SYNER dokončil pátý sportareál

V České republice jsou jen dvě velké stavební společnosti, za kterými stojí domácí kapitál. Mezi ně patří liberecká stavební firma SYNER, s.r.o., jež je vlajkovou lodí nejen divize stavební v S group holding, a.s. Krátce o firmě, ale především o jednom z posledních ukončených projektů – zrekonstruovaném sportovním areálu² v České Lípě se dočtete v článku.

Po necelých dvou letech se Česká Lípa dočkala kompletně zrekonstruovaného sportovního areálu (sportareálu). Rekonstrukce a dostavba3 byla zahájena v srpnu roku 2006 a k slavnostnímu předání stavby došlo letos ke Dni dětí. Od 2. června byl spuštěn běžný provoz tohoto sportovního stánku, jenž nabízí nejen místním obyvatelům, ale i návštěvníkům města zcela nový plavecký bazén, zrekonstruovanou ledovou plochu a veškeré další odpovídající zázemí. Hlavní vstup do sportovního centra zůstává ve střední části stavby, nově mohou návštěvníci kromě přístupu z Barvířské ulice od skateparku využít také vchod z přilehlého parkoviště.

Jak rekonstrukce sportovního areálu probíhaly

Bazénová část

Rozsáhlá rekonstrukce začala demoličními pracemi v bazénové části. Veškeré konstrukce byly vybourány až po základy a celkově tak došlo k rozšíření objektu. V plaveckém areálu vznikl 25 metrový plavecký bazén s 6 plaveckými drahami a hloubce mezi 130 až 165 cm. Bazén je vhodný nejenom pro rekreační koupaní, ale i plavecké závody.

Obr. 1: Ve sportareálu v České Lípě nechybí vířivka whirpool, která zaujímá plochu 25 m²
Obr. 2: Děti zajisté ocení novou dvouskluzavku a 64 metrů dlouhý tobogán s dojezdovým bazénkem

V areálu přibyl i výukový bazén pro děti o velikosti 6×9 metrů s hloubkou 70 až 90 cm a 30 cm hluboké dětské brouzdaliště o ploše 25 metrů čtverečních. Návštěvníci zde najdou vířivku whirpool na ploše 25 m2, relaxační bazén s podvodní masáží nebo divokou řeku s protiproudem. Děti ocení novou dvou skluzavku a 64 metrů dlouhý tobogán s dojezdovým bazénkem. Denně se v akvaparku může vystřídat až 350 lidí.

Zázemí této části areálu tvoří šatny s kapacitou 300 skříněk, přilehlá horká pára, osušovna a rovněž je zde umístěna ošetřovna a místnost pro plavčíky.

Dnes je celá bazénová část řízena elektronickým odbavovacím systémem a každý návštěvník při vstupu obdrží na recepci náramek s čipem, pomocí něhož ovládá skříňku v šatně, může využít jakoukoliv službu v bazénové části, a to včetně nákupu občerstvení v bufetu. Na čip se zaznamenávají délka pobytu i veškeré platby za využité služby, které návštěvník uhradí při odchodu v recepci, kde odevzdává náramek.

Zimní stadion

Kompletní rekonstrukcí prošla také část se zimním stadionem. Součástí této přestavby bylo vybourání stávající ledové plochy, vybudování nové podkladní desky a rozvodů chlazení v celkové délce 20 km.

Dále zde došlo k osazení nových mantinelů včetně bezpečnostního skla kolem celé ledové plochy. Vyměněny byly rovněž sedačky, původní dřevěné lavice nahradily sklápěcí sedačky z plastu. Kapacita hlediště zůstala zachována, tj. pro cca 1200 diváků.

Kondenzace vody ve střešním plášti si vyžádala jeho celkovou výměnu včetně instalace vysoušecí technologie.

Obr. 3: Kompletní rekonstrukcí prošla také část se zimním stadionem. Kapacita hlediště je pro 1200 diváků

Rekonstrukcí prošly pod tribunou i čtyři hokejové šatny včetně sociálního zázemí. V hlavním vestibulu jsou vedle pokladny umístěny brusírna bruslí, ošetřovna a obchod se sportovním zbožím přístupný i z venkovního prostoru. Nová sezóna přivede na stadion 2. hokejovou ligu. Při stavbě se nezapomnělo ani na handicapované občany.

