Systémy podlah na bázi syntetických pryskyřic

Díky výborným užitným vlastnostem nalezly syntetické pryskyřice, zejména epoxidové a polyuretanové, široké uplatnění v mnoha oborech lidské činnosti. A to zejména tam, kde se uplatňují vlastnosti, kterými výrazně vynikají nad materiály »klasickými« jako je dřevo, kov, sklo, přírodní kámen nebo keramika. Příkladem takového použití mohou být systémy podlahových povrchů.

Za výhody syntetických pryskyřic, lze považovat vysokou odolnost mechanickému namáhání v ohybu i v tlaku, vysokou rozměrovou stálost, odolnost proti oděru, minimální nasákavost, vysokou odolnost vůči běžně používaným chemikáliím a v neposlední řadě snadnost čištění a údržby díky kompaktnosti povrchu. Pominout nelze ani možnost povrch dekorativně pojednat. A to nejen výběrem z velice široké palety dostupných barev, příp. jejich kombinace na plochách, ale i pomocí vsypů různých velikostí, tvarů a ba-rev (např. chipsů, barvených písků apod.), případně prostřednictvím finálního lesklého, nebo matného nátěru (obr. 1).
Všech těchto předností využívá produktová řada ASODUR® firmy SCHOMBURG GmbH zejména v systémech průmyslových podlah ASOFLOOR®.
Velkou výhodou syntetických pryskyřic je, že modifikací polymerní sítě při výrobě (typem a kombinací monomerních jednotek, stupněm síťování) je možné výše zmíněné fyzikálně-mechanické vlastnosti pryskyřic »nastavit« přímo pro daný typ použití a předpokládané nároky. Pro konečné uživatele pak zbývá jediný úkol, a to vybrat si z široké palety materiálů ASODUR® ten, který přesně vyhovuje jeho požadavkům.
K výběru pryskyřice ASODUR® pro daný případ by měla sloužit tato kritéria1):
• Mechanické nároky
Ty mohou začínat u různě vysokého zatížení povrchu chůzí (např. v nákupních centrech) a pojezdu např. nákupními vozíky, přes lehčí motorová vozidla (manipulační vozíky skladů, osobní automobily) až po nákladní automobily ve skladech a velkých průmyslových halách. Nezanedbatelnou otázku tvoří i samotná manipulace zbožím přímo po povrchu syntetické podlahy.
• Nutná chemická odolnost
Ta opět může být požadována na různé úrovni od odolnosti vůči čisticím přípravkům v prostředí jimi více namáhaném (nemocnice, velkokuchyně), přes odolnost proti úkapům ropných produktů (např. u benzinových stanic), agresivních chemikálií (kyselin, louhů a rozpouštědel) v chemických provozech až po vysoké nároky v záchytných či havarijních nádržích.
• Požadavky na typ povrchu
Těmi mohou být například protiskluznost, rovinnost, dekontaminovatelnost, snadná hygienická údržba, již zmíněná dekorativnost a další.
• Další speciální požadavky
Např. antistatická úprava – schopná odvádět elektrický náboj, odolnost UV záření, vhodnost do potravinářských provozů, tlumení kročejového efektu a další.

