TENDENCE 2009

Již 14. ročník veletrhu interiéru a designu Tendence, který se konal 10. až 13. září 2009 na výstavišti PVA Letňany, přitáhl i letos širokou pozornost svou rozmanitostí a širokou nabídkou. Představilo se na něm více než 450 světových značek z oblasti dekorace, stolování, osvětlení, bytového textilu, nábytku a také designu.

Akci navštívilo přes 33 tisíc odborníků, architektů, designérů, obchodníků a koncových zákazníků. Na veletrhu Tendence, Cofex a Bonexpo se prezentovalo více než 350 vystavovatelů z osmi zemí světa a obsadili plochu kolem 10 tisíc m2.

Doprovodný program

Originální design byl zastoupen předními světovými značkami a českou autorskou tvorbou. Jejich expozice byla k vidění v hale číslo 6 a účastníci výstavy mohli hlasovat mezi 18 exponáty ve stylové soutěži TOP DESIGN o ten nejzajímavější. První místo vyhrála společnost Jaspen s.r.o. s exponátem lehátka ELI Désiée Italy, druhé místo získala společnost Vovo design s.r.o. s jednacím stolem AIR-1939 a třetí byla společnost Idea dekor CZ, s.r.o. s vystavenou sedačkou v podobě kamene SMARIN.

K tradičním soutěžím patřily Okno v interiéru, Prostřený stůl a IN LIGHT. Upozornily na nové a netradiční dekorativní prvky a materiály, které lze využít např. při dekoraci stolu nebo okna. Fantazie neznala hranic a veletrh přinesl mnoho příjemných a netradičních zážitků.


Prostřený stůl od společnosti ULTRASYSTEMS spol. s r.o. pod názvem PPD

BioFutur s.r.o. – KARE – Postel VAMP
Lehátko ELI Désirée Italy od společnosti JASPEN

Nejvyšší skříň světa

Nejzajímavější z doprovodných akcí byl zápis mezi světové rekordy – nejvyšší skříň světa s ručně malovanými motivy ročních období. Odhalil ji autor Jan Bilý s rodinou v první den výstavy na stánku společnosti Art Style z Nových Dvorů.

Skříň je vysoká 606 cm, široká 407 cm a hluboká 150 cm. Váží přes 1,8 tun a na její výrobu, která trvala dva a půl měsíce, se spotřebovalo přes 5 m3 smrkového a lipového dřeva. Skříň je složená z deseti dílů a její cena se pohybuje v řádech milionů.

Slavnostnímu odhalení byl přítomen zástupce agentury Dobrý den, jehož prostřednictvím bude zajištěn zápis do Guinessovy knihy rekordů! Dosavadní držitelkou rekordu byla skříň s výškou 457 cm vyrobená v roce 2004 v Číně.

Nejvyšší skříň světa
Autor: Monika Zatloukalová
Foto: Monika Zatloukalová