Krytina Coppo Venezia

Tradiční betonové tašky v novém kabátě

Kvalita betonové střešní tašky závisí nejen na vstupních surovinách, ale také na jejich technologickém zpracování, způsobu promíchávání výrobní směsi a na konečném povrchovém ošetření. Pokud je toto vše dobře provedeno, vzniká velmi pevná a odolná krytina s dlouhou životností. A právě k takovým patří výrobky firmy Mediterran.

Současná výroba betonových střešních tašek Mediterran navazuje na tradici rodinné firmy Kálmána Mészárose, která vznikla v roce 1920 ve Vlčanech na Slovensku. Dosud v této oblasti nacházíme střechy pokryté starou tzv. mészárosovou krytinou.

Historie a současnost

V průběhu 2. světové válce se společnost přestěhovala do Maďarska. Na přelomu 80. a 90. let začala firma opět s výrobou betonové střešní krytiny a rodina i společnost se vrátili do místa vzniku na Slovensko. V roce 2000 byla založena Mediterran Slovakia s.r.o., která začala vyrábět střešní tašky nejprve poloautomatizovanou technologií, později již plně automaticky dle evropských standardů.

Betonové střešní tašky Danubia – cihlově červená – patří k nejprodávanějším

Mediterran CZ s.r.o., vznikla v květnu 2007 a díky síti obchodních zástupců prodává sortiment výrobků Mediterran po celé České republice. V současné době má firma jeden výrobní závod na Slovensku ve Vlčanech, druhý v Maďarsku a třetí závod se staví také v Maďarsku u Budapešti. Firma exportuje do Rumunska, Bulharska, a Srbska. Po vybudování třetího závodu bude roční kapacita firmy dosahovat 50 milionů kusů tašek.

Často používaná krytina Danubia – v barvě antracitu
Rundo – cihlově červená barevně ladí s celým domem

Výroba a použití

Betonová směs se ukládá do šablon, konečný tvar tašky se vytváří lisováním. Po nanesení povrchové ochrany se šablony zavážejí do temperovací pece, která urychluje tvrdnutí. Barevná ochranná vrstva, která je stejná jako probarvená betonová směs, nepropouští vodu a zvyšuje odolnost tašek proti UV záření a agresivnímu prostředí. Díky stejně barevnému základu se v případě rovnoměrného opotřebení ochranné vrstvy barva střechy nemění.

Krytina Coppo – venezia vynikne především s hladkou fasádou a na volném prostranství

Použití betonové tašky není omezeno nadmořskou výškou. Při srovnání s klasickou pálenou taškou je nutné vždy uvažovat hmotnost 1 m2.

Betonová krytina je velkoplošná, většinou vychází 10 kusů na m2, na tuto plochu je hmotnost srovnatelná. Naopak při při vichřicích a silných poryvech větru může být větší hmotnost 1 kusu výhodou.

Základní surovina tříděný písek, portlandský cement I 52,5
Materiál vysoce kvalitní barevný beton
Povrch hladký, s dvojitou povrchovou úpravou
Rozměr 332 × 420 mm
Hmotnost 4,4 kg/ks
Spotřeba cca 10 ks/m2
Překrytí variabilní
Krycí šířka 300 mm

Parametry střešní krytiny Coppo

Sortiment střešní krytiny

V nabídce firmy Mediterran je pět základních typů střešních tašek (včetně dalších doplňků): Standard, Danubia Coppo, Rundo a Zenit.

Standard, Danubia

Jedná se o jedny z nejprodávanějších tašek, vyrábějí se z kvalitního barveného betonu s povrchovou úpravou v barvách: červená a hnědá (standard), cihlově červená, višňově červená a antracit (Danubia).

Coppo

Tyto střešní tašky s podstatně vyšší střední vlnou se vyrábí také s různými vícevrstvými povrchovými úpravami nejen v jedné barvě, ale také se žíháním, což vytváří dojem typu jižních střech v Itálii či Řecku. Obliba těchto tašek je celkem vysoká i přes vyšší cenu, která ovšem v porovnání s podobnými výrobky jiných firem je zajímavá. Vyrábí se ve variantách nazvaných například venezia, ferrara, či antická červená.

Rundo

Prvky střešního systému Rundo se vyrábějí z tuhého barveného betonu s vysokou koncovou pevností a s dvojitou povrchovou úpravou. Tato zdvojená bobrovka je opatřena drážkou, což umožňuje, že spotřeba na m2 je nižší než u klasické bobrovky. Vyrábí se v barvách cihlově červené, višňově červené a antické červené.

Zajímavý vzhled střechy – Rundo (antická červená)

Zenit

V loňském roce byla uvedena na trh nová generace ploché krytiny s drážkou v jednoduchém obdélníkovém tvaru, s atraktivní barvou carbon nebo v provedení antická červená, s propracovaným homogenním povrchem. Vyrábí se z barveného betonu se speciální dvojitou povrhovou úpravou, která zaručuje dlouhodobé homogenní zbarvení tašky.

Zenit (carbon) – atraktivní barva dodává objektu moderní vzhled

Snahou společnosti Mediterran CZ s.r.o. je především to, aby kvalitní výrobky byly také dobře aplikovány a sloužily investorům k plné spokojenosti. Proto je také důležitou součástí její činnosti školení pokrývačských firem a poradenství.

1 Zpracováno z podkladů firmy
Autor: Ing. Hana Solařová
Foto: Archiv firmy