SUNIZER™ není jen běžný světlík

Možností, jak kvalitně zdravě prosvětlit dům, je nespočet. Ovšem osvětlit vnitřní dispozici už tak jednoduché není. Vnitřní prostor lze samozřejmě osvětlit umělým osvětlením, ale vezmeme-li v úvahu zdravotní faktory, je vhodnější maximálně využít denní osvětlení. Prvek, který dokáže běžné okno v některých případech dokonale zastoupit a lze jej použít uvnitř domu, je tzv. SUNIZER™ – tubusový světlík.

Svojí filozofií vychází SUNIZER z klasických světlíků, ovšem díky nemálo konstrukčním úpravám se z něj stává prvek nesrovnatelně účinnější a současně i praktičtější.

Hlavní konstrukční rozdíl oproti běžným světlíkům je v systému přenosu slunečních paprsků. Světlík byl většinou pouze otvorem ve střeše překrytý průhlednou kopulí a otvorem až do stropu místnosti. U sanizérů přes velké vzdálenosti mezi stropem a střechou přenáší sluneční paprsky reflexní – „zrcadlové” potrubí. Toto speciální potrubí má upravený povrch tak, aby dlouhodobě dokázal udržet vysoký koeficient odrazu a přenosu světelných paprsků.

Sanizér je vždy opatřen spodním krytem (difuzérem), který plní nejen estetickou, ale i funkční složku

Šikmé i ploché střechy

Vyústění na střeše se oproti klasickému světlíku v zásadě neliší. Výhodou je, že tvarově vychází ze čtvercové základny opatřené kopulí. Avšak u sanizérů je základna rozdělena na dva základní typy a to základnu speciální pro ploché střechy a na základnu typizovanou, vzhledově podobnou střešnímu oknu. Díky tomuto vzhledu dokáže sanizér velmi elegantně zapadnout do celého střešního systému. Z dálky sanizér na střeše častokrát od střešního okna nerozeznáte.

Sunizér s průměrem potrubí 430 mm pro ploché střechy

Čtvercový difuzér a systém čoček

Zásadní a největší rozdíl oproti světlíku je ve spodní části. Klasický světlík většinou neměl stropní kryt, zůstal tam jen otvor ve stropě. Sanizér je vždy opatřen spodním krytem, odborně nazývaným difuzér, který ovšem plní nejen estetickou složku ale i funkční.

Sanizér obsahuje jedinečný systém optických čoček označovaných jako „Fresnelovy čočky”. Tyto optické prvky dodávají systému jedinečný výkon a navyšují rozptyl slunečních paprsků po větší ploše s rovnoměrnější hladinou osvětlení. Fresnelovy čočky dodávají celému systému současně i významný architektonický vzhled. Konečný vysoký estetický dojem zajišťuje charakteristický čtvercový vzhled sanizéru, který je oproti například kulatým typům světlovodů jedinečný.

Široké použití

Vzhledem k tomu, že se SUNIZER vyrábí ve třech průměrech potrubí (330 mm, 430 mm a 530 mm), je schopen splnit požadavky na osvětlení i těch nejnáročnějších zákazníků.

Sunizér pro ploché střechy – pohled zespodu

Použití sanizérů je velmi široké. Lze je s výhodou využít jak v rodinných domech, tak i administrativních či průmyslových stavbách. Možností uplatnění sanizérů je nespočet, k nejčastějším patří: chodby, schodiště, koupelny, kancelářské prostory, sklady, výrobní prostory atd.

Významné ocenění

Použití Fresnelových čoček v kombinaci s čtvercovým stropním difuzérem je natolik jedinečné, že si výrobek ihned ve své premiéře na stavebním veletrhu For Arch 2009 došel pro to nejprestižnější ocenění odborné poroty GRAND PRIX.

Odbornou porotu zaujalo nápadité spojení Fresnelových čoček se světlíkem a tím vytvoření naprosto nevšedního charakteristického vzhledu výrobku, který dokáže zaujmout na první pohled a který na trhu ještě není. Připočte-li se k tomu, že SUNIZER významně šetří elektrickou energii a současně přispívá k našemu zdraví, jedná se bezesporu o výrobek, který nesmí chybět v žádné stavbě.

Příklad využití sunizéru v herně mateřské školy

Zajímavé možnosti

Další velkou výhodou sanizérů je možnost kombinace čtvercového difuzéru s nejmodernějšími LED diodami pro noční osvětlení, čímž dokáží zaujmout designéry a odborníky z oboru architektury, kteří výrobu tohoto jedinečného českého vynálezu velmi oceňují.

Výrobek bude nyní k vidění na obou odborných veletrzích Střechy Praha a Střechy Ostrava. Můžete této příležitosti využít a dozvědět se o něm více. Zájemci, kteří nebudou mít příležitost se na veletrhy dostavit, mohou využít webové stránky www.sunizer.cz, případně si vyžádat kompletní dokumentaci na tel.: 545 234 444.

Autor: Ing. Radim Otýpka
Foto: Archiv firmy