Termokamery testo – jistota při kontrole provedení staveb

Termografie je jedním z vědních oborů, který velice pomáhá při diagnostice stávajícího stavu objektů. Díky termografii je možné snadno odhalit slabá místa na budovách. Například se může jednat o nesprávně provedenou tepelnou izolaci. S termokamerou lze diagnostikovat pláště budov, odhalit poškozené rozvody, netěsnost stavby, místa s rizikem vzniku plísní a mnoho dalších aplikací.

Zjednodušeně můžeme říci, že pokud se závada projevuje změnou povrchové teploty, je možné tuto závadu odhalit pomocí termokamery. Termokamery testo vynikají velmi vysokou teplotní citlivostí. Díky tomu je možné odhalit i malé teplotní rozdíly jako jsou například u kotev zateplení nebo u skladby konstrukce. Různé materiály použité v konstrukci budovy mají totiž rozdílnou tepelnou vodivost. Díky tomuto rozdílu jsou pak povrchové teploty na plášti budovy různé a na tomto základě je možné odhalit dané závady.

Teplotní citlivost – nejdůležitější parametr termokamery

Teplotní citlivost termokamer se označuje zkratkou NETD (Noise Equivalent Temperature Difference) a udává se v milikelvinech. Termokamery pro stavební aplikace by neměly mít větší NETD než 100 mK. Na následujících výřezech z termografických snímků jsou použity pro porovnání různé teplotní citlivosti.

První snímek byl pořízen termokamerou testo 875 s teplotní citlivostí 80 mK a druhý termokamerou testo 875i s teplotní citlivostí 50 mK.

Teplotní citlivost NETD 80 mK

Na snímcích je zobrazeno chladnější místo způsobené umístěním nosné konstrukce ve zdi. Díky termokameře s vysokou teplotní citlivostí je možné velice snadno takovéto místo nalézt.

Teplotní citlivost NETD 50 mK

Rozlišení termokamery

Tak jako u digitálních fotoaparátů je rozlišení detektoru jedním z parametrů, který nejvíce charakterizuje třídu termokamery. U termokamer je však rozlišení termografického detektoru nižší než je tomu u fotoaparátů ve viditelném spektru. Důvodem je skutečnost, že termokamery reagují na dlouhovlnné infračervené záření. Vyšší vlnová délka záření vyžaduje také větší detektor. Detektory termokamer jsou při stejném pixelovém rozlišení i 15× větší.

Termokamery testo mohou být vybaveny funkcí SuperResolution, která umožňuje pořízení snímků s dvakrát vyšším rozlišením. Například termokamera testo 875i s rozlišením detektoru 160 × 120 pixelů může pořídit termografické snímky s rozlišením 320 × 240 pixelů. S termokamerou testo 882 s rozlišením detektoru 320 × 240 mohou být pořízeny snímky s rozlišením 640 × 480 pixelů a tak dále. Funkce SuperResolution využívá přirozeného pohybu ruky uživatele během pořizování termorafického snímku. Termokamera pořídí v rychlém sledu více snímků z různých míst měření. Po otevření snímku v počítači je pak možné analyzovat snímek s 4× vyšším počtem pixelů. Nejedná se o proces pouhé interpolace, kde by byly nové hodnoty vypočteny z okolních bodů. Funkce využívá mezer na detektoru, které zde musí být z důvodu tepelné izolace mezi pixely. V této mezeře se normálně dopadající záření neměří, ale díky pohybu termokamery je možné v tomto místě dopadající záření zaznamenat.

Snímky zateplené a nezateplené části panelového domu, výřez ze snímků jasně dokladuje přínos funkce SuperResolution

Speciální funkce pro hledání míst s rizikem vzniku plísní

Vědecké studie dokazují, že zdraví škodlivé plísně potřebují ke svému růstu relativní vlhkost začínající na cca 80 %. Plísně, které mají v oblibě suché prostředí, rostou již od cca 65 % relativní vlhkosti.

Vlhkostní snímek – místo teploty je v tomto snímku zobrazena mapa relativních vlhkostí (vlhkostní pole)

Termokamery od společnosti Testo odhalí na svém displeji místa s rizikem vzniku plísní, jako jsou stropy, stěny, zdi, nebo kouty místností: ohrožené oblasti se zobrazí červeně, bezpečná místa jsou pak zobrazena v zelené barvě. Termokamery testo přímo na svém displeji uvádějí rozložení povrchové vlhkosti. Pro každý měřicí pixel je vypočtena relativní vlhkost vzduchu v nejbližším okolí snímaného objektu.

Vyhodnocovací software IRSoft

Pořízením termografického snímku práce nekončí. V terénu je možné snímky pouze uložit a kompletní analýza může být provedena v teple na PC. Termografické snímky jsou uloženy bez jakékoliv komprese, proto je možné analyzovat teplotu každého pixelu.

Navíc je s termografickým snímkem pořízeným v terénu uložen také reálný snímek místa měření. Tím se velice usnadňuje orientace v pořízených snímcích. Navíc vyhodnocovací program umožňuje snadné vytvoření termografické zprávy, kde jsou všechny relevantní informace.

Odhalování poškozených rozvodů

Termokamery mohou také sloužit k hledání míst, kde dochází k úniku vody z rozvodů. Voda obsažená ve stavebním materiálu mění tepelněizolační vlastnosti tohoto materiálu. Díky tomu se změní povrchová teplota, kterou termokamery snadno odhalí. Změna teploty, může být způsobena také poškozenou nebo nekvalitní izolací trubek. Proto je vždy výhodné doplnit měření termokamerou také dotykovým vlhkoměrem. Vhodný je například přístroj testo 616, který dokáže měřit nedestrukční metodou vlhkost do hloubky 5 cm. V místech, kde dochází ke zvýšení teploty únikem vody, je také zvýšená vlhkost. V místech, kde je zvýšená teplota způsobená vadnou nebo chybějící izolací, je vlhkost naopak nižší než ve zbytku místnosti.

Rádi vám bezplatně předvedeme výhody termokamer testo přímo na vaší stavební aplikaci. V případě vašeho zájmu o tuto nezávaznou prezentaci nás prosím kontaktujte na výše uvedené adrese.

Autor: Jan Lacina
Foto: Archiv firmy