Studentské pokoje

Vytvořit místo, kde bude mladý člověk moci komfortně žít, spát, studovat a mnohdy i pracovat, není tak jednoduché, jak se na první pohled může zdát. Klíčem k úspěchu je dispoziční návrh, v němž je dosaženo požadovaných užitných vlastností ve spojení s efektním designem.

V rámci interiérů je v současnosti v módě jak z praktických, tak dekorativních důvodů modulární nábytek, flexibilní dispoziční řešení, hravá vizáž a kombinace různých interiérových stylů. A těmito pojmy lze charakterizovat i tendence návrhářů, kteří se zabývají studentskými pokoji. My Vám v tomto textu dnes poradíme, jak nejlépe postupovat, abyste dosáhli takového designu, v němž se budete cítit dobře a který bude právě ten Váš osobitý.

Hravost je jeden z pojmů, které vystihují nejlépe současné trendy v designu studentských pokojů. Kreativita návrhářů umožňuje vytvořit originální a přitom ne drahý výsledek. (autor: Photographee.eu, Shutterstock)

Organizace prostoru

V první řadě se zamyslete nad organizací prostoru. Pokud jde o větší místnost, oddělte její jednotlivé části (separujte spaní, pracovní kout, prostor pro relaxaci a šatnu). Můžete například použít paravány nebo v prostoru volně visící záclony či závěsy. Jinou variantou je optický předěl pomocí podlahové krytiny. Pod postel a kolem ní umístěte hebký koberec, pod stůl, na kterém občas i stolujete ponechte čistě vinyl nebo parkety. Velmi efektní je také krytina, která je z jednoho materiálu, ale v místnosti je uplatněno více vzorů. Toto řešení však vyžaduje od počátku znát umístění téměř každého kusu nábytku a omezuje budoucí interiérové změny. Pokud je pak Váš pokoj menší, rozšiřte jej zrcadly a instalujte postel do výšky pod strop, čímž pod lůžkem vznikne užitný prostor navíc.

Zkuste se při navrhování designu místnosti držet pravidla 10-30-60. 60 % získá barva, která pokoji bude dominovat (bílá na stěnách), 10 % naopak ta, která bude využita spíše jen na doplňky (na obrázku modrá) a 30 % připadne té se středními preferencemi (hnědá na nábytku a podlaze). (autor: Photographee.eu, Shutterstock)

Pečlivý výběr barev

Poté se vrhněte na výběr barev. Jak malé, tak velké místnosti svědčí neutrální světlé tóny. Dodávají obyvatelům možnost pružně reagovat na aktuální potřeby a trendy. Velmi užitečné je následovat i tzv. pravidlo 10-30-60. Obnáší výběr tří barev, které si přejete v interiéru aplikovat. 60 % získá barva, která bude prostoru dominovat (nejlépe zmiňovaný neutrální odstín uplatněný obvykle na podlahách a stěnách), 30 % připadne barvě se střední preferencí (obvykle na nábytku) a 10 % takové, která se bude objevovat nejméně, zejména na doplňcích (nejčastěji syté a veselé tóny). Pokud si však přejete pouze obměnit již stávající zařízení, prostě vyberte jednu barvu, která již v místnosti je a nelze ji odstranit (nachází se na důležitém nábytku či milovaném obraze), a pokračujte v jejím užití v rámci nového zařízení.

Podlaha

Co se podlahy týče, již jsme uváděli, že nejlepší je zvolit pro ni neutrální odstín. Také dbejte na to, aby bylo snadné ji kdykoliv setřít. Tzn. pod místa, kde stolujete nebo třeba malujete, rozhodně neumisťujte koberce. Ty můžete naopak situovat k lůžku, ke křeslu, k šatní skříni, před zrcadlo apod. Na těchto místech Vám budou příjemně prohřívat chodidla a navíc nejednou zcela promění dojem z interiéru.

(autor: PlusONE, Shutterstock)
Upřednostňujete probouzet se s dotekem slunečních paprsků na tváři? Nebo naopak raději zasunete postel do tmavého kouta a vychutnáte si spánek i dlouho po rozbřesku? Obojí je možné. (autor: ImageFlow, Shutterstock)

Spánek

Velmi podstatný je dobrý výběr postele a matrace. Sice klišé, avšak pravdivé je, že kvalitní spánek nic nenahradí. Pro ukrytí lůžkovin během dne a doplnění interiérového stylu pak můžete využít přehoz. Pokud je postel umístěna u zdi, nakupte dekorativní polštáře a proměňte za denního světla lůžko ve vzhledné kanape. Jestliže máte to štěstí, že Váš pokoj disponuje velkoformátovými okny, klidně postel přirazte k nim a užívejte si nádherného výhledu přímo z pohodlí svých lůžkovin. Velmi často majitelé řeší problém související s menšími pokoji, kam je občas potřeba uložit návštěvu. Proto je na trhu mnoho lůžek na kolečkách, které lze jednoduše zasunout pod postel trvalou. Nebo si zakupte postel sklápěcí, kterou ráno jen zvednete ke zdi a ve vzniklém prostoru můžete třeba tančit! Výše uváděná možnost umístění lůžka pod strop pak umožní pod ním vytvořit i šatnu, posezení či knihovnu… A pro ty, kteří hledají nízkorozpočtová řešení jsou tu palety, z nichž vytvoříte originální kusy nábytku včetně postelí. Stačí je obrousit, nalakovat nebo natřít, umístit sedáky či matraci a je hotovo.

