Přidat na Seznam.cz Přidat na Google News

Systém pro posuvná okna úsporných domů

Velké prosklené plochy propojující interiér s exteriérem a disponující těmi nejlepšími tepelně-izolačními vlastnostmi – to jsou požadavky současných investorů a architektů. Všechny tyto nároky splňuje zdvižně-posuvné kování RAIL-SYSTEMS HS v kombinaci se sklolaminátovými prahy GFK. Tento systém umožňuje instalaci velkých posuvných okenních prvků i v energeticky úsporných nebo pasivních domech.

Dnes, kdy se upřednostňují zdvižně-posuvná řešení s výbornými tepelně izolačními vlastnostmi, ochranou proti hluku a zabezpečením proti vloupání, neustále narůstá hmotnost profilů a skleněných tabulí. Je tedy vyžadováno zdvižně-posuvné kování, které bezpečně unese až 400 kg. Nově vyvinutý MACO RAIL-SYSTEMS HS všechny tyto náročné podmínky splňuje.

Přídavný pojezdový vozík

U křídla vážícího nad 300 kg je přídavný pojezdový vozík více než vhodným doplňkem systému. Jeho dvě zabudované pružiny pomáhají při otevírání nadzvednout posuvná okna (dveře). Ke každému standardnímu pojezdovému vozíku se dvěma kolečky se přidá nový přídavný odpružený vozík s jedním kolečkem.

Patentovaný pružinový systém přídavného pojezdového vozíku MACO RAIL-SYSTEMS HS – pružiny vytlačí křídlo nahoru a aktivně vyzvednou jeho hmotnost

Mozek místo svalů

Při zavírání zdvižně-posuvného prvku zůstává kolečko přídavného vozíku v kontaktu s kolejnicí. Hmotnost křídla leží na tomto přídavném vozíku a tlačí ho směrem dolů. Přitom se stlačí obě pružiny, jež se následně pohybem ovládacího prvku roztáhnou a nadzdvihnou tak křídlo do výšky. Použitím MACO RAIL-SYSTEMS HS s přídavným pojezdovým vozíkem se otevírání a zavíraní velkých skleněných ploch o hmotnosti až 400 kg stane hračkou.

Nízký sklolaminátový práh

K populárním zdvižně-posuvným systémům terasových a balkónových dveří by měl investor nebo projektant zvolit co nejvhodnější prahy. Důležitá je nejen malá výška prahu, ale i tepelná prostupnost. Sklolaminátové prahy MACO GFK dosahují velmi nízkého součinitele prostupu tepla U = 0,69 W/(m2.K), takže další tepelná izolace je zbytečná. Výška prahu pouhých 17 mm zaručuje, že ho snadno překonají i lidé s pohybovými potížemi nebo vozíčkáři.

Pro energeticky úsporné stavby doporučujeme zdvižně-posuvné prvky MACO s tloušťkou dřevěného profilu 78 mm v kombinaci se sklolaminátovým prahem. Sklolaminátový práh účinně izoluje a oproti tradičním materiálům dobře odolává korozi a chemikáliím.

Využitím rozšiřovacích profilů lze teoreticky dosáhnout neomezené šíře podlahového prahu MACO GFK
Využitím rozšiřovacích profilů lze teoreticky dosáhnout neomezené šíře podlahového prahu MACO GFK

Variabilita šířky

Základní korpusy prahu MACO GFK mají šířku 140 a 180 mm. Pomocí jednoduchých rozšiřovacích modulů je lze nastavit například na šířku 308 mm a více. To umožňuje variabilní užití šířek profilu od 56 do 98 mm. Práh MACO GFK lze volitelně použít až na čtyři úrovně křídla.

Šestnáctimetrová posuvná prosklená stěna

Rakouský architekt Martin Cserni zvolil práh MACO GFK u 16 m dlouhé prosklené stěny. K instalaci tohoto systému u osmikřídlé posuvné plochy ho přesvědčily především těžko překonatelné izolační hodnoty.

Použití podlahového prahu GFK u téměř 16 metrů dlouhého 8křídlého zdvižně-posuvného prvku
Použití podlahového prahu GFK u téměř 16 metrů dlouhého 8křídlého zdvižně-posuvného prvku
Autor: Ing. Lubomír Kaplan
Foto: Archiv firmy