Systém Den Braven 3D - postup a zásady správné montáže

V předchozím čísle Stavebnictví a interiér 8/2006 v článku „Systém Den Braven 3D - dokonalé osazování otvorových výplní“ jsme se seznámili s důvody „Proč?“ a ukázali několik málo variant. Dnes si ve stručnosti řekneme jak správně postupovat.


Je potřeba si uvědomit, že po demontáži stávajících výplní se nám může objevit celá řada nejrůznějších tvarů ostění a nadpraží od drážky, přes jednoduché až po trojité zalomení apod. Proto je po demontáži stávající výplně potřeba dbát na dostatečnou přípravu stavebního otvoru před osazením výplně nové. Např. při výměně kastlových oken (obr. 1) v cihlové zástavbě, se po demontáži objeví zpravidla zalomené ostění s drážkou.

Obr. 1: „Kastlové“ okno před demontáží

V některých případech nestačí očistit povrch od prachu a podklad penetrovat, ale je i potřeba doplnit chybějící části zdiva a vyrovnat parapetní zdivo dozděním. Neponechávat ve špaletách uvolněné části cihel a narušených omítek (obr. 2).

Obr. 2: Před osazením nového okna musí být okenní otvor vyspraven

Zarovnání špalet ovlivňuje nejen efektivní volbu dalších komponentů jakou je šířka a tloušťka těsnících pásů, ale usnadňuje i následné lepení těsnících pásů. Je nezbytně nutné, aby rám byl ve váze a umístěn tak, aby připojovací spára měla pokud možno po obvodě rámu konstantní rozměr. Drobné nerovnosti (prohlubně a výstupky) jsou povoleny dle schématu 1.

Schéma 1: Povolená nerovnost podkladu pro použití systému 3D

V případě, že se rozhodneme srovnat ostění (obr. 3 a 4) a osadit výplň blíž k vnějšímu líci obvodového pláště budovy, je potřeba si uvědomit, že se nám nepříznivě zvýší rozdíl dotykové teploty z interiérové strany na povrchu stěn v místnosti a na povrchu oříznuté pěny, což vede k nárůstu zkondenzované vody v místě připojovací spáry a je nutné o to přesněji provést aplikaci těsnících pásů popř. špaletu opatřit ještě tepelně izolačním materiálem (obr. 6).


Obr. 3, 4: Posunutí okna směrem k líci stěny vyžaduje přizpůsobení osazovací spáry



Pokud vzniknou široké drážky, např. v nadpraží (obr. 5) je vhodné do nich vložit polystyrenové desky odpovídajících tloušťek (obr. 6).


Obr. 5, 6: Spáry mezi okenním rámem a okenním otvorem je vhodné vyplnit polystyrenovými deskami

Otvorová výplň by měla být menší maximálně o 3 až 4cm, ideální jsou 2cm na každou stranu (viz schéma 2), při vycentrování výplně do středu okenního otvoru, ale tak, aby se pokud možno opřela o vnější zalomené ostění. Je to dáno snazším vypěňováním spáry a nutnosti vypěnit spáru v jednom pracovním úkonu. Zároveň zvyšující se plocha oříznuté PUR pěny snižuje její odolnost vůči absorbci vzdušné vlhkosti připojovací spárou.

Schéma 2: Připravenost stavebního otvoru a rozměr otvorové výplně

Správné osazení otvorové výplně má nejen vliv na ekonomickou stránku při volbě dalších komponentů, ale i na funkčnost otevírání okenních / dveřních křídel. Je nezbytně nutné, aby rám byl ve váze a umístěn tak, aby maximální přípustná odchylka činila 2mm na 1 bm (viz schéma 3). Tuto toleranci ČSN přesně nestanovuje a proto tato hodnota je pouze stanovena mezi výrobci oken.

Schéma 3: Osazení otvorové výplně – osová odchylka při naklopení rámu

Pozn.: Tato hodnota zásadním způsobem neovlivňuje volbu komponentů Systému Den Braven 3D a nemá vliv na funkčnost při použití Flexi těsnících okenních pásů INT./ EXT.

Podrobnější postup je popsán v manuálu Systém Den Braven 3D, který lze získat na vyžádání ve školícím centru v sídle firmy nebo na info@denbraven.cz.

Autor: Daniel Pavelka
Foto: Archiv firmy Den Braven