Topidla Master na stavby i do stánků. Jaké typy existují?

Topidla Master jsou skvělým pomocníkem v domácnostech, na stavbách, v halách či třeba na koncertních pódiích a ve venkovních stáncích. Dělí se na naftová topidla s přímým a nepřímým spalováním, plynová, elektrická a infračervená topidla, které se liší topným efektem, provozními náklady a také možností použití. Podívejte se, který typ se kam hodí.

Naftová topidla značky Master s přímým spalováním mají nejnižší provozní náklady a vysoký topný efekt. Dají se používat však pouze v místech, která se dobře odvětrávají, nebo v otevřeném prostoru. Fungují totiž na principu spalování nafty, případně extra lehkých topných olejů, při kterém vznikají spaliny. Hodí se na staveniště, do skladů, hal či třeba výroben.

Každé topidlo je vybaveno dvěma filtry, motorem s tepelnou ochranou a palivovou nádrží s ukazatelem stavu paliva. Některé modely značky Master jsou vybavené vysokotlakým čerpadlem paliva a elektronicky řízeným spalováním, díky čemuž získáte více tepla při stejné spotřebě paliva, jako v případě ostatních modelů. Perfektně se tak hodí do velkých prostor.

Naftová topidla s nepřímým spalováním

V případě, že hledáte topidlo pro uzavřené prostory a chcete využít výhod naftového, pořiďte si typ, které je vybavený komínem na odvedení zplodin nebo textilní hadicí pro rozvod teplého vzduchu. Topidlo můžete umístit dovnitř a komínem odvádět zplodiny ven nebo naopak, umístit topidlo ven a hadicí přivádět teplý vzduch dovnitř. Obě možnosti využijete ve stanech, ve výstavních halách, v obchodech, ale i v zemědělských budovách a sklenících.

Pro vytápění velkých prostor jsou sázkou na jistotu velká topidla Master AIR-BUS, s výkonem až 220 kW a kapacitou průtoku až 12 500 m3/h. Je možné k nim napojit až 4 hadice a ohřívat tak 4 místa zároveň, teplým vzduchem bez nečistot, který dosahuje teploty 40–60 °C za spotřeby 6,4 kg paliva za hodinu. Palivo se filtruje hned třikrát. Skrz sítko nádrže, sací filtr a filtr na trysce.

Nízká pořizovací cena plynových topidel

Dalším typem jsou plynová topidla, která se hodí do větratelných prostor, jako jsou haly, skleníky a zemědělské prostory. Topidla okamžitě poskytují velký objem teplého vzduchu, mají nízkou pořizovací cenu, malé rozměry a snadno se obsluhují. Některé modely plynových topidel Master je možná připojit na pokojový termostat a nastavit teplotu, kdy se plynové topidlo samo zapne, případně vypne. Topidlo splňuje nároky na bezpečnost, je vybavené ionizační elektrodou, která kontroluje přítomnost plamene. Stroj se po vypnutí sám dochladí.

Plynová topidla bez možnosti připojení k termostatu se hodí zejména pro dlouhodobé vytápění, na stavby, do dílen či do zemědělství. Tato topidla mají bezpečnostní plynový ventil s termočlánkem, elektro-ventilem a motorem s tepelnou ochranou. Pokud by praskla přívodní plynová hadice, přívod plynu se okamžitě zastaví díky bezpečnostnímu ventilu, který je součástí regulátoru.

Ekologicky šetrná elektrická topidla

Elektrická topidla jsou ekologicky šetrná, minimálně poruchová a představují ideální řešení do uzavřených a prašných místností, kde nelze větrat. Jsou častým pomocníkem v domácnostech a v uzavřených interiérech, protože nevypouští žádné zplodiny, kouř či vlhkost a nezapáchají. Mají ale nižší výkon, který se pohybuje od 2 kW po 40 kW a jsou dražší na provoz. K některým modelům můžete připojit hadici pro rozvod ohřátého vzduchu.

Infračervená topidla do prašných místností

V prašných místnostech můžete využít také infračervená topidla, která sálají teplo přesně tam, kam potřebujete, bez proudění vzduchu. Hodí se i na vysoušení zdí, rozmrazování potrubí a vytápění specifických prostor, jako jsou lakovny a další provozovny, citlivé na poletující prach. Do těchto specifických prostor se hodí naftová infračervená topidla Master řady XL, která navíc vynikají svou nízkou hlučností, elektronickým systémem kontroly plamene s fotobuňkou a dochlazováním motoru po vypnutí a také zabudovaným termostatem, které stroj chrání proti přehřátí.

Náhradní díly a servis

Pro výběr topidla je klíčové prostředí, ve kterém ho budete používat, výkon stroje a také jak často ho budete používat. Značka Master je známá svou spolehlivostí, výkonem, bezporuchovostí a také snadnou dostupností náhradních dílů a servisu. Všechny výhody záruky a servisu poskytuje autorizovaný prodejce. Více na www.manek.cz.

Autor: Ing. Filip Manek, Ph. D.
Foto: Archiv firmy Manek