Motorest Na Výšince

Turnov chce na první etapu úprav Výšinky za 25,6 mil. Kč získat dotaci

Turnov (Semilsko) 26. dubna (ČTK) - Turnov chce v příštím roce začít s úpravami svého nejmladšího sídliště, což je Výšinka. První etapa si odhadem vyžádá 25,6 milionu korun a město na ni chce získat evropskou dotaci. Pokrýt by měla 85 procent nákladů. Novináře dnes o tom informoval starosta města Tomáš Hocke (Nezávislý blok).

"Jestli tu dotaci nezískáme, tak se budeme velmi reálně v zastupitelstvu bavit, že do toho vstoupíme i tak. Je to velké sídliště a musíme tam něco udělat, jinak nám tam vznikne ghetto a lidé tam nebudou chtít bydlet," uvedl starosta.

Čtrnáctitisícový Turnov loni po 12 letech dokončil revitalizaci sídliště u nádraží ze 60. let minulého století. Radnice tam i díky dotacím investovala přes 43 milionů korun. Cílem bylo v lokalitě, kde stojí 15 panelových domů s osmi stovkami bytů, zlepšit stav silnic, chodníků, osvětlení, mobiliáře i zeleně.

Nyní na řadu přichází sídliště Výšinka dokončené v 90. letech minulého století, kde žije přes 1000 obyvatel ve zhruba 550 bytech. Jako první by se mělo dělat zanedbané takzvané náměstíčko před samoobsluhou. Podle starosty se počítá s obnovou zeleně, chodníků a vytvořením veřejného prostoru, který budou obyvatelé sídliště využívat k trávení volného času. "Je to zkombinované i s dětským hřištěm. Měla by se tam vytvořit taková jako krajina s umělým sportovním povrchem a měla by tam být i nějaká trampolína," uvedl Hocke.

Náměstíčko by radnice chtěla zvelebit v příštím roce, letos tomu bude předcházet výměna teplovodu v této lokalitě. "Abychom potom na to mohli navázat tou naší stavbou a nepřekáželi si," dodal starosta.

Autor: ČTK
Foto: Petr 1888, CC BY-SA 4.0, zdroj: www.wikipedia.org