Systémy požárního a denního odvětrávání RWA chrání před požárem a kouřem

Již 10 let přináší společnost GreenWood na český trh výrobky, které se starají jak o pravidelné větrání menších staveb i velkých budov, tak o ochranu před požárem. Ze svého nemalého sortimentu může firma nabídnout mechanické a elektrické systémy otevírání oken, ale i systémy denního větrání a požárního odvětrávání.

Velmi jednoduchým a praktickým systémem je mechanické otevírání vhodné pro otevírání oken se závěsem dole. Co to přesně představuje? Tak především snadnou montáž dálkového otvírače až do výšky 35 m, přičemž je možné sdružit i několik otvíračů na jeden otvírací prvek. Tento mechanický ovládací prvek je možné velmi snadno nahradit pohonem, a tedy ovládat elektronicky. Nabízí se v barevném provedení bílá, černá a šedá.

Systémy Master a Sintesi jsou základními typy elektrických řetězových otvíračů, napájené na 24 V nebo 220 V se zdvihy až do 400 mm. Pracovní zatížení otvíračů představuje až 400 N. Ovládání je řízeno tlačítkem nebo dálkovým ovladačem. Použítí je možné u všech typů oken včetně střešních. Protože jsou dnes okna dodávána v široké škále barev, výrobce tomuto přizpůsobil i barevná provedení otvíračů.

Základním typem lineárních systémů je otvírač Rack napájený na 24 V nebo na 220 V se zdvihem do 1000 mm. Velikost pracovního zatížení je až 650 N. Taktéž jako u předchozích otvíračů je ovládán tlačítkem nebo dálkovým ovladačem. Dodáván je v barevném provedení AL elox, které se stane vhodnou součástí každé moderní budovy. Své uplatnění nachází jak u všech typů oken a světlíků, tak i u zimních zahrad a skleníků.

Každá stavba, ať už malého či velkého rozsahu, musí vždy splňovat protipožární podmínky. Je totiž prokázáno, že téměř 90 % obětí požáru přijde k újmě působením kouře. Prvním místem úniku je zpravidla schodiště. Již v projektu by mělo být koncipováno tak, aby bylo zajištěno průběžné odvětrání, a v případě nebezpečí ohně, plynulé odvedení kouře. Nabízí se zde varianta - elektromotorem poháněný RWA systém, který v případě nebezpečí kouře zabezpečí jeho odvod, ale zároveň s pomocí vypínače je použitelný i pro běžné každodenní větrání. Ve prospěch RWA systémů hovoří 25 let zkušeností na trzích celé Evropy.

Neopomenutelné jsou i nízké náklady na údržbu, kterou provádí vždy výrobce nebo zaškolená firma, dle směrnic alespoň jednou ročně. Systémy jsou vyrobeny z téměř nezničitelných modulárních nebo kompaktních konstrukcí.

Řídící jednotky RWA systémů, nebo-li řídící centrály pro odvod kouře a přebytečného tepla, vyhovují po technické stránce ČSN a jsou certifikovány pro český trh.

Odvod kouře a denní větrání jsou v řídící centrále od sebe samostatně odděleny, avšak nastane-li nebezpečí kouře má funkce pro nouzový stav absolutní přednost. Není opomenut ani případ výpadku sítě. K dispozici je nouzový napájecí zdroj pro provoz v délce minimálně 72 hodin. Jednotka je připojena na ústřednu EPS.

Podstatným prvkem systému je elektrický pohon, kterým se otevírají a zavírají klapky k odvodu kouře. Tyto pohony byly vyvinuty speciálně pro tento účel.

Technické normy:

  • Pracovní zatížení musí odpovídat hmotnosti klapek i při zatížení sněhem.
  • Délka zdvihu dle požadovaného způsobu otevření klapky.
  • Vypnutí v koncových plochách.
  • Stálost do 300 °C.
  • Trvanlivost pro 10 000 cyklů otevřeno - zavřeno.

Předností RWA systémů je kombinovatelnost požárního a denního odvětrávání. Lze jej aktivovat bezpečným ručním spouštěním, ale i rychlým automatickým spouštěním za pomoci hlásiče kouře.

Funkční připravenost je permanentně monitorována. V případě nebezpečí je zabezpečeno hlášení o poruchách, ale i poplachové hlášení pro technické vybavení budov. Současné větrání je bez přídavných komponentů. Pohony pro odvod kouře mohou architektonicky ladit s jakýmkoliv interiérem. Samozřejmostí dodávky systému je i montáž a spolehlivá servisní služba.

Důležitým kritériem pro volbu RWA systému je i ochrana stavebních konstrukcí před požárem, kdy úkolem takovéhoto zařízení je odvod kouře a tepla. Díky tomuto zařízení dochází ke snížení namáhání stavebních dílů při působení nadměrného tepla.

Požární odvětrávání se z hlediska účinnosti člení do dvou skupin:

a) zařízení pro odvod kouře,
b) samočinné odvětrávací zařízení pro odvod tepla a zplodin hoření.

Charakteristickým rysem zařízení pro odvod kouře je teplota plynů 300 °C. Cílem zařízení pro odvod kouře je zpomalit zaplnění prostoru kouřem a vytvořit tak lepší podmínky pro evakuaci osob. Samočinné odvětrávací zařízení pak zabrání nejenom šíření zplodin, ale zároveň sníží riziko porušení konstrukcí a případně budovy vůbec.

Větrací zařízení pro odvod kouře a tepla:

  • pomáhá udržovat únikové a přístupové cesty bez kouře,
  • usnadňuje hasební práce vytvářením vrstvy bez kouře,
  • oddaluje nebo zabraňuje celkovému vzplanutí a tedy i plnému rozvinutí požáru,
  • chrání zařízení, vybavení a obsah,
  • snižuje při požáru tepelné účinky na konstrukční prvky,
  • snižuje škodu způsobenou produkty tepelného rozkladu a horkými plyny.

Požární bezpečnost staveb je předepsána dle ČSN 73 0802 pro nevýrobní objekty, dle ČSN 73 0804 pro výrobní objekty a dle zkušebního předpisu ZP – 10/1998 schváleného Ředitelstvím HZS ČR dne 29. 5. 1998.

Autor: Simona Taha
Foto: Archiv firmy