Triumf – první český cihlový pasivní dům

V dubnu to bude 5 let od kolaudace prvního cihlového pasivního domu v ČR. Dům se obešel bez dodatečné vrstvy tepelné izolace, ve vzduchotěsnosti předčil většinu pasivních dřevostaveb a nabídl celoroční příjemné bydlení s vysokou akumulací tepla. Triumf tím odkryl velký potenciál cihlových staveb dnes, ale i v podmínkách klimatických balíčků po roce 2020 a 2030.

Cihlový pasivní dům Triumf, pro který ještě stále platí označení Dům budoucnosti, přitáhl v době svého vzniku mimořádnou pozornost. Tento dům, podobně jako všechny dnešní cihlové pasivní domy, neobsahuje žádné difúzní a parotěsné fólie ve stěnách, na jejichž dokonalé vzduchotěsnosti závisí život pasivních dřevostaveb. Triumf je výsledkem soukromé aktivity a než přišel na svět, oficiální spolky ekologické výstavby i část akademické obce se usmívaly. Už první zkoušky ale ukázaly, že Triumf v řadě ukazatelů, i těch nejdůležitějších, předčí pasivní dřevostavby.

Co je pasivní dům?

1) Jeho celoroční spotřeba energie na vytápění je do 15 kWh na jeden m2 vytápěné plochy. Dům o podlahové ploše 100 m2 ročně protopí do 1500 kWh. Návrh počítá s tím, že dům vytápějí elektrické spotřebiče, technická zařízení a osoby.
2) Léto dům opomíjí s tím, že průměrné denní teploty jen vzácně překročí 27 °C, což řeší silná tepelná izolace domu.
3) Koncept nejen pasivní výstavby přehlíží sluneční záření, které v létě za jasného dne dopadá na dům v množství až 1,5 MWh/den. Tuto lavinu na úrovni celoroční spotřeby tepla pasivního domu řeší sluneční ochrana (světlá fasáda a střecha, venkovní stínění, trávník, listnatá zeleň v okolí...).

Pasivní dům

Je to dům, který potřebuje ke svému celoročnímu provozu velmi málo energie a přitom nabízí celoročně příjemnou vnitřní teplotu a stále čerstvý vzduch.

Teplo: Číselně vyjádřeno, jeho měrná celoroční potřeba tepla na vytápění je do 15 kWh/m2 na 1 m2 podlahové plochy, což při celkové podlahové ploše domu 100 m2 znamená 1 500 kWh za cca 6 000 Kč ročně.

Vzduch: Velká úspora tepla je v tom, že vydýchaný vzduch, který odchází, předává v rekuperační jednotce své teplo čerstvému vzduchu zvenku, který pak do místnosti vchází teplý. To platí v zimě, ale i v létě, kdy naopak vchází ochlazený. Rekuperace tedy mění vydýchaný vzduch za čerstvý venkovní, ale cca 85 % tepla z odcházejícího vzduchu ponechá uvnitř.

Teplota: Český pasivní dům řeší jen vnitřní teplotu v zimě (cca 20 °C). V létě se má za to, že nepřekročí 27 °C. Kvůli silnému letnímu slunečnímu záření během dlouhých letních dnů se tento předpoklad ne vždy naplní. Těžké pasivní cihlostavby s vysokou akumulací, jako je Triumf, se prohřívají několik dní, což většinou stačí k překlenutí letních teplotních špiček, aniž vnitřní teplota překročí 27 °C. Pozorný architektonický návrh tvaru budovy, její orientace v prostoru a umístění oken se stínicími předměty řeší tuto otázku systémově.

Navštivte Triumf

První cihlový pasivní dům Triumf v ČR stojí v areálu Výstaviště České Budějovice a.s. a společnost HELUZ cihlářský průmysl v. o. s. zde pořádá průběžně den otevřených dveří pro každého zájemce, který se chce s ním seznámit.

Návštěvy jsou možné kdykoliv, a to po předchozí domluvě na telefonním čísle +420 725 976 755, +420 724 146 690.

Co uvidíte?

Jde o dvoupodlažní nepodsklepený dům obdélníkového půdorysu 11,00 m × 8,25 m s vnitřní podlahovou plochou 127,4 m2, vhodný pro 4 až 6 člennou rodinu. Delší strany domu míří k jihu a severu, pultová střecha domu se svažuje od jihu k severu se sklonem 7°.