Stůl na obrázku je dostatečně velký, aby plnil funkci pracovní, odkládací i dekorační. Především je však velmi správně umístěn tak, aby na něj dopadalo co nejvíce přirozeného světla. (autor: Prasit Rodphan, Shutterstock)

Pracovna

Ve studentském pokoji je neméně důležitý pracovní stůl. Dříve populární stoly s maximem úložného prostoru a co největší pracovní deskou v současnosti ustupují populárním minimalistickým řešením. Digitalizace informací umožňuje skladovat většinu studijních materiálů v našich laptopech, a proto jde v případě pracovního stolu spíše o designový prostor pro počítač. A kde by měl být stůl umístěn? Nejlépe pod oknem či tak, aby světlo dopadalo na pracovní desku z té strany, na které je ruka, kterou uživatel nepíše. Tzn. pravák by měl mít okno vlevo. Pozor dávejte také na odlesky slunečních paprsků od monitoru Vašeho počítače při práci, mohou velmi znepříjemnit pohled na displej. A židle u stolu by měla být pohodlná, nejlépe ergonomického tvaru, otočná a s pojízdnými kolečky (pro snadný pohyb). V dnešní době jsou dostupné veškeré možné vzory, barvy a tvary, vybere si každý.

Relaxace

Čím více sedacího nábytku, tím lépe. Málokdo touží prosedět den na kancelářské židli a co se týče relaxace na posteli, ani té by nemělo být příliš. Odborníci varují, že pobyt v lůžku přes den není vhodný, pokud chceme, aby byl náš spánek v noci kvalitní. Jestliže tedy zbude v prostoru místo, umístěte do něj nějaký hezký ušák nebo sedací vak, případně pohodlnou houpací síť či křeslo, do nichž se rádi uchýlíte s knihou… Zajímavostí jsou třeba sítě, které lze rozvěsit do prostoru do výšky klidně po celé ploše místnosti a které unesou člověka. Ten, pokud netrpí závratěmi, na nich může pohodlně odpočívat.

Úložný prostor v podobě proutěných košů a obrazy s africkou tematikou jasně vyjadřují majitelovy preference. Odpočinkové zákoutí ve formě houpačky úspěšně doplňuje prostor esteticky i prakticky. (autor: Photographee.eu, Shutterstock)

Světlo

Do místnosti by měl vždy být umožněn přístup dostatku světla. Velká okna jsou v tomto ohledu pěkná a praktická. A za letních slunných dní řešíme případné přehřívání interiéru samozřejmě stínicími prvky. Funkci plní moderní rolety – třeba screeny, římské rolety, různě hustě tkané závěsy, záclony, žaluzie – třeba dřevěné… Večer však neexistuje jiné řešení než osvětlovat uměle. Držme se při osazování svítidel několika hlavních zásad. Na psacím stole musí být lokální polohovatelná lampa, a to tak, abychom si při psaní nestínili vlastním tělem. U postele a křesel, kde máme v úmyslu pravidelně číst, je nutné umístit další osvětlení (třeba stojací či zavěšená lampička). A samozřejmostí by mělo být centrální světlo, které osvětlí v případě potřeby celou mísnost. Pokud pak máte v pokoji televizor, je dobré mít menší svítidlo i vedle něj, abyste zamezili přílišnému oslňování z obrazovky. A pokud jen chcete obměnit design starých svítidel, pusťte se do výběru nového stínítka.

Výsledný dojem vytváří především doplňky. Zrcadla, závěsné dekorace, sedací háčkované pufy, ozdobné osvětlení… (autor: PinkyWinky, Shutterstock)

Dekorace

Jistě se shodneme na tom, že výsledný efekt interiéru dotváří doplňky. Vše záleží na věku obyvatel, jejich preferencích. Výrobci nabízí tak široký sortiment, že si vybere úplně každý. Nejčastěji užívané jsou závěsné dekorace včetně polic. Na trhu jsou třeba modulové sestavy, který si uzpůsobí uživatel po svém. Efektní jsou i rohové policové systémy. Na zdi jsou zavěšovány tematické mapy, zrcadla, nástěnky, světelné foto rámečky. Prostor zútulňují květiny či malý krb, který prostoru dodá přírodní teplo a večer úžasné světlo. A mezi rozpočtově nenáročné, oku libé a praktické ozdoby patří třeba starší, upravené štafle, které můžete postavit kamkoliv a využít je jako polici či stojan na květiny. A nezapomínejte na úložné boxy, které snadno ukryjí veškerý nepořádek a umožní udržovat jakýkoliv chaos na přijatelné úrovni.

Patříte mezi vášnivé cyklisty? Nebojte se a zapojte své kolo jako interiérový doplněk. (autor: Photographee.eu, Shutterstock)

Váš pokoj – Váš styl

Podstatné je místnost nepřehltit, ponechat ji vzdušnou, jak jen to jde. Nepoužívané zimní oblečení například uložte na léto do krabice pod postel či do suterénu domu, totéž proveďte s učebnicemi a sešity z minulých studentských let. A učiňte z místnosti ten prostor, který Vás osobně charakterizuje. Jste cyklista? Klidně pověste na zeď svůj bicykl. Hodně cestujete? Pochlubte se fotografiemi či sbírkou olejomaleb z vašich cest. Udělejte ze svého studentského hnízdečka takové, v němž se kdykoliv rádi schováte před shonem venčí a které ve vás bude evokovat pouze příjemné pocity. Krása tkví většinou v jednoduchosti a prostotě, proto rozhodně není pravidlem, že výsledný efekt musí být i drahý. Právě naopak.

Autor: Bc. Helena Široká
Foto: Shutterstock, www.playoffice.es