Systém ztraceného bednění AAB pro rodiné a bytové domy, obchodní a průmyslové stavby

Systémy zdění založené na principu tzv. ztraceného bednění zaznamenaly nový kvalitativní krok. Stalo se tak také díky systému AAB kanadského původu, určeného pro výstavbu obvodového a nosného zdiva z monolitického betonu při použití dílců (forem) z pěnového polystyrenu. V ČR tento zdicí systém distribuuje firma CANStroy CZ se sídlem v Děčíně. Výsledná konstrukce se vyznačuje vynikajícími tepelně izolačními vlastnostmi, akustickou izolací, vysokou rychlostí výstavby, úsporami lidské práce i pořizovacích nákladů.

Hlavní předností systému jsou originální plastová žebra, jimiž jsou spojeny obě pěnové polystyrenové desky (PPS) každého dílce. Na lícní straně dílce přecházejí žebra do svislých ekvidistantních lišt, do kterých lze šroubovat pohledové panely, vnitřní příčky, rozvody, zařizovací předměty apod. Systém byl vyvinut pro stavby různých objektů o výšce až 22 m (7 podlaží) - různé varianty rodinných domů i obchodní, průmyslové či jiné stavby.

Jednotlivé dílce systému jsou vyráběny z pěnového polystyrenu o objemové hmotnosti 25 až 30 kg/m3, který vyhovuje mezinárodním standardům a splňuje i požadavky na stavební prvky platné v ČR. Pro distribuci v ČR vydala podle zákona č. 22/1997 Sb. a nařízení vlády č. 178/1997 Sb. firma CANStroy CZ prohlášení o shodě na základě certifikace, kterou provedlo CSI Praha. Nejdůležitější vlastnosti použitého pěnového deskového polystyrenu i výsledného zdiva jsou uvedeny v tab. 1, z níž plyne, že současné požadavky (zejména na velmi sledovaný tepelný odpor) systém AAB značně převyšuje. Pro výrobu dílců je použit pěnový polystyren o vyšší objemové hmotnosti, který má lepší tepelně izolační vlastnosti.

• Hodnota součinitele prostupu tepla zdicího systému AAB k = 0,227 W·m-2·K-1 tak odpovídá tloušťce klasického cihelného zdiva okolo 4 m. Uveďme, že současná platná norma požaduje pro obvodovou konstrukci hodnotu tepelného odporu R = 2 m2·K·W-1, což odpovídá hodnotě součinitele prostupu tepla k = 0,5 W·m-2·K-1.

• Velmi důležité jsou také akustické vlastnosti finální konstrukce AAB. Díky hutnému betonovému jádru zdiva s vysokou objemovou hmotností splňuje konstrukce nutné fyzikální předpoklady pro velmi dobré zvukově izolační vlastnosti. Tomu odpovídá i vysoká hodnota akustického útlumu uváděná výrobcem.

• K další a rozhodně nezanedbatelné výhodě patří fakt, že zdicí systém AAB dociluje až dvojnásobné hodnoty tepelné izolace při poloviční tloušťce zdiva ve srovnání s některými tradičními materiály pro jednovrstvé zdění, což šetří drahocenný vnitřní prostor. Tato obrovská výhoda jde částečně na úkor tepelně akumulačních vlastností zdiva: betonové jádro obvodové konstrukce je udržováno na teplotě mezi vnitřní a vnější teplotou a při tuhých mrazech akumuluje s vysokou setrvačností (hodnota relaxační doby je 157h - viz graf) spíše chlad. To nemusí být příjemné při náhlých výpadcích otopné soustavy.

• Vysoký stupeň tepelné ochrany systému AAB, jež převyšuje současnou platnou normu v ČR více než dvakrát, má nejen ekonomický, ale i vysoký nepřímý ekologický význam. Ta spočívá v tom, že vedle nízké spotřeby stále vzácnější energie vyzařuje stavba mnohem méně tepla do ovzduší.

• Technologická přednost systému AAB je v jednoduchosti, rychlosti a přesnosti zdění. Obecně platí, že doba výstavby zdiva v systému AAB je zkrácena až o 60 % oproti tradičním metodám výstavby využívajících monolitického betonu, cihelného zdiva, kovových nebo dřevěných konstrukcí. Drobnější stavbu, např. obvodové zdivo garáže, lze na připravených základech vystavět za cca 8 hodin včetně vyplnění betonem. Polystyrénové dílce lze vyskládat až do výšky 3,5 m a naráz vyplnit betonem, aniž by hrozilo vyboulení spodních partií polystyrenového ztraceného bednění tlakem betonu nebo docházelo ke zvedání zalívaných dílců. Stabilita polystyrenové formy při vylívání je dána důmyslným a pevným systémem plastových žeber a speciálním zámkovým spojením dílců nad sebou i vedle sebe připomínajícím stavebnici Lego (dílce nad sebou se skládají »na vazbu«). Materiál na zdění přitom čítá velmi málo položek a na přípravu a proškolení realizátorů je potřeba minimálních počátečních výdajů.