Dům stojí na železobetonové základové desce, izolované od podloží tepelněizolační vrstvou z pěnového skla. Obvodové zdi jsou z broušených cihelných bloků HELUZ Family 50 2in1 s integrovanou tepelnou izolací. Nosnou konstrukci pultové střechy tvoří keramobetonové stropní panely uložené ve spádu. Masivní konstrukce z těchto panelů (v porovnání se zateplenou dřevěnou střechou z trámů a prken) zajistí vyšší akumulaci tepla a zároveň brání přehřívání místností ve druhém podlaží. Tepelnou izolaci střechy zajišťují desky z PIR pěny. Speciální jsou i okna s nadstandardní tepelnou izolací a těsností.

Technická zařízení

Zdrojem tepla a TUV je elektrický zásobník tepla v kombinaci se střešním fotovoltaickým systémem. Vedle už popsané větrací jednotky s rekuperací tepla a s účinností 85 % je dům vybaven inteligentní elektronikou a datovými rozvody. Ve vnitřních prostorách domu jsou instalována topná tělesa a podlahové vytápění.

Energetické hodnocení

Jižní venkovní stěna domu s šesti okny je v zimě vydatným zdrojem sluneční energie, zatímco v létě, kdy je po většinu dne slunce vysoko nad obzorem, praží hlavně do střechy s vysokou tepelnou izolací. Celkově dům vykazuje měrnou potřebu tepla na vytápění 15 kWh na 1 m2 podlahové plochy za rok a jeho celková tepelná ztráta včetně větrání (a zároveň potřeba tepla) činí 1 911 kWh (cca za 6 000 Kč). Tuto energii částečně kryje už zmíněný zásobník tepla ohřívaný střešní fotovoltaikou a podstatně k ní přispívá rekuperace. Dům splňuje požadavky směrnice EU pro výstavbu obytných budov po roce 2020.

Dům má vynikající hodnoty tepelné izolace a obvodové konstrukce (U = 0,11 W/m2K), střechy (U = 0,09 W/m2K) a oken (UW = 0,61 W/m2K). Dále má vynikající vzduchotěsnost na úrovni n50 = 0,2 h–1, která se v průběhu 5 let života Triumfu nemění. Proč je vzduchotěsnost důležitá?

Číslo n50 = 0,2 h–1 říká, že při tlakovém rozdílu 50 Pa mezi interiérem a exteriérem se za jednu hodinu vymění jen dvě desetiny celého objemu vzduchu v budově. Požadavek na pasivní dům je 3× horší, tedy n50 = 0,6 hh–1.

Když vnitřní teplý vzduch „profukuje” stěnami ven, znamená to v zimě podstatnou ztrátu tepla. U dřevostaveb má vzduchotěsnost ještě jeden důvod. V zimě totiž zamezuje vlhnutí izolace a trámů v obvodových stěnách. Ta tu vzniká, když vnitřní vzduch, proudící netěsnou stěnou ven, se v chladných vrstvách stěny ochladí a sráží v rosu nebo jinovatku. To oslabí tepelněizolační funkci stěny a vede k její degradaci. V cihlové stěně s dutinami vyplněnými pěnovým polystyrenem při správném zdění k žádnému proudění vzduchu nedochází, natož k degradaci. Bavit se lze jen o difúzi vodní páry, která nemá vliv na kvalitu a životnost zdiva a vyvolává sotva měřitelné zhoršení tepelné izolace.

Jak vznikal Triumf

Stavební práce započaly koncem dubna 2012 a hrubá stavba byla na světě už v srpnu 2012. Ani dokončovací práce a instalace technických zařízení na sebe nenechaly čekat a tak už na jaře roku 2013 proběhla kolaudace.

Nové materiály a postupy

V průběhu výstavby byly aplikovány nové stavební materiály a postupy. Nadstandardní byla realizace železobetonové zakládací desky, která je od štěrkového podloží izolována 35 až 50 cm silnou vrstvou tepelné izolace z hutněného násypu pěnového skla Refaglass. Obvodové zdivo tloušťky 500 mm bylo navrženo z broušených cihelných bloků HELUZ Family 50 2in1 s integrovanou tepelnou izolací. Tato cihla již získala několik významných ocenění na veletrzích a výstavách nebo soutěžích. Na realizaci domu Triumf, který byl v době výstavby citován jako Dům budoucnosti (což platí i dnes), se se svými výrobky a technologiemi podílely další známé firmy, zejména Cemix, SIKO, Atrea, Sulko, Schneider Electric, IQ Domy, Eco-design a další.

Závěr

První cihlový pasivní dům Triumf prolomil domněnku, že pasivní a ekologická může být jen dřevostavba. A odstartoval dnes již běžnou výstavbu těžkých pasivních domů, jež si uchovávají všechny přednosti tohoto u nás tradičního typu výstavby.

Autor: RNDr. Jiří Hejhálek
Foto: Archiv firmy