspirativní či přitažlivé. V diskuzi hledáme nějaká zobecnění a zkušenost pro volbu nových témat. To je základem úspěchu soutěže. Někdy si myslíme, že už téma máme a zpětná vazba od studentů nás z toho vyvede a začínáme znovu,“ popisuje průběh a tvorbu soutěže jeden z jejích spoluzakladatelů Miloš Sedláček z Fakulty stavební ČVUT.

Pouliční rytmy

Témata posledního ročníku soutěže byla Rytmem žije i neživé a Na ulici. Jejich prostřednictvím museli účastníci věnovat svému okolí zvýšenou pozornost. Soutěžící vyjádřili svůj postoj a zpětnou vazbu vůči němu právě svými výtvory. Soutěže se zúčastnilo 132 autorů se 474 fotografiemi. Mezi vítězi jednotlivých kategorií se objevila kupříkladu fotografie Ztracen v pamp-kinech talentované Petry Šarmanové, velmi efektní snímek dd-dd-dd (rytmus vlaku) zhotovený Ondřejem Kotkem či působivý portrét NEWS Samuela Hlouška.

Nejen tito jmenovaní však poutají pozornost, o čemž se lze přesvědčit osobně až do 3. března 2020 v galerii Fakulty stavební ČVUT v Praze, kde jsou práce vystaveny. Nový ročník soutěže bude vyhlášen v polovině června 2020.

Motto soutěže zní: „Neváhej a foť všechno, co stojí na pevných a krásných základech!“

Fotogalerie

Autor: tisková zpráva 1)
Foto: archiv Fakulty stavební ČVUT

1) redakčně upraveno