Systém PALLMANN X-LIGHT

Za rekordně krátkou dobu proběhlo lakování dřevěných parketových podlah systémem PALLMANN X-LIGHT v literární kavárně knihkupectví ACADEMIA na Václavském náměstí. Za jednu noc proběhla bezchybná aplikace tří vrstev a ráno již byla podlaha připravena k použití.

Centrem Prahy je od nepaměti rušné, dnem i nocí životem pulsující Václavské náměstí. Spěch dnešní doby jako by se zde ještě umocňoval a krátké zastávky u stánků s občerstvením nebo v globalizovaných fastfoodech na tom mnoho nezmění. A přesto se i zde dá najít klidná oáza pro posezení nad šálkem dobré kávy a knížkou z nepřeberné nabídky vážné i oddychové beletrie nebo odborné literatury. Literární kavárna v prvním patře knihkupectví ACADEMIA ve Wiehlově domě na rohu Václavského náměstí a ulice Vodičková je oním místem pro relax těla i duše.

Wiehlův dům, který je postaven ve slohu české novorenezance s bohatou ornamentální fasádou, patří od roku 1896 k architektonickým ozdobám Václavského náměstí. Prochází v současné době postupnou rekonstrukcí. Jednou z nedílných součástí těchto rekonstrukčních prací byla i renovace dřevěné podlahy právě ve výše zmíněné literární kavárně. Od počátku bylo jasné, že na takto exponovaném místě uprostřed Prahy je nutno veškeré parketářské práce provést nejenom perfektně, ale i v co nejkratším čase.

Literární kavárna, Knihkupectví Academia (Wiehlův dům)

  • Adresa: Václavské nám. 34, Praha 1
  • Hlavní investor: Středisko společných činností Akademie věd ČR
  • Realizační firma: Dřevovýroba Podzimek s.r.o., Třešť
  • Dodavatel PALLMANN X-LIGHT SYSTEM: Uzin s.r.o., Praha
  • Výrobce: Pallmann, Würzburg, Německo
  • PALLMANN X-LIGHT SYSTEM: základní lak X-LIGHT BASE 2K, vrchní lak X-LIGHT COAT polomat, UV vytvrzovací stroj s vlastním pojezdem PALLMANN X-LIGHT MOBIL

Příprava realizace

Volba na zhotovitele padla proto zcela logicky na renomovanou realizační firmu Dřevovýroba Podzimek s.r.o. z Třešti, která se díky využití zcela nové technologie lakování dřevěných parket osvědčila nedávno při rekonstrukci parket v kavárně pražského hotelu Imperiál. A jak je známo, vítězná sestava se nemění, to platí nejenom v kolektivních sportech, ale v odborných a řemeslných činnostech. Opět se zde sešla dokonale sehraná parta parketářů a za odborné asistence zástupce výrobce parketových laků PALLMANN provedla „noční” lakování pomocí UV technologie.

Vlastnímu lakování dubových parketových čtverců položených do vzoru šachovnice systémem PALLMANN X-LIGHT na ploše 158 m2 předcházelo jejich dokonalé zbroušení a tmelení spár. I v tomto případě byly použity osvědčené „zbraně” v podobě parketových brusek LÄGLER (pásová bruska HUMMEL, okrajová bruska FLIP a tříkotoučová parketová bruska TRIO).

Vrstva základního laku

Nadchází čtvrteční podvečer a skoro přesně v osmnáct hodin středoevropského času se rozbíhá frontální základní lakování dvousložkovým základním lakem X-LIGHT BASE. Po naválečkování tohoto základního laku přichází ke slovu první výhoda tohoto systému: není třeba vůbec žádné časové prodlevy oproti standardním lakům v podobě čekání na jeho vytvrzení, ale okamžitě přichází ke slovu speciální stroje X-LIGHT MOBIL s vlastním pojezdem. Na předem stanovených plochách jsou současně v akci tři tyto samochodné stroje, které pomocí ultrafialového záření okamžitě dokonale vytvrdí vrstvu základního laku. Následovalo celoplošné přebroušení jednokotoučovými bruskami a nezbytné řádné vysátí celé podlahy a lakování může pokračovat.

Dvě vrstvy vrchního laku

V druhém sledu přichází ke slovu nanesení první vrstvy jednosložkového vrchního laku X-LIGHT COAT válečkem do kříže. Blíží se desátá hodina a sehraný tým parketářů si může dát dvouhodinovou pauzu, nezbytnou pro technologické proschnutí laku. Venku stále neztenčenou intenzitou korzují davy Pražanů a skupinky zahraničních turistů.

Vzdušnou čarou nedaleký orloj na Staroměstské radnici odbil půlnoc, a zatímco ruch Václavského náměstí i přes pokročilou dobu neutichá, parta parketářů se pouští opět s vervou do práce. Na plochu vypouští X-LIGHT MOBILY a dokončují perfektní vytvrzení první vrstvy vrchního laku. Bez otálení je nanesena druhá vrstva vrchního laku a opět je čas na krátký odpočinek. Václavské náměstí se pomalu ukládá ke spánku.

Zdárné dokončení

V šest hodin ráno, kdy kroky prvních ranních chodců rezonují václavským dlážděním, spouští náš tým parketářů naposledy vytvrzovací stroje pro dokončení celého díla. Je pátek, sedm hodin ráno a renovace parketové podlahy je kompletně hotova! Perfektní souhra řemeslného umu a moderní technologie opět slavila úspěch. Při odchodu se potkávají s partou, která přichází instalovat masivní regály s knížkami... A za tím se schovává další výhoda: rychlost provedení ruku v ruce s okamžitou možností plného zatížení nalakované podlahy bez omezení. Snadná údržba, výrazně vyšší odolnost a životnost tohoto parketového laku jsou dalšími nezanedbatelnými bonusy technologie lakovaní dřevěných parketových podlah systémem PALLMANN X-LIGHT!

PALLMANN X-LIGHT SYSTEM je revoluční systém pro profesionální parketáře – v případě zájmu o více informací se můžete obrátit na zástupce společnosti UZIN s.r.o., Ing. Petra Dorazila (dorazil@uzin.cz).

Více informací naleznete na stránkách www.pallmann.cz.

Autor: Ing. Vladimír Kouba
Foto: Archiv firmy