Tažená kameninová dlažba z Jevíčka

Článek „Když se řekne dlažba“ popsal rozdíly mezi dlažbou lisovanou a dlažbou taženou. Již tam jsem trochu nadržovala dlažbě tažené. Nyní chci upozornit na konkrétní výrobu tažené dlažby. Natural Keramika z Jevíčka vyrábí nejrozsáhlejší a nejucelenější sortiment tažené dlažby a doplňujících tvarovek v Česku.

Jaká tedy je dlažba z Jevíčka? Technickou vlastností je tvrdost, kterou jí dodávají dobře zvolené kameninové jíly. Tím je tato dlažba také otěruvzdorná. Minimální nasákavost také zaručuje její mrazuvzdornost, odolnost vůči teplotním změnám a odolnost vůči kyselinám a louhům. Výborně zvolená granulometrie garantuje protiskluzovost dlažby. Poněvadž jde o dlažbu slinutou, tak se nešpiní a velice dobře se uklízí. Na úvodní fotografii vidíte jak to vypadá, když se na úklid vezme hadice s vodou.

Vzhled dlažby

Barva dlažby jde od světlých okrových tónů až po červenohnědé odstíny.Pokládá se systémem „rozházené krabice”, to je nejefektnější. Při pokládce této dlažby se vyplatí nepravidelnost, tím samozřejmě myslím barevná. Spáry se u tažené dlažby nechávají širší, až 10 mm. Při pokládce se musí respektovat směr tažení dlaždice. Dlaždice jsou tažené v páru, složené proti sobě, a tak se i suší a pálí. Proč? Je s nimi jednodušší manipulace a šetří se lidská práce. Po výpalu se poklepem paličkou dlaždice od sebe oddělí. Na rubu dlaždice zůstanou nepravidelně vysoká žebra. Ta zvětšují povrch při lepení na betonový podklad, a tím se také zlepšuje přilnavost a pevnost položené dlažby. Dlažba se musí lepit na vyzrálý, únosný podklad, flexibilní lepidlo je vhodné nanášet na celou dlaždici a na podklad, aby nevznikaly pod položenou dlažbou dutiny. Takto položená dlažba je, díky své pevnosti a dalším dříve jmenovaným vlastnostem, pojezdná i pro auta.

Takto vypadá, když se na úklid vezme hadice s vodou

Interiéry i exteriéry

Všechny tyto vlastnosti předurčují dlažbu z Jevíčka k použití jak v exteriéru, tak v interiéru na extrémně namáhaných plochách, na kterých je kladen důraz na protiskluznost (ať už jsou to průmyslové podlahy, nebo podlahy například v dojírně krav, kde se kravky také nesmí smekat). Dlažba z Jevíčka byla použita i na podlahu ve vepříně. Pro tuto zakázku byly na dlaždicích vytvořeny rovnoběžné kanálky, kterými odtékala močůvka a prasátka byla v suchu. Úklid tlakovou vodou byl chvilkovou záležitostí.

Protože je tahle dlažba krom kvality také krásná, nabízí se její využití rovněž v zimních zahradách, stylových interiérech, ve sklípcích a v neposlední řadě se může využít i při opravách historických objektů. Venkovní využití v zahradách, okolo bazénů a vůbec „doladění” celého domu je možné díky velkému sortimentu tvarovek. Mohu vám říct, že nad těmi tvarovkami musí zaplesat srdce architekta, protože každou z tvarovek můžete použít pro více účelů. Je vidět, že si s jejich tvarem pohrával opravdu šikula, a to přemýšlivý.

Barva dlažby jde od světlých okrových tónů až po červenohnědé odstíny

Výroba tažením

Nejde jen o vzhled tvarovky, ale také o to, že se ta tvarovka musí dát vyrobit tažením na vakuovém šnekovém lisu. Nu, asi by to tažení chtělo trošku vysvětlit. Představte si vánoce a výrobu vánočního cukroví, které manželky či babičky tvoří na mlýnku, před jehož ústí připevní plechové tvořítko. Z toho leze nudle těsta různého tvaru. To je vlastně princip výroby tažené dlažby a tvarovek. Jen je ten „mlýnek” opatřen vakuovou komorou, ve které se z nudliček rozmělněné hmoty vysaje vzduch. Šnek pak tlačí hmotu do zúženého těla lisu, tam se hmota opět zhutní a je tlačena dál do ústí šneku, které jí už dává požadovaný tvar. Pás vytvarovaného výlisku se odřezává strunou na předepsanou velikost. Je to docela jednoduché. Jen ten, co tvarovaná ústí vyrábí, musí být pan nástrojař. Také technolog, který tvarovku vymýšlí, musí mít na paměti vlastnosti hmoty. Hmota musí mít vhodnou vlhkost, musí mít dostatek plastické složky, aby byla tažná. A další jiné vychytávky. Výroba takového ústí však může stát i několik desítek tisíc korun, což je tak trochu limitující faktor při výrobě nových tvarovek.

Jaký je tedy sortiment?

V Jevíčku se kromě dlaždic v několika rozměrech vyrábějí i velikostí navazující schodovky, podstupnice, lišty krajové i lišty kombi. Fasádní obklady jsou opět dostupné v různých velikostech. Jako novinka se vyrábí i závěsný obklad na odvětrávané zdivo. Psala jsem o využití dlažby okolo bazénů, s tím souvisí i lem, který zabraňuje vodě vyšplouchnuté z bazénu vrátit se zpět. V zahradě se využijí zahradní obrubníky i kanálky pod okapy. Na okenní parapety se vyrábějí okapnice. Ty mohou seříznuté posloužit jako krytí na plotové sloupky postavené z lícových cihel a samozřejmě také z kameniny. Sortiment doplňují žardiniéry různých velikostí. V sortimentu je i zahradní fontánka.

Co zbývá dodat? Dům, na jehož realizaci použijete dlažbu a tvarovky z Jevíčka, bude působit lahodně pro oko a hospodyně bude vděčná za minimum času na úklid. A co je důležité: dlažba bude stejně krásná po desítky let.

Fotogalerie

Autor: Jana Hlináková
Foto: Archiv Natural Keramika, spol. s r.o.