Tepelné čerpadlo = ekologicky a energeticky úsporný tepelný zdroj

Při rozhodování jaký systém vytápění zvolit je dnes vedle požadavků na komfort brán zřetel zejména na budoucí provozní náklady. A tak se do stupnice požadavků probojovává na první příčku zejména otázka čím topit a hlavně za kolik.

Variant na trhu je spousta, a proto se vyplatí vše si před chystanou realizací patřičně propočítat. Někteří stavebníci se upínají na co nejnižší pořizovací náklady, což se však ve svém důsledku s ohledem na stoupající ceny energií všeho druhu může výrazně prodražit. Sebedokonalejší kotel na plyn, topný olej nebo elektrokotel jeho uživateli pouze přemění nějakou energii na teplo, ale v podstatě se nedá říci, že zásadně ušetří. Zpravidla se v souvislosti s těmito zařízeními vůbec nehovoří o nějaké ekonomické návratnosti. Prostě kotel topí, až doslouží, tak se vymění a topí se dál. Kdo jen trochu pohlédne do budoucna, musí se zabývat myšlenkou, jak co nejlevněji získat potřebnou energii pro vytápění, která v domácnostech představuje cca 65 % veškeré spotřeby. Naštěstí již existují možnosti jak elegantně s pomocí »chytrých« zařízení, kterým se říká tepelná čerpadla, lze významně snížit množství nakupované energie. Z okolí vytápěného objektu lze bez problému získat až 2/3 potřebné tepelné energie zcela zadarmo a to už je důvod proč se touto problematikou zcela vážně zabývat.

Energeticky a ekologicky úsporné systémy mají zelenou

Stále častěji se proto budoucí, ale i současní majitelé objektů přiklánějí k energeticky a ekologicky úsporným systémům s tepelnými čerpadly. Tento způsob vytápění přitahuje stále více pozornosti snad také právě proto, že během několika málo posledních let byla realizována řada bezproblémových instalací. A právě jednu takovou jsme si vybrali, abychom přiblížili tepelné čerpadlo z praxe.

Popis objektu

Konkrétně se jedná o novostavbu rodinného domu, který byl realizován v průběh let 1998 až 2000. Objekt je nepodsklepený, přízemní s jednou bytovou jednotkou a vybaveným podkrovím zastřešeným valbovou střechou. Nosné zdi domku jsou vyzděny z pálených bloků na klasickou vápenocementovou maltu, tepelný odpor konstrukce je R > 2,1. Střešní krytinu tvoří betonové střešní tašky. Větrání a osvětlení všech místností je navrženo pomocí oken, která jsou plastová. Zkrátka jednoduše sečteno a podtrženo – jedná se o klasický rodinný domek včetně použití tradičních stavebních technologií a materiálů.

Otopný systém

Otopnou soustavu tvoří kotel napojený na topný systém s nuceným oběhem topné vody o teplotním spádu 90/70 °C. Otopná tělesa jsou plechová (typ RADIK) osazená termoregulačními hlavicemi.

Zdroj tepla

V prvním roce byl zdrojem tepla kotel na extra lehké topné oleje (ELTO). Roční spotřeba dosáhla zhruba 3000 litrů, což při tehdejší ceně ELTO 15 Kč/l činilo zhruba 45 000 Kč + další náklady na elektrickou energii.

Po této roční zkušenosti se majitel RD rozhodl vzhledem k vysokým ročním provozním nákladům změnit způsob vytápění. Po pečlivých úvahách a hlavně propočtech dostalo příležitost tepelné čerpadlo. Přípravou a pozdější realizací projektu byla po provedeném výběru pověřena brněnská firma Termo Komfort. Vzhledem k již upravenému okolí domu bylo zvoleno tepelné čerpadlo Dimplex LA 9 P, systém vzduch-voda, které je schopno ohřát topnou vodu až na 65 °C, přičemž pracuje až do venkovní teploty vzduchu mínus 20 °C! Propočtením, že topný radiátorový systém byl teplotně předimenzován a majitel domu měl ověřeno, že i ve dnech s teplotami pod mínus 15 °C nebylo nutno topnou vodu ohřívat na více než 60 °C, nic nebránilo tomu, aby k topnému systému projektovanému sice jako vysokoteplotní bylo napojeno tepelné čerpadlo. Zkušenosti společnosti Termo Komfort potvrzují, že to není ojedinělý případ. Mimo vytápění objektu zajišťuje tepelné čerpadlo i ohřev užitkové vody ve speciálním bojleru o objemu 300 l . Po první topné sezóně, kdy se vytápění tepelným čerpadlem plně osvědčilo i při těch nejmrazivějších dnech, byl zřízen ohřev vody ve venkovním bazénu, čímž se výrazně prodlužuje jeho sezónní využití v jarním a podzimním období. Pro období s nízkými venkovními teplotami je tepelné čerpadlo doplněno elektrickým dohřívacím tělesem.

Celkové roční náklady na vytápění tepelným čerpadlem, ohřev TUV, bazénové vody a veškerá další spotřeba elektrické energie 18 700 Kč, což je v porovnání s předchozím způsobem vytápění podstatná úspora. Přitom celkové pořizovací nálady na tepelné čerpadlo činily v tomto případě zhruba 320 000 Kč, přičemž lze získat, a v tomto případě i byla poskytnuta, 30 % státní dotaci z ceny dodávky a instalace tepelného čerpadla.

Nízké provozní náklady, pozitivní vliv na životní prostředí a vysoké zhodnocení energie předurčují tepelná čerpadla k použití nejen v rodinných domech, ale například i v nejrůznějších komerčních a administrativních budovách, školách apod.

Autor: Šárka Tužilová
Foto: Archiv firmy