Přidat na Seznam.cz Přidat na Google News

Švédi dobyli Budějovice

Už dlouho sleduji činnost kurátora Michala Škody v Domě umění v Českých Budějovicích. Ona ta galerie má ještě delší název: Galerie současného umění a architektury. Takže odtud vítr vane. Dvakrát třikrát za rok kurátor představuje práci světových architektů a tentokrát (5. května 2018) pozval Švédy Bolleho Thama (1970) a Martina Videgårda (1968).

Vzhledem k tomu, že jsem se o pár týdnů dřív setkal s Michalem Škodou ve Slavonicích, náš tehdejší rozhovor mě inspiroval k nápadu uspořádat při té příležitosti setkání redakční rady a spolupracovníků INTRA v Budějovicích, poté vyslechnout přednášku Švédů, zajít na vernisáž výstavy… Udělat si prostě takový pracovní výlet. Nápad to tak skvělý asi nebyl, protože se skoro všichni omluvili – dorazil jen vydavatel Honza Hejhálek, Zdeněk Fránek a já. Petr Hájek dokonce radši šlápnul na hřebík a propíchnul si chodidlo skrz naskrz, jen aby nemusel jet. Svým způsobem je obětavý…

Samotný pobyt v Budějovicích gradoval. Na hlavním náměstí jsem sice mohl zaparkovat za 150 Kč na dvě hodiny, ale pak bych musel pryč. S pražskou značkou jsem nechtěl riskovat, takže jsem o kus dál našel záchytné parkoviště za dvacet, odkud jezdí malý shuttle, který mě zase zdarma vrátil na to velké náměstí (Přemysla Otakara II.). Jen co jsem vystoupil, před Domem umění zastavila modrá fabie. To byla poslední barva, pak už mě obstoupila jen černá – z auta se vynořili Martin Tham s Bollem Videgårdem, v ústrety jim spěchal Michal Škoda. Ještěže jsem měl v batohu černý svetr, okamžitě jsem si ho na sebe natáhl a aspoň trochu outfitově splynul. Netrvalo dlouho, a dorazil zájezdní autobus vedený Petrem Šmídkem, pak Filip Šenk, Jeník Hora, Markéta Pražanová, kolega Filip Landa a spousta dalších.

Přednáška Švédů proběhla v tradičním prostoru Studentského kostela sv. Rodiny. Autoři představili svou skvělou práci, některé věci detailně. Jednu z nich také uvidíte v papírově-skleněném INTRU, včetně rozhovoru vzniklém ihned po přednášce. Celý ansámbl pak přeběhl do galerie na vernisáž. A to doslova, protože se právě strhla tropická bouře s monzunovým lijavcem. (Chtělo by se napsat, že déšť udělal z ženských šatů erotickou pomůcku, ale to by bylo trapné, machistické a nekorektní, protože nic takového neexistuje.)

Na vernisáži přišlo asi sto lidí – podle mne fenomenální úspěch kurátora. Chtěl jsem se setkat s někým z budějovické municipality, abych vyzvěděl, jak to má architektura v krajském městě dobré. Ale na nikoho jsem nenarazil… I proto jsme my z INTRA rádi přijali pozvání na večeři, částečně také z důvodu, aby snad oba světoví architekti neměli dojem, že sem vážili cestu poněkud zbytečně. Docela dost jsme probrali hokej, gastronomii a časopisy, které rádi čtou. Trochu došlo i na architekturu. Fajn chlapíci, ti tři černooděnci – Michal Škoda, Bolle Tham a Martin Videgård.

Staňte se i vy našimi čtenáři

Autor: Martin Verner
Foto: Petr Šmídek