Náměstí republiky v Tachově

Tachov začne na jaře opravovat náměstí za 80 mil. Kč, bude hotové do konce roku

Tachov 20. prosince (ČTK) - Třináctitisícový Tachov začne na jaře kompletně opravovat náměstí Republiky téměř za 80 milionů Kč. Úpravy velké plochy včetně obnovy Mariánského sloupu a napojení na přilehlé ulice budou hotové do konce příštího roku. Město akci pokryje z rezerv, nebude si brát úvěr. ČTK to dnes řekl starosta Petr Vrána (Volím Tachov).

"Je dokončená zadávací dokumentace pro výběrové řízení na dodavatele, které teď vyhlašujeme," uvedl starosta. Podle místostarosty Jana Straky (Za lepší Tachov) má město v rozpočtu na příští rok na náměstí 77 milionů Kč. "Díky situaci na trhu očekáváme velký zájem dodavatelů a věříme, že cena půjde dolů nebo bude na té hladině, kterou máme v rozpočtu," uvedl.

Podle starosty bude na náměstí všechno nové - povrch včetně komunikací a inženýrských sítí. "Půjdeme poměrně do hloubky. Silnice povede poněkud jiným směrem. Zmizí vyvýšená pěší zóna a náměstí bude mít kompaktnější povrch. Většinu plochy pokryje klasická dlažba kromě nejběžnějších pochozích směrů z velkoplošných kamenů," řekl.

Na původní místo se vrátí replika Mariánského sloupu, který byl zničen na začátku 70. let minulého století. "Říká se, že naproti bylo sídlo OV KSČ a těm se nelíbil, a tak ho nějaký náklaďák zboural a řešilo se to jako nehoda," uvedl Vrána. Okolí sloupu ozdobí nové sochy.

"Zachováme počet stromů na severní a východní straně, v dolní části dva přibudou. Změní se ale druhová skladba, aby poskytovaly stín, což teď ladíme s krajinářskou architektkou," řekl Vrána. Na náměstí budou parkovací místa a dva větší zálivy na krátkodobé stání k nákupům.

"Začneme na jaře, teď už budeme vyhlašovat výběrové řízení na dodavatele, máme připravené veškeré podklady," řekl Straka. Dotace zkusí město sehnat na obnovu Mariánského sloupu, ale na rekonstrukci plochy žádné tituly nejsou.

"Stavbu musíme stihnout do konce roku. Uděláme pro to všechno, protože odstavit na jeden rok náměstí znamená velkou komplikaci s ohledem na provoz v centru i třeba na městské slavnosti," řekl starosta.

Koncept rekonstrukce širokého centra města, městské památkové zóny, se začal rodit v roce 2000. Je hotová rekonstrukce Hradební a Kostelní ulice, Krvavé uličky, teď se bude pokračovat náměstím a na něj navážou ulice K. H. Borovského, Rokycanova a Vodní, které se projektují.

Tachov schválil příští rok na investice rekordních 190 milionů Kč. Kromě náměstí plánuje přístavbu školky, rekonstrukci požární zbrojnice, mostu k "Minerálce" a osvětlení a chodník do Malého Rapotína.

Autor: ČTK
Foto: Vlach Pavel, zdroj: www.wikipedia.org