Systémy suché výstavby Knauf pro všechny typy staveb

Systémová řešení přinášejí investorovi jednu zásadní výhodu – všechny materiálové či konstrukční komponenty mezi sebou maximálně spolupracují, čímž zaručí stoprocentní funkčnost a dlouhou životnost stavby. Výjimkou není oblast suché výstavby, ve které firma Knauf patří mezi absolutní špičku.

Svědčí o tom velké množství prestižních staveb, na kterých se materiály Knauf uplatňují (například Florentinum v Praze, Quadrio, SONO centrum Brno, digitální planetárium Hradec Králové, Galerie Teplice apod.).

Suchá výstavba patří v současné době mezi nejprogresivnější oblast ve stavebnictví. Bez ní se dnes prakticky neobejde žádná větší či menší stavba. Počínaje velkými administrativními, výrobními a skladovými celky a konče rodinnými domy včetně dřevostaveb. Firma Knauf nabízí širokou škálu produktů, se kterými je investor schopen řešit nejen kompletní vnitřní vestavbu, ale i některé důležité funkce, a to zejména požární odolnost nebo akustický komfort.

Systémy Knauf

Nabídka stavebnicových konstrukčních systémů Knauf zahrnuje mimo jiné klasické příčky, mezibytové stěny, předsazené a šachtové stěny, podhledy včetně samonosných konstrukcí, sádrokartonové stropy, podkroví, podlahy apod. Základ systému tvoří obvykle sádrokartonové případně sádrovláknité desky. Výběr konkrétních desek pro montáž konstrukcí záleží na mnoha faktorech. Mezi nejdůležitější požadavky patří funkčnost, pevnost, požární odolnost, akustické nároky apod. Svou roli mohou hrát i prostorové možnosti, odolnost vůči mechanickému poškození, rezistence vůči vlhkosti atd. Pro běžné konstrukce se obvykle používají desky Knauf White, Red, Green a Red Green.

Speciální desky Knauf

Desky s přidanou hodnotou se používají všude tam, kde je potřeba splnit náročnější požadavky stavby. Na samém vrcholu stojí deska Diamant a Aquapanel. Zatímco Diamant vyniká především svojí vysokou pevností a tvrdostí (tvrdost podle Brinella HB = 30, pevnost v tlaku 10 MPa), požární odolností a výbornými akustickými vlastnostmi, Aquapanel skvěle odolává vlhkosti a povětrnostním vlivům, snadno se zpracovává, dobře se ohýbá a má dlouhou životnost. Aquapanel (podle typu desky) lze použít v exteriéru i interiéru včetně podlahových konstrukcí. Mezi speciální desky dále patří sádrovláknitá deska Vidiwall, používaná v interiéru tam, kde hrozí nebezpeční mechanického namáhání konstrukce (např. chodby veřejných nebo bytových budov). V konstrukcích s vysokými nároky na požární odolnost se uplatní deska Fireboard. Díky svým vlastnostem se často používá jako protipožární ochrana ocelových či dřevěných konstrukcí. Sádrokartonová deska TOPAS je zase ideální pro interiérové příčky a stěny, u kterých je vyžadována vysoká únosnost pro zavěšení různě těžkých předmětů, například kuchyňských linek. Za zmínku rovněž stojí deska Massivbauplatte, která je určena pro konstrukce bytových jader, podkroví, mezibytových příček, chodeb apod. Jedná se o robustní desku tloušťky 25 mm, šířky 625 mm a délky až 2 000 respektive 3 000 mm, která kromě dobré požární odolnosti nabízí časovou i finanční úsporu při montáži.

Deska Knauf Diamant při rekonstrukci interiéru Parkhotelu Praha

Akustický komfort

Akustický komfort staveb patří v poslední době ke stěžejním požadavkům. Při jeho posuzování hraje roli vážená vzduchová neprůzvučnost (Rw), vážená hladina normalizovaného kročejového hluku (Lnw) a doba dozvuku (T) a samozřejmě intenzita jednotlivých frekvencí zvuku. Společnost Knauf nabízí několik systémových řešení pro nové příčky nebo dodatečné odhlučnění stávajících stěn či stropů. Pro tyto případy jsou vhodné dobře izolující desky Knauf White, velmi dobře izolující Knauf Diamant a špičkově izolující desky Knauf Silentboard. Rozdíl mezi nimi může činit až 60 %, neboť akustický komfort lze u konstrukcí Knauf stupňovat podle zvoleného typu a počtu desek a tomu odpovídajícímu typu konstrukce. Pro nové tiché stěny nabízí Knauf 9 systémových řešení lišících se skladbou stěny a počtem použitých desek. Lze dosáhnout vážené zvukové neprůzvučnosti Rw od 48 do 76 dB. Pro dodatečné odhlučnění stávajících stěn nabízí Knauf 3 systémy, a to s použitím desek Knauf White, Diamant a Silentboard, kdy lze dosáhnout Rw 18 až 23 dB. Pro zlepšení zvukové izolace železobetonových a keramických stropů jsou ideálním řešením samonosné podhledy Knauf v kombinaci s plovoucími suchými podlahami Knauf Brio respektive Knauf F 146. V konstrukcích samonosných podhledů se obvykle aplikují desky Diamant nebo Silentboard.

V konstrukcích podhledů zejména u veřejnoprávních a administrativních budov se velmi často používají speciální akustické děrované desky Knauf Cleaneo. Díky svému děrování tato sádrokartonová deska neodráží hluk zpět do místnosti, ale velmi dobře ho pohlcuje. Děrované desky tedy nejenom dobře vypadají, ale přispívají ke srozumitelnosti řeči či hudby ve školách, restauracích, ale také v nákupních centrech. Deska Cleaneo je nabízena v několika variantách s různým děrováním. Přidanou hodnotou této desky je také schopnost automatického čištění okolního vzduchu. V konstrukci desky je přidána složka Zeolith, která katalyticky rozkládá škodlivé látky obsažené ve vzduchu na vodu, a oxid uhličitý. Pro ideální působení tzv. Cleaneo efektu je třeba počítat s minimálně 0,3 m2 děrovaných desek na 1 m3 vzduchu.

Použití akustických desek Knauf Cleaneo při rekonstrukci Základní školy v Dobřichovicích
Varianty desek Cleaneo

Příslušenství Knauf

Bývá pravidlem, že kvalita konstrukce je dána kvalitou nejslabšího článku. Proto Knauf dodává ke všem svým konstrukcím všechno potřebné příslušenství včetně technických řešení všech detailů a situací, které by mohly nastat. Patří k nim nejen nosné profily, těsnící pásky a hmoty, úchyty, speciální šrouby, ale také lepidla a tmely (vrcholem nabídky v oblasti tmelů je Uniflott), stěrky, hydroizolace, penetrační nátěry a v neposlední řadě i velmi populární sádrové omítky Knauf.

Další informace naleznete na webových stránkách www.knauf.cz.

Autor: Ing. Ivan Sklenář
Foto: Archiv firmy