Do celého areálu je zajištěn bezbariérový přístup pomocí osobního výtahu nebo plošin na bocích schodišť. Návštěvníkům nechybí ani restaurace situovaná do přízemí.

Její umístění umožňuje provoz nezávislý na otevírací době Sportareálu, neboť i vchod do restaurace je jak z vnitřního, tak venkovního prostoru. Kromě této restaurace jsou ve Sportareálu i dva bufety, jeden v bazénové části a druhý pod tribunou zimního stadionu. Zde našly místo i kancelářské prostory, provozovatele sportoviště, příspěvková organizace Sport Česká Lípa.

Technologické zázemí je umístěno v suterénu budovy, v nově vzniklém třetím nadzemním podlaží přibyla posilovna a cvičební sál.

O Sportareálu řekli

Od sportareálu si slibujeme, že se stane místem, kde své volné chvíle budou trávit celé rodiny, které až doposud musely za podobným vyžitím jezdit do Liberce či Děčína,” popsala stavbu starostka města Česká Lípa Hana Moudrá.

Pro naši společnost je českolipský sportovní areál v pořadí pátou stavbou, která v sobě zahrnuje i plavecký bazén. S těmito objekty máme už dlouholetou zkušenost a získali jsme za ně i prestižní stavební ocenění,” řekl zástupce dodavatele SYNER, s.r.o., generální ředitel Martin Borovička.

Obr. 4: Závod na termické využití odpadu. Stavba získala v roce 2000 ocenění Stavba roku
Obr. 5: Areál plaveckého bazénu v Děčíně. Tato stavba se rovněž pyšní titulem Stavba roku 2002

Krátce o společnosti SYNER, s.r.o.

Společnost je součástí S group holding, a.s. a byla založena v roce 1991 jako stavební firma. Zpočátku se zabývala drobnými stavebními pracemi převážně na Liberecku. V roce 1993 zvítězila v soutěži o výstavbu Základní umělecké školy v Liberci.

Tato stomiliónová zakázka odstartovala každoroční strmý nárůst obratu a přinesla první nejprestižnější ocenění za stavební dílo – titul Stavba roku 1995. Od té doby její prestiž neustále roste, staví nejen v ČR, ale i v zahraničí4.

Obr. 6: Stavba Základní umělecké školy v Liberci, za níž společnost SYNER získala ocenění Stavba roku 1995

Dnes je SYNER, s.r.o., vlajkovou lodí stavební divize S group holding, a.s., od svého založení sídlí v Liberci, spravuje 16 samostatných výrobních středisek a pobočky v Praze a v Ústí nad Labem a patří mezi desítku největších stavebních firem v České republice.

Její význam je dlouhodobě zmapován i dobrým umisťováním se v žebříčku hodnocení Czech Top 100 i získáním ocenění Dynamická firma roku 2006.

1 Zpracováno z tiskových podkladů společnosti SYNER, s.r.o. (PR Ing. Ondřej Paclt, tiskový mluvčí společnosti)
2 Nový plavecký bazén spolu se zrekonstruovaným zimním stadionem se tak zařadily po bok čtveřice akvaparků, které liberecký SYNER postavil v Jablonci nad Nisou, Děčíně, Kutné Hoře a Berouně
3 Rekonstrukce přišla na téměř 300 milionů korun a stala se tak největší investiční akcí ve čtyřicetitisícovém městě (info z ČTK, 27. 5. 2008)
4 Společnost SYNER je držitelem řady profesních ocenění, ale také získala titul Stavba roku – Závod na termické využití odpadu (2000), Krytý plavecký bazén v Děčíně (2002) a Tipsport arénu v Liberci (2006). Nominaci na toto ocenění získal její developerský projekt v roce 1999 za unikátní stavbu Palác SYNER v Liberci

Autor: Mgr. Helena Hejhálková
Foto: Archiv firmy