Taunus není TAURUS

Od začátku letošního roku se na českém trhu objevují polské dlaždice s názvem Taunus, jejichž výhradní distributor si vytkl za cíl se všemi prostředky přiživit na špičkové kvalitě a proslulosti vysoce slinutých dlaždic TAURUS z Chlumčanských keramických závodů. Polští konkurenti si proslulou českou značku TAURUS za odrazový můstek rozhodně nevybrali náhodou.

  Dlaždice TAURUS překonávají svými parametry ostatní keramické obkladové materiály. Vynikají extrémně nízkou nasákavostí, dokonalou mrazuvzdorností, odolností proti hloubkovému opotřebení a působení chemikálií v podobě kyselin a louhů. Snadná údržba a vzhled srovnatelný s přírodními materiály jim otevřel cestu k tomu nejširšímu použití v bytových, veřejných a průmyslových objektech, v exteriéru i interiéru. Lze se s nimi setkat skutečně všude, neboť jsou od svého vstupu na trh v roce 1990 synonymem naprosté spolehlivosti. Dlaždice Taurus jsou pro většinu architektů a projektantů natolik nezpochybnitelnou zárukou všech požadovaných vlastností, že je do projektů bez váhání a zcela samozřejmě uvádějí jako obecný pojem pro spolehlivé dlaždice.
   Aby polský výrobce spotřebitele zmátl a přesvědčil jej, že kupuje osvědčený výrobek, přizpůsobuje dekor a vzhled svých dlaždic tak, aby co nejvěrněji napodobil dlaždice TAURUS. Také obchodní jméno polských dlaždic Taunus se od originální značky TAURUS odlišuje pouze snadno přehlédnutelnou maličkostí. Firma Cersanit, začínající polský výrobce, jde ve snaze přelstít spotřebitele dokonce tak daleko, že vizuálně zaměnitelné výrobky ve svých prospektech a katalozích číselně označuje velmi podobně jako chlumčanští. Například český TAURUS (Nevada) 73 našel na českém trhu polského »dvojníka« TAUNUS (Monte Rosa) 173, opět se zjevnou snahou klamat a parazitovat. Ovšem největšího klamu spotřebitele se polský výrobce dopouští tím, že zavádí na trh výrobek se skrytou vadou. Odborník ji při nákupu identifikuje jen velmi obtížně, laik pak nemá šanci vůbec.
   Výsledek nezávislé státní zkušebny TZÚS (Technického a zkušebního ústavu stavebního Praha, s.p. – pobočka Plzeň) z 30. 5. 2002 totiž prokázal u zkoušených polských vysoce slinutých dlaždic velice nízkou odolnost proti tvorbě skvrn. Závěry zkušebního protokolu jsou naprosto průkazné. Polské dlaždice Taunus nesplňují ve většině kritérií čistitelnosti příslušné předmětové normy a jsou nevyčistitelné. S pravděpodobností rovnající se jistotě se stanou předmětem reklamací. Boty, které se rozpadnou při prvním dešti, lze reklamovat a vyměnit snadno, rychle a s minimem dodatečných nákladů. Jiné je to pochopitelně u zabudovaného stavebního materiálu jako jsou například dlaždice. Ty je nutné nejprve – většinou již za plného provozu budovy – vykopat a nahradit kvalitním výrobkem od renomované firmy. Což vždy představuje velice nepříjemné navýšení investic. V případě polských dlaždic Taunus platí, že příliš levné zboží je vždy podezřelé. Právě podobně těžce zaplacené zkušenosti daly vzniknout okřídlenému lidovému úsloví, že nikdo není tak bohatý, aby si mohl dovolit kupovat levné věci.
Podívejme se proto na závěry zkušebny podrobněji a se zvýšenou pozorností:
   Státní zkušebna TZÚS Plzeň, která keramické obkladové prvky Taurus, Nevada 73 S z Chlumčanských keramických závodů (zaevidovány pod číslem 831/02) a keramické obkladové prvky Taunus, Monte Rosa 173 polské firmy Cersanit (zaevidovány pod číslem 832/02) porovnávala, použila ke stanovení odolnosti proti tvorbě skvrn evropskou normu ČSN EN ISO 10545-14.
   Specializované zkoušky podle této normy se provádějí tak, že na povrch keramické dlaždice jsou nanesena nejrůznější činidla imitující agresivní chemické látky, která jsou následně přesně stanovenými postupy odstraňována.
   Zkoumání čistitelnosti se provádí od nejjednodušších metod čištění k způsobům radikálnějším – viz obrazová část.

Ve Zprávě č. 030-020024 k tomuto typu zkoušky TZÚS Plzeň v závěrech uvádí:
   Zkoušené obkladové slinuté neglazované prvky typu TAURUS (Nevada) 73 S, vyráběné výrobnou Chlumčanské keramické závody, a.s., odzkoušené podle ČSN EN ISO 10545-14 na odolnost proti tvorbě skvrn vykazují 4. tř. odolnosti proti působení roztoku manganistanu draselného, 5. tř. odolnosti proti působení metylénové modře, 5. tř. odolnosti proti působení roztoku jódu, 5. tř. odolnosti proti působení olivového oleje a 5. tř. odolnosti proti působení chromové zeleně (požadavek předmětové normy ISO 13006 je minimálně tř. 3 – třída odolnosti 5 je nejlepší).
   Zkoušené obkladové slinuté neglazované prvky typu Taunus (M ROSA) 173, vyráběné výrobnou Cersanit, Polsko, odzkoušené podle ČSN EN ISO 10545-14 na odolnost proti tvorbě skvrn vykazují 1. nebo 2. tř. odolnosti proti působení roztoku manganistanu draselného, 1. nebo 2. tř. odolnosti proti působení roztoku metylénové modře, 5. tř. odolnosti proti působení roztoku jódu, 1. nebo 2. tř. odolnosti proti působení olivového oleje a 3. tř. odolnosti proti působení chromové zeleně (požadavek předmětové normy ISO 130 06 je minimálně tř. 3 – třída odolnosti 5 je nejlepší).
   Úplný protokol nezávislé státní zkušebny TZÚS, s.p., Praha - pobočka Plzeň, je k dispozici na www. lb.cz a www.chkz.cz. 
Autor: Jan Jelínek
Foto: Archiv firmy