Přidat na Seznam.cz Přidat na Google News

TTK PASSIV - okna s nejlepšími izolačními vlastnostmi?

Firma TTK, která patří mezi významné výrobce eurooken , úspěšně působí na našem trhu již 13 let. O této rodinné firmě z Dolní Čermné jsme vás informovali již minulý rok v čísle 9/03. Zajeli jsme se zeptat pana Tomáše Kunerta, ředitele a jednatele společnosti, co se u nich v uplynulém roce změnilo.

Můžete nám nejdříve prozradit, jak hodnotíte první pololetí roku 2004? Cítíte nějaké změny oproti předešlým letem?

Tak tento rok byl určitě trochu výjimečný, obzvláště jeho začátek. Souviselo to především s plánovanou změnou DPH. Nikdo nevěděl až do poslední chvíle, na co se bude změna vztahovat, a tak každý, kdo přemýšlel o změně oken, měnil. Začátek roku byl skutečně ve znamení enormního náporu, který trval až do května.
Na léto zájem trochu opadl, ale to je každoroční stav, kdy lidé jezdí na dovolené. Na podzim čekáme opětné zvýšení zájmu a objednávek, začne se opět stavět a bude potřeba stavby uzavřít před zimou. Na nedostatek práce si ale nemůžeme stěžovat, práce je i přes léto pořád dost.

Je ještě něco dalšího, co vám, mimo hromady zakázek, udělalo radost?

Jednu takovou radost jsme měli. Můžeme se pochlubit čerstvým certifikátem ISO (ČSN EN ISO 9001 : 2001), který naše firma získala letos v březnu.
Radost je o to větší, že jsme jedni z mála dřevařských firem v republice, kteří certifikát získali, a doufáme, že nám toto uznání kvality našich výrobků přinese další zákazníky. Je to takové zadostiučinění za naši práci. Můžeme si říci, že jdeme správnou cestou a věřit tomu, že to ocení hlavně naši zákazníci. Jde tu především o ně.

Gratulujeme! Máte pro nás ještě nějaké zajímavé novinky?

Samozřejmě. Firma TTK se letos stala výhradním distributorem oken Passiv rakouské firmy Silber pro Českou republiku.
Jde o naprosto novou generaci oken určenou především do nízkoenergetických domů. Firma Silber, která vyvíjí nové technologie již více než 100 let, si nechala tuto novinku patentovat a v dnešní době jí zakázky na okna Passiv pokryjí 80 % výroby. V České republice toto okno doslova předběhlo dobu, což nám potvrzují i stavební firmy, které se s novinkou seznámují.

Můžete nám tedy přiblížit v čem jsou okna Passiv lepší?

Jak jsem již zmínil, jedná se o okna s výbornými izolačními vlastnostmi, a tedy především určeny do nízkoenergetických domů. Konstrukce okna dosahuje výborných vlastností, posuďte sami. Když necháme mluvit čísla a zmíníme součinitele prostupu tepla, tak hodnota pro rám vychází Uf = 0,7 W/ (m2K), pro zasklení Ug = 0,7 W/(m2K), pro celé okno Uw = 0,8 W/(m2K). Zvukový útlum je 35 dB.

Nehledě na tyto izolační schopnosti působí okna i velice příjemně esteticky. Vnitřek tvoří tradičně dřevo, které si mohou zákazníci vybrat z mnoha druhů, zvenku je rám chráněn hliníkovými profily také ve volitelných barvách. V neposlední řadě díky účinnému odvětrání prostorů mezi dřevem, izolací a hliníkem garantují okna zatím nejvyšší možnou životnost.

A jak reagují na toto okno čeští zákazníci?

Okna se zatím u nás moc neprodávají, ale zájem a poptávky jsou, takže doufáme, že si i přes vyšší cenu místo na trhu najdou. Ne každý si zatím spočítá, že se počáteční náklad dříve či později vrátí. V rozhodování určitě není zanedbatelný ani fakt, že výrobce poskytuje na okna záruku 10 let.

Jak vnímáte vy, jako výrobce ale i běžný uživatel, pozici dřevěných oken mezi okny plastovými?

To je stále diskutovaná otázka. Dřevo a plast jsou dva tak rozdílné materiály, že je není možné srovnávat. Do nějakého interiéru se hodí dřevo, jinam plast. Záleží skutečně na potřebě a vkusu každého zákazníka. V současné době zažíváme návrat k přírodním materiálům, jako je v první řadě dřevo, ale i kámen a sklo. Po revoluci došlo v České republice ke zhoršení pozice dřevařských firem. Výrobci dřevěných oken nebyli totiž schopni okamžitě reagovat na změny konstrukcí a použitých materiálů.
Oproti výrobě oken z plastu se totiž u dřevařů jednalo o rozsáhlé investiční akce. Zcela nová konstrukce s použitím třívrstvého lepeného hranolu vyžadovala nákup nových výrobních linek a nových nástrojů. Rovněž bylo nutné nakoupit nové technologie lakoven a vybavení pro kompletační a zasklívací procesy.
Tohoto tzv. meziobdobí celkem logicky využili výrobci oken plastových a nabídli zákazníkům okna, která jasně vítězila v porovnání se stávajícími zdvojenými dřevěnými okny. V dnešní době si ale dřevaři nacházejí své ztracené pozice a zařazují se na místo, kam podle mého názoru určitě patří. Osobně mám však pocit, že o plastových oknech se dodnes píše v časopisech mnohem více než o oknech dřevěných. Samozřejmě je to chyba i nás výrobců a prodejců dřevěných oken. Jsem ale optimista a věřím, že si stále více lidí najde cestu ke dřevu, a budou vyžadovat kvalitu, kterou tento materiál může spolu s jinými nespornými výhodami nabídnout.

Již víme, že o zakázky nemáte nouzi. Jedná se pouze o práci u nás v republice?

Jsem rád, že se na to ptáte. Po celé cepublice máme samozřejmě síť obchodních míst, aby se zrychlila a zpřesnila komunikace se zákazníky. Poměrně dost zakázek máme i v zahraničí. Nejvíce je to Německo, Holandsko, Rakousko a Ukrajina, kde máme dokonce i vlastní kancelář.

Na jaké veletrhy se v současné době připravujete? Chtěli byste někam pozvat vaše zákazníky?

Tak v současné době jsou to veletrhy dva. Jednak zveme všechny zájemce na podzimní veletrh FOR ARCH, kde bude k vidění tak jako na BVV okno TTK PASSIV, o kterém jsme mluvili. A dále se připravujeme na listopadový AQUATHERM, kde naší novinkou podpoříme doprovodný program „Nízkoenergetická výstavba“.

Ještě něco na závěr, o čem bychom mohli vědět?

Asi bych se rád zmínil o našich nových internetových stránkách www.eurooknattk.cz . Zájemci tam najdou všechny informace o našich výrobcích a novinkách. Samozřejmě veškeré kontakty, které by mohli potřebovat, dále seznam a fotografie našich realizací a informace o všech našich aktivitách a akcích, na které se připravujeme.

Děkuji za rozhovor a přeji vaší firmě stále více spokojených zákazníků.

Autor: Klára Drahorádová
Foto: Archiv firmy