Tondach - komplexní řešení pro nové stavby a rekonstrukce

Firma TONDACH je známý český výrobce pálených tašek a veškerých doplňků. Tyto tašky mají mnoho předností a výhod. O jejich kvalitě je přesvědčen také jeden ze zákazníků, který má s taškami dlouholeté zkoušenosti.

TONDACH jako jediný výrobce pálených tašek v ČR vyrábí široký sortiment pálených střešních tašek s 33letou zárukou, které jsou vhodné jak pro novostavby tak pro rekonstrukci. Kromě výroby pálených střešních tašek se TONDACH specializuje také na výrobu keramických střešních doplňků a pálených cihel Keratherm v provedení P+D i B (broušené). Svým zákazníkům TONDACH nabízí velký výběr z vysoce kvalitních a odolných pálených střešních tašek v rozličných povrchových úpravách a mnoha barevných variantách.

Střešní krytina Samba 11 glazura červená

Výhody

Kvalita

Životnost pálených tašek dokázaná studiemi a dochovanými střešními taškami činí běžně 100 let. Pod přísným dohledem odborníků probíhá celý výrobní postup od těžby hlíny po expedici. Společnost TONDACH si je vědoma výjimečné kvality svých výrobků, a proto poskytuje nejdelší záruku TONDACH All inclusive, a to 33 let.

Úspora a jednoduchost

Pálené střešní tašky TONDACH můžete získat se speciální slevou pro Váš objekt. Jednoduchost pokládky ocení především ti, kteří budou tašky na střechu pokládat. Navíc posuvné střešní tašky jsou velmi vhodné pro rekonstrukce střech.

Služby

Největší výrobce střešních tašek v České republice nabízí ke svému sortimentu i nadstandardní služby. Snaží se vyhovět všem svým zákazníkům v mnoha směrech: pomoci s výběrem vhodného typu tašky, zaměření střech, dodání adresáře s přehledem prodejců a pokrývačů, doprava zboží nebo nejdelší záruka TONDACH All inclusive.

Ekologie

Nesporným přínosem pálených střešních tašek je také jejich šetrnost k životnímu prostředí. Pálená střešní krytina, jako čistě přírodní produkt, nemá negativní vliv na životní prostředí. Po skončení její životnosti ji lze snadno recyklovat.

Jak vybrat střechu

Při výběru nové střechy je třeba se věnovat zejména třem hlavním vlastnostem. Funkčnosti, životnosti a vzhledu. Nová střecha by měla samozřejmě co nejlépe plnit svůj funkční účel, který je výrazně ovlivněn klimatickými podmínkami. Určitě budeme chtít, aby vydržela co nejdéle. Navíc je střecha výrazným architektonickým prvkem domu, který může výrazně ovlivnit jeho celkový vzhled.

Střešní krytina Figaro červená engoba

Nejběžnější typy střech

Sedlová

Jde o jednoduché střechy bez nároků na dodatečnou údržbu se sklonem 25 – 35 stupňů. Výhodou je maximální možnost využití podkroví. Rozdílnou výškou hřebene lze střešní plochy spojovat a usazovat do výškových úrovní – např. kopírovat terén. Přesahy střechy chrání fasádu, okna a dveře před povětrností. Sedlová střecha je vhodná pro využití v nepříznivých klimatických podmínkách, např. na horách (minimum prostupů, vikýřů – komplikovaný tvar přináší nároky na kvalitu detailů).

Valbová

Jedna z nejoblíbenějších typů střech. Je vhodná pro bungalovy. Vzhledem ke zkoseným střešním plochám bývá podkroví nižší, při sklonech na hranici 20 stupňů minimální.

Pultová

Bývá navrhována u pasivních (nízkoenergetických) domů. Sklon střechy bývá nižší, okolo 20 stupňů. Jedná se o nejlepší řešení z hlediska tepelných ztrát, pokud je zvolena správná orientace střešní plochy. Pultová střecha je vhodná pro využití v nepříznivých klimatických podmínkách, např. na horách.

Na co dbát při výběru střechy

Výběr vhodného typu střechy závisí na klimatických podmínkách, prostorovém řešení a vzhledu. Důležité jsou tyto parametry:

  • Správná orientace střechy ke světovým stranám ušetří energii potřebnou k vytápění.
  • Tvar střechy – čím jednodušší tvar střechy, tím méně údržby je potřeba (zanášení úžlabí listím).
  • Vhodnost tvaru střechy ve stávající zástavbě.
  • Cena střechy se u komplikovaných tvarů střechy může zvýšit i dvojnásobně.
Střešní krytina Bobrovka režná

Reference zákazníka

Na několik otázek nám odpověděl pan Libor Urbánek, známý brněnský architekt, který při svých projektech tašky Tondach využívá a uplatnil je také na svém domě.

1. Proč používáte právě Tondach?

Je to pro mě otázka tradice.

2. Doporučil byste tyto tašky?

Ano.

3. Je cena přiměřená kvalitě a srovnatelná s jinými střešními krytinami?

Ano i ne.

4. Setkal jste se při využití těchto tašek s nějakými problémy?

Ano setkal, režná taška velmi brzo mechovatí. Záleží však na orientaci střechy (sever – jih) a dalších klimatických podmínkách.

5. Na jaké výhody střech Tondach byste upozornil?

Taška je lehká a dobře se s ní manipuluje, dobrá řezatelnost.

6. Jaký typ a barvy tašek volíte u svých projektů nejčastěji?

Červená engoba, jinak je výběr závislý dle barvy fasády a rázu prostředí.

7. Tašky Tondach jste zvolil také při realizaci vlastního rodinného domu. Jaký typ a barvu jste zvolil zde a proč? Čím je dům z architektonického hlediska zajímavý?

Na vlastním domě mám tašku Tondach, typ Románská glazura, Amadeus černá barva. Dům je řešen do funkcionalismu, fasáda červená, hladká lícovka, německý formát.

Dům arch. Libora Urbánka se střešní krytinou Tondach
¹) Zpracováno z podkladů firmy Tondach
Autor: Mgr. Zuzana Fajfrová
Foto: Archiv firmy