Náhrdelník navržený a vytvořený Helenou Chmelíkovou. Absolventka sklářské školy v Železném Brodě spolupracovala jako designérka bižuterie se známými tuzemskými módními tvůrci (foto: Marek Kubáček)
Přidat na Seznam.cz Přidat na Google News

To musíte vidět na vlastní oči

V pražském Muzeu skla Portheimka začíná 10. března 2020 jedinečná výstava, kterou by byla škoda si nechat ujít: Hvězdný prach – luxusní česká bižuterie. K partnerům akce patří Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou a na výstavu vás zvou Museum Kampa – Nadace Jana a Medy Mládkových, městská část Praha 5 a Uměleckoprůmyslové museum v Praze.

Výstava je věnována hvězdné současnosti české bižuterie. Desítka firem pro Museum skla Portheimka ve spolupráci s kurátory Petrem Novým a Silvií Stanickou vybrala nebo vytvořila jedinečné výrobky navržené českými i zahraničními designéry. Jejich společnými tématy jsou exkluzivita, svět haute couture a celebrit. Unikátní součástí expozice jsou bižuterní šperky inspirované ženami se silným příběhem a charismatem – symbolický dárek mecenášce Medě Mládkové k jejím nedávným stým narozeninám.

Velkou konkurenční výhodou současné české bižuterie je její mnohotvárnost, v níž se jí nikdo nevyrovná. Výrobě a vzorování se stále věnují desítky velkých, středních i malých specializovaných firem soustředěných především v Křišťálovém údolí – dnešním Libereckém kraji, zejména na Jablonecku a Železnobrodsku. Bižuterie se vyváží a dodává do téměř stovky zemí světa formou polotovarů nebo hotových výrobků. K hlavnímu sortimentu v současnosti patří skleněné kameny, perle a perličky v nesčetném počtu typů, tvarů, velikostí, barev a jejich kombinací, v nabídce je ale také kovová bižuterie a další speciality.

Specifickou součástí portfolia českých firem jsou luxusní bižuterní šperky a módní kreace v podobě autorských konceptů, jedinečných originálů, limitovaných kolekcí, včetně spolupráce se světovými a domácími módními značkami, návrháři a celebritami, nebo zakázková výroba pro konkrétního náročného klienta. Česká bižuterie dokáže stále být i šperkem „sui generis“, jenž se neztratí na prestižních světových společenských akcích, přehlídkových molech, filmových premiérách či hudebních show.

Výstava potrvá do 14. června 2020, otevřeno bude denně, kromě pondělí, od 10 do 18 hodin.

Fotogalerie

Autor: Mirka Vernerová 1)
Foto: kolektiv fotografů

1) vytvořeno z podkladů Musea Portheimka