Udržitelná výstavba – nový fenomén?

Terminus technicus „udržitelná výstavba“ se pomalu dostává do povědomí tuzemské odborné veřejnosti. Pojem v češtině znějící nezvykleji než celosvětově známé „sustainable building“, případně „sustainable constuction“, však jednoduše vyjádřeno neznamená nic jiného než „vše, co se z problematiky všeobecného udržitelného rozvoje společnosti dotýká oblasti stavitelství (tedy výstavby, urbanismu, architektury, provozu i likvidace staveb)“.

Problematika udržitelné výstavby se tedy dotýká nových trendů v navrhování budov, souvislostí urbanistických i technických. Klade důraz na energetickou efektivitu staveb, a to nejen co do účelného a úsporného vytápění, větrání a klimatizace, ale také používáním nových materiálů a technologií, schopných akumulovat teplo i chlad, poskytujících nejen dostatečné izolační vlastnosti, ale prodlužujících také životnost stavebních konstrukcí.

Energeticky efektivní stavby

Samozřejmou součastí „udržitelné výstavby” je orientace na podporu výstavby nízkoenergetických, pasivních a energeticky nulových domů a na využití alternativních zdrojů energií. Disciplína klade důraz i na funkční i uživatelskou kvalitu vnějšího a vnitřního prostředí a sleduje i ekonomiku životního cyklu budov, tedy náklady spojené s přípravou staveb, výrobou stavebních materiálů, provozem staveb a v neposlední řadě i s likvidací staveb po skončení jejich životnosti. Do oblasti „udržitelné výstavby” však patří i otázky politické a legislativní, s nezbytnou aktivní účastí veřejné a státní správy.

Odborná konference CESB 10

Je neoddiskutovatelné, že téma „udržitelnosti” v procesu přípravy, realizace a užívání staveb je „in” a rovněž naše stavitelství se k němu musí postavit čelem. V mnoha jednotlivých specializacích jsme poměrně daleko, pokroky zaznamenáváme i v komplexním pojímání celé problematiky. Při pohledu na klasickou pyramidu o třech úrovních můžeme konstatovat, že její vrchol je v ČR v dobré kondici. Aktivita odborníků a vědců zejména na teoretické úrovni drží krok se světem, čehož důkazem byla i letošní konference CESB10 – Udržitelná výstavba budov ve střední Evropě, uspořádaná Stavební fakultou ČVUT ve dnech 30. 6. až 2. 7. 2010 v Praze.

Konference se více než úspěšně pokusila podat přehled o současném stavu vývoje udržitelné výstavby ve středoevropském regionu i ve světě a poskytnout technické informace pro soustavné zvyšování kvality budov v České republice. Třídenního odborného programu konference se zúčastnilo na 250 registrovaných účastníků z ČR i ze zahraničí, kteří měli možnost vybírat ze stošedesáti vysoce kvalitních přednášek předních odborníků na udržitelnou výstavbu a zelenou architekturu, rozdělených do osmi pracovních sekci.

Certifikace budov

Nesporně hlavním bodem konference bylo představení nového českého systému certifikace budov komplexní kvality budov SBToolCZ, které byla uvedena v život a v předvečer konference byla řídicím výborem iiSBE (International Initiative for a Sustainable Built Environment) uznána jako kompatibilní s dosavadními ve světě užívanými metodami. Certifikace budov začíná být důležitým faktorem rovněž při určování jejich hodnoty, například v realitním a developerském světě.


Certifikace budov je když...

Systémy certifikace budov přinášejí zejména marketinkový nástroj pro developery, projektanty a uživatele budov, který určuje kvalitu budovy podle toho, do jaké míry je objekt v souladu s principy udržitelné výstavby. Hodnotí dopady budovy na životní prostředí při výstavbě, provozu i likvidaci, její technické provedení, provozní náklady, uživatelský komfort i sociální a urbanistické dopady stavby.

Budovy jsou podrobeny multikriteriálnímu procesu posouzení, s bodovým hodnocením pro každé kritérium. Výsledné hodnocení kvality budovy je rovněž několikastupňové (např. zlatý, stříbrný, bronzový stupeň).

Vzdělávání odborníků

Jedna ze sekcí konference se věnovala i středu pomyslné pyramidy, tzn. vzdělávání odborníků ve stavebnictví, zejména mladé generace – posluchačů vysokých škol, stejně jako architektů, projektantů či vedoucích pracovníků realizačních i řemeslnických firem.

Osvěta, zvyšování odbornosti zaměstnanců na nižších úrovních, kurzy celoživotního vzdělávání a v neposlední řadě i šíření informací směrem k uživatelům staveb a investorům, nejen veřejným či firemním, ale zejména z řad dorbných stavebníků, vlastníků domů a bytů – to je ta největší, neojobtížnější spodní část naší pomyslné pyramidy. V této oblasti stojí české stavitelství na samotném začátku dlouhé cesty.

CENTRUM UDRŽITELNÉ VÝSTAVBY

Výrazným příspěvkem pro šíření informací ke všem cílovým skupinám příjemců má být i vznikající projekt zřízení „Centra udržitelné výstavby” v Brně, které má být logickým pokračováním Stavebního centra EDEN 3000 na brněnském Výstavišti. Vzniká z iniciativy Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR a ve spolupráci se Státním fondem životního prostředí a dalšími institucemi, všechny tři tuzemské stavební fakulty nevyjímaje.

Podrobné informace naleznete na stránkách www.cesb.cz, www.stavebnicentrum.cz, www.ceuv.cz.

1 Ing. Rudolf Böhm, ředitel Národního stavebního centra (NSC) v Brně
Autor: Ing. Rudolf Böhm
Foto: Archiv autora