Příklady výrobků ASODUR® rozdělené podle použití:
• Impregnace – redukují prašnost povrchu, neuzavírají povrch, snižují usazování nečistot na povrchu.
ASODUR® BI: průhledný, propustný pro vodní páry, s obsahem rozpouštědel, pro zlepšení betonových a potěrových ploch např. ve skladech, dílnách pozemních nebo podzemních garážích.
ASODUR® W: bezrozpouštědlový, průhledný, propustný pro vodní páry, k impregnaci be-tonu, magnezitových a anhydritových potěrů, např. ve skladech, výrobnách a dílnách, nebo jako základní nátěr pod produkty ASODUR®.
• Penetrace – zpevněním povrchu, zvyšují odolnost obrusu, tvoří uzavřený film do tloušť-ky cca 0,3 mm, odolávají mírnému chemickému a mechanickému namáhání.
ASODUR® GBM: bezrozpouštědlový, průhledný, nízkoviskózní, odolný kyselinám, louhům roztokům solí, pohonným hmotám, po-větrnosti, užívaný jako základní nátěr pod produkty ASODUR®.
ASODUR® SG2: bezrozpouštědlový, odolný proti vlhku, výborná přilnavost na vlhký podklad, působí jako zábrana proti kapilárnímu vzlínání olejů a jiných chemikálií.
• Ochranné povrchové vrstvy – udávají vlastnosti povrchového systému
ASODUR® GB: odolný povětrnosti, vodě, odpadním vodám, mořské vodě, vysoce odol-ný otěru, bezrozpouštědlový.
ASODUR® LB: pro potravinářské provozy, fyziologicky nezávadný, snadno hygienicky udržovatelný, odolný organickým i anorga-nickým kyselinám, louhům, minerálním olejům a rozpouštědlům, odolný změnám teploty, silně odolný otěru, bezrozpouštědlový.
ASODUR® AB: elektricky vodivý, bezrozpouštědlový, zabraňuje vzniku elektrostatického náboje respektive zajišťuje jeho svod, odolný kyselinám, louhům, minerálním olejům, rozpouštědlům.
ASODUR® EB: tlumí kročejový efekt, přemosťuje trhlinky, odolný otěru, povětrnosti a zředěným chemikáliím, bezrozpouštědlový.
ASODUR® TE: vysoce pružný, odolný vo-dě, odpadním vodám, mořské vodě a zředěným chemikáliím.
ASODUR® UBS: mechanicky vysoce zatížitelný, odolný pojezdu vozidly, vysoce odolný chemikáliím, bezrozpouštědlový.
• Uzavírací nátěry
ASODUR® BS: odolný kyselinám a louhům, rozpouštědlům a olejům, UV záření.
ASODUR® D2: odolný zředěným kyselinám a louhům, rozpouštědlům a olejům, UV záření, propustný pro vodní páry, bez rozpouštědel, osvědčený pro podzemní garáže.
ASODUR® ZNP: pro ocelové a železné povrchy, ochrana před korozí, odolává louhům, kyselinám, olejům, rozpouštědlům, povětrnosti.
ASODUR® V1200: elastický uzavírací nátěr, polyuretanový nátěr, bez rozpouštědel, nepodléhá žloutnutí, odolný chemikáliím a povětrnosti.
ASODUR® V1100: lesklý uzavírací nátěr, bez rozpouštědel, nepodléhá žloutnutí, odolný chemikáliím a povětrnosti.
ASODUR® V1150: matný uzavírací nátěr, bez rozpouštědel, nepodléhá žloutnutí, odolný chemikáliím a povětrnosti.

Aplikace
Podklad
Pečlivá příprava podkladu je základním předpokladem funkčnosti podlahového systému. Ošetřované plochy musí být, pevné, nosné a drsné. Prosté všech prvků, které by mohly působit jako separační vrstva nebo snižovaly přilnavost, jako například prach, tuky, zbytky gumy, starých nátěrů apod. S výjimkou ASODURu SG2 musí být poklad suchý a chráněný před zpětným působením vlhkosti.
Podle charakteru podkladu zvolíme vhodný postup jeho úpravy, např. zametání, vysávání, kartáčování, broušení, frézování, pískování, otryskání vysokotlakovou vodou, brokování nebo opálení. Po těchto úpravách musí podklad, podle typu, splňovat následující kritéria:
Cementem pojené plochy
– kvalita betonu min. B 25
– kvalita potěru min. ZE 30
– kvalita omítky MG III
– stáří min. 28 dnů
– odtrhová pevnost > 1,5 N/mm2
– zbytková vlhkost < 4 % (vyšší vlhkost lze řešit použitím ASODURu SG2)
Železné a ocelové plochy
– je třeba odrezit na požadovaný stupeň čistoty
– Sa 2,5 dle DIN 55982.

Postup při aplikaci
Příprava Fabionu do čerstvé penetrace (obr. 2). Malta na zhotovení fabionu se míchá z 1 dí-lu Asodur GBM a 10ti dílů křemičitého písku (zrnitost 0 – 1,5 mm). Délka oblouku fabionu bývá zpravidla 4 – 5 cm.
Před aplikací vlastní stěrky je nutné plochu penetrovat (nejčastěji Asodurem GBM). Spotřeba materiálu 300 g/m2 (obr. 3).
Čerstvě napenetrovaná plocha je plošně posypána křemenným pískem zrnitosti 0,1 – 0,4 nebo 0,2 – 0,7 mm (obr. 4).
Vlastní stěrková malta je zhotovena z prys-kyřice Asodur® (typ podle předpokládaného zatížení) a až 80ti % křemenného písku. Po rozmíchání v čisté nádobě je malta nalita na podklad, který je po zatvrdnutí penetrační vrstvy zbaven přebytečného písku (obr. 5).
Stěrku rozetřeme zubovým hladítkem pro předepsanou tloušťku vrstvy (obr. 6).
Čerstvá stěrka je na závěr odvzdušněna bodlinovým válečkem (obr. 7).
Na závěr lze říci, že pokud se věnuje dostatečná pozornost výběru typu pryskyřice, podklad se před aplikací řádně připraví a dodrží se předepsaný pracovní postup, vytváří materiály ASODUR® vysoce odolné podlahy, které lze s úspěchem využít nejen v chemicky a mechanicky náročných průmyslových provozech, kde tolik nezáleží na vzhledu povrchu podlahy, ale díky dekorativním možnostem i tam, kde vzhled hraje významnou roli: např. v nemocnicích, nákupních centrech, ale také i na malých plochách užívaných v běžném životě.
Autor: Ing. Zdeněk Černý
Foto: Archiv firmy