Přidat na Seznam.cz Přidat na Google News

Účinné a estetické zateplení fasád

Ostré rohy, začištěné hrany a funkční provedení zateplovacího systému i dokonalou estetičnost vnějších a vnitřních omítek přináší montážní prvky HPI-CZ.

Začišťovací lišty pro zateplení

K výrobkům, podmiňujícím dokonalou funkčnost a vzhled každé novostavby i rekonstrukce, patří začišťovací lišty HPICZ. Zajišťují těsné, bezpečné i efektní připojení tepelně izolačního systému ke dveřím, oknům a k dalším částem stavby. Působí jako ochrana proti povětrnostním vlivům a jako dilatace. Umožňují jednoduché a přesné dotažení omítky a zabraňují vzniku erozních spár v místě napojení omítky na rám okna. Během montáže zateplení mají i funkci dokonalé ochrany oken a dveří (obr. 1).


Obr. 1a: S použitím lišt a okapniček

Obr. 1b: Bez lišt a okapniček

Špičkovým představitelem této řady je lišta Standard, která je svou konstrukcí vhodná pro použití s barevnými rámy oken a barevnými omítkami. Pro sezónu 2006 je novinkou varianta Standard EKO s optimalizovanou délkou na 1,6 m. Populární lištu APU MODI v loňském roce úspěšně nahradila začišťovací lišta s tkaninou 206 a nově také 206 EKO. Lišty Standard a 206 jsou k dispozici v rozměrech 1,4 a 2,4 m, lišta Standard EKO a 206 EKO v rozměrech 1,6 a 2,4 m (obr. 2). Nabídku dále rozšiřuje začištovací profil 9 mm s ultrazvukem navařenou tkaninou. Řadu doplňuje lišta s těsnicím jazýčkem, teleskopická začišťovací lišta pro velká okna a výlohy a lišta APU ELASTIC s komprimovanou polyuretanovou páskou, která po odlomení lamely utěsní širší spáry.


Obr. 2a: Lišta 206 EKO

Obr. 2b: Lišta 206 EKO - schéma montáže

Profily s okapničkou

Dalším důležitým prvkem je Profil s okapničkou, který řeší odvod vody na hraně špalety nad oknem. Chrání tak omítku špalety před vzlínáním vody a jejím následným znečištěním či poškozením vlhkostí. V letošní nabídce firmy společnosti HPI CZ se objevují dvě varianty (obr. 3 a 4). První je okapnička s přiznanou okapovou hranou a s ultrazvukem navařenou tkaninou. Konstrukčně je řešena z jednoho kusu profilu, což zlepšuje její pevnostní a užitné vlastnosti. Druhou je novinka zařazená do prodeje už v průběhu minulé sezóny, okapnička pod omítku s ultrazvukem navařenou tkaninou, kde spodní část lišty slouží jako vodicí hrana pro snadné a přesné dotažení omítky. Z pohledové strany je okapnička pod omítku v podstatě „neviditelná". Podařilo se tak vyplnit mezeru na trhu, kde byly k dispozici jen materiály příliš drahé nebo ne konstrukčně optimální.


Obr. 3: Zakončovací profil s okapničkou

Obr. 4: Zakončovací profil s okapničkou pod omítku

Obr. 3b,4b: Zakončovací profily s okapničkou - schéma montáže

Profil pod parapet

Připojení parapetu řeší připojovací profil (obr. 5, 6 a 7). Zajišťuje pevné a těsné napojení omítky ke spodní části parapetu.


Obr. 5: Parapet s připojovacím profilem

Obr. 6: Parapet bez použití připojovacího profilu

Zároveň vytváří zesílenou hranu, chránící izolační desky v místě napojení a zamezující odrolení omítky. Přilepení pružnou PE páskou parapet fixuje a zabraňuje zafoukávání větru, v jehož důsledku vznikají tepelné ztráty. Novinkou je opět modifikace profilu s označením EKO.


Obr. 7: Připojovací profil parapetní - schéma montáže

Dilatační profily

Dilatační spáru v napojení dvou budov zabezpečuje řada dilatačních profilů HPI CZ. Prvním z nich je stěnový dilatační profil s vodicí hranou pro použití v rovině, kde hrana umožňuje snadné dotažení omítky k profilu. Druhou variantou je univerzální profil, konstruovaný pro použití v rovině i v rozích, opět s vodicí hranou. Pokud by u barevných omítek viditelná bílá hrana působila rušivě, je vhodné použít stěnový profil dilatační pod omítku typu E, nebo rohový typu V. Novinkou této části sortimentu jsou univerzální dilatační profily s označením 430 a 431 pro omítku o tloušťce 3 mm, respektive 6 mm (obr. 8 a 9).


Obr. 8: Dilatační profil 430

Kotevní technika pro ETICS

Kontaktní zateplovací systémy (ETICS) se montují na různé druhy podkladů a především při dodatečném zateplování starší výstavby a při sanaci panelových domů je nutné věnovat zvýšenou pozornost kotvení (obr. 10 a 11).


Obr. 10: Důsledky nevhodného a nedostatečného kotvení na neúnosný podklad

Obr. 11: Důsledky nevhodného a nedostatečného kotvení na neúnosný podklad

V sortimentu HPI-CZ naleznete to nejvhodnější, co současné poznatky v problematice kvalitního a bezpečného kotvení nabízejí. Je to především kompletní řada kotevní techniky firmy EJOT, která je lídrem v oboru. Talířové hmoždinky jsou certifikovány pro většinu kvalitních kontaktních zateplovacích systémů.

K oblíbeným montážním prvkům patří talířové hmoždinky KEW, především řada o průměru 10 mm již tradičně doplňuje nabídku HPI-CZ. Inovací prošla hmoždinka KEW TSD KN s plastovým trnem o průměru 8 mm. Výtažné zkoušky, provedené v České republice, potvrdily její vhodnost i v náročných materiálech pro kotvení, jako jsou například duté cihly, dnes nejčastěji používané k výstavbě rodinných domů.


Obr. 12: Výtažná zkouška

Profily pro vnitřní i venkovní omítky

Pro vnitřní omítky je určena řada profilů CATNIC 4000. Pro dokonalé rohy jsou to profily s označením 4000 až 4043, lišící se především tvarem hlavy a délkou větví. Jejich konstrukce odpovídá požadavkům na různé tloušťky omítek,velikosti a tvaru nárazové hrany. Profily s označením 4100 až 4102 (omítníky) umožňují velmi přesné nanášení omítek, šetří spotřebu maltových směsí i čas.

Rohové profily pro venkovní omítky značky CATNIC jsou proti poškození pozinkové vrstvy chráněné dodatečnou PVC hranou. V katalogu je naleznete pod číselným označením 6000 až 6050. Nabídku společnosti HPI-CZ, doplňují profily pro pórobeton, obloukové profily, v neposlední řadě soklové a dilatační profily.

Všechny profily jsou chráněny vrstvou zinkování 275 g/m2.


Obr. 13: Soklový profil na venkovní omítky Catnic 6225 - montáž

Obr. 14: Profil pro vnitřní omítky Catnic 4000 - montáž
Autor: Tomáš Petr
Foto: Archiv firmy