Trendem ve výstavbě je systémové řešení

Při volbě stavebního materiálu zvažte, zda vám poskytne kompletní řešení v každém kroku výstavby – při projektu, výstavbě i během celé životnosti domu. Ytong je prémiovou značkou na našem trhu. Nabízí ucelené řešení celé stavby, a navíc řadu odborných služeb, které vám pomohou postavit dům podle vašich představ. Oblíbený je i u stavebníků svépomocí, pro něž se stal synonymem jednoduchého a rychlého stavění. Řada z nich dokázala postavit svůj dům včetně stropů a střechy vlastními silami.

Systém pórobetonových tvárnic Ytong má za sebou téměř sto let inovací, stále si však zachovává své naprosto přírodní složení. Díky porézní struktuře je velmi lehký a pro uživatele domu je asi nejdůležitější, že vytváří uvnitř zdravé klima. Snadno se tvaruje, proto nevzniká téměř žádný odpad a při stavbě spotřebujete téměř všechen materiál. Navíc vás vlastnosti materiálu neomezují ani u tvarově komplikovaných a atypických projektů. Dalším podstatným plusem je nehořlavost, ekologičnost a především tepelněizolační vlastnosti. Touto kombinací splňuje všechna zásadní kritéria moderního stavebního materiálu.

Systém Ytong je ověřený u řady tvarově atypických architektonických projektů

Proč stavět se stavebním systémem

Systémové stavění s Ytongem je rychlé a přesné. Jednotlivé díly ze stejného materiálu jsou plně kompatibilní a vytvářejí tak podmínky pro skutečně kvalitně provedenou hrubou stavbu, která je důležitá pro výsledné tepelněizolační vlastnosti domu. Ytong si své vlastnosti ponechává i po opracování, například rozvedení instalací a připevnění interiérových prvků. Díky tomu nevznikají tepelné mosty a jádro stavby je homogenní.

Důležitá je také jednoduchost – mnoho realizací z Ytongu vzniká svépomocí, a to včetně domů, kde si investoři vlastními silami poradili s montáží střechy či stropu. Princip „skládačky” je u tohoto stavebního systému známý a prověřený. Stejně výrobce přistupuje i k novým prvkům, u nichž vždy klade důraz na to, aby montáž nevyžadovala specializované firmy.

Schodištní díly na míru jsou okamžitě pochozí, velmi stabilní a tlumí kročejový hluk

Nová Lambda YQ pro stavění podle norem 2020 bez zateplování

Stavebnictví reaguje na stále přísnější tepelnětechnické normy vývojem nových materiálů. Proto výrobce Ytong rozšířil svou řadu tepelněizolačních tvárnic o Lambdu YQ, která je určena pro jednovrstvé zdění bez zateplování. Nová Lambda YQ má dosud nejlepší vlastnosti z celého sortimentu Ytong – vyniká zvýšenou pevností a zlepšenými tepelněizolačními vlastnostmi. Spolu s ní výrobce nabízí i systémové doplňky, jako je zakládací malta či lehčená tepelněizolační omítka. Ty pak umožňují postavit celou stěnu, kde jsou v maximální míře eliminována rizika tepelných mostů a je zaručena její dlouhá životnost a bezvadné fungování i při teplotních výkyvech. Kromě mimořádně úsporného provozu navíc na výstavbu pasivního domu můžete získat dotaci z programu Zelená úsporám.

Systémové řešení Ytong – portfolio „od sklepa po komín”

Systém Ytong je tradiční materiál, který však prochází neustálým vývojem a inovacemi. V současné době již představuje široké portfolio stavebních dílů, do nějž kromě tvárnic, příčkovek a překladů patří také strop, střecha, schodiště, komín či sloupová tvárnice. Všechny prvky vynikají snadnou a jednoduchou montáží a vysokou stabilitou. U masivní střechy je důležité, že s jejím použitím je dům chráněn i proti letnímu přehřívání a není proto třeba instalovat klimatizaci. U stropu pak oceníte, že do jeho konstrukce lze uložit veškerá potřebná vedení, jako jsou elektroinstalace, voda, odpady, centrální vysavač, vzduchotechnika nebo topení. Uložením rozvodů přímo do konstrukce stropu odpadne podstatná část práce při sekání a zapravení drážek. Sloupová tvárnice umožní kromě jednoduchého vytvoření pilířů také zvýšení únosnosti a stability stěn a rovněž může být použita pro vedení instalací. Nově byl systém Ytong doplněn také o vnější a vnitřní omítky a vnitřní stěrku, s jejichž použitím jsou optimalizovány tepelněizolační vlastnosti a při dodržení správných technologických postupů i výsledná kvalita stavby.

Střecha Ytong Komfort přispívá k celoročnímu tepelnému komfortu a zabraňuje letnímu přehřívání

Úspora od projektu až po provoz budovy

Ytong nabízí efektivnější a ekonomičtější řešení v kterékoliv části projektu stavby. Ve fázi příprav můžete požádat naše odborníky z Ytongu o posouzení svého návrhu stavby a vytvoření případné výhodnější varianty. V průběhu výstavby investoři využívají bezplatných služeb jako je zakládání rohů stavby či kladečské plány schodiště nebo stropu.

Autor: Mgr. Dagmar Kneslová
Foto: Archiv firmy