Jednou z podstatných předností je, že se zdicím systémem AAB lze pracovat v našich podmínkách takřka po celý rok. Podle zahraničních pramenů lze zdicí práce provádět již při teplotách nad -25 °C bez speciální úpravy betonu. Hydratační teplo uvolňované čerstvým betonem totiž neuniká díky polystyrenové bariéře ven a mezi polystyrenovými deskami je uvězněna i voda a její páry. Teplota zrajícího betonu tak i za mrazivého počasí značně stoupne (až k pocitu horka), přičemž hydratace probíhá za dostatku vody. Zrání tak probíhá velmi rychle do optimální kvality »modrošedého« velmi tvrdého betonu. Celoroční cyklus stavění, tzn. možnost vylévat beton i za nízkých teplot je jedinečnou technologickou předností systému AAB.

Součástí systému je i lešení, které firma CANStroy CZ zapůjčuje. Není tedy nutno speciálně obstarávat lešení.

Technologie AAB umožňuje v průběhu stavby kombinaci čtyř stavebních materiálů, tj. dřevo pro bednění základů, vrstva tepelné izolace, povrch odolný vodě a vlastní zavěšení pro obkládání či přípravu pro omítku.

Na základě mnoha zkoušek získal systém osvědčení v souladu s požadavky požární bezpečnosti. Vystavěné konstrukce vykazují vysokou ohnivzdornost a mají zároveň akustické absorpční vlastnosti.

Vlastní postup stavby

Jednotlivé etapy výstavby se provádějí obdobně jako u ostatních stavebních systémů. V první fázi je nutné pod budoucím nosným zdivem vybudovat základy (pasový základ). Systém AAB lze aplikovat i na betonovou základovou desku. Jednotlivé dílce se skládají »na vazbu«. K zajištění požadované pevnosti a celistvosti nosné konstrukce se aplikuje do speciálních drážek předem vytvarovaných v jednotlivých dílcích ocelová výztuž spojující dílce do bloků.

Okenní, dveřní otvory a jiná vsazení je nutno instalovat již v průběhu výstavby stěn. Mezi panely polystyrénu se následně vlévá beton. Běžně se používá beton typu B20 s kamenivem o max zrnitosti 8 mm. Konkrétní složení směsi je výsledkem výpočtu statiků, a to individuálně u jednotlivých staveb. Základem je výška vystavěné konstrukce. Trvanlivost betonu je zvýšena i tím, že beton tvrdne a zraje za každého počasí při rovnoměrné a dostatečné teplotě i vlhkosti, která je vytvořena díky vynikajícím tepelně izolačním a hydroizolačním vlastnostem polystyrénu.

Konečná vnitřní i vnější úprava stavby se provádí následně po instalaci střechy. Pro elektrické a vodovodní zařízení lze jednoduše vyřezat nožem odpovídající drážky. Obložení na vnitřní stěny se lehce a rychle přibíjejí nebo šroubují k poly-propylenovým překladům. Jednotlivé šrouby unesou zátěž odpovídající hmotnosti až 45 kg. Na vnější stěny lze neomezeně aplikovat cihelné, keramické, plastové, dřevěné nebo kovové obklady.

Graf :Zdivo - systém AAB
(63 mm PPS/162 mm beton/63 mm PPS)
Parametry:Součinitel prostupu tepla k = 0,227 W·m-2·K-1
Efektivní relaxační doba τ0 = 157 h
Podmínky:Vnitřní teplota 20 °C; vnější –15 °C; δ = 35 °C;
vnitřní relativní vlhkost 60 %; vnější 80 %.
Prostup tepla P = 7,95 W·m-2;
Difúzní tok: φ = 27·10-9 kg·s-1·m-2.

Komentář:Konstrukce má vynikající tepelnou izolaci. Díky polystyrenovému opláštění betonového jádra prostupuje konstrukcí menší množství vodních par (srovn. 72·10-9 kg·s-1·m-2 pro cihelné zdivo typu THERM). Relativně malý difúzní tok vodních par může být výhodou při nízkých venkovních teplotách, kdy se může na rozhraní vnitřní PPS vrstvy a betonu tvořit rosný bod (při extrémně nízkých teplotách i pod bodem mrazu): vlhkost může absorbována betonem aniž by došlo k zamokření zdiva.

Autor:
Foto: Archiv firmy