Umění větrat

Větrání v budovách je činnost či technická služba, která má doslova obrovský vliv na člověka, na jeho zdraví, výkonnost, vytrvalost, duševní kondici, nálady a také na délku života. I když lidé říkají, že to dobře vědí, jsme v praxi často svědky, že větrat zapomínají. Správné větrání je proto vhodné svěřit technice.

Z kanceláře o objemu 35 m3, ve které pracují osoby o celkové hmotnosti 160 kg, musíme odvádět přibližně 80 m3 vzduchu za hodinu a nahrazovat ho čerstvým venkovním vzduchem. To stačí aspoň na to, aby hladina CO2 (oxidu uhličitého), vystoupala jen na úroveň 1 200 ppm (což znamená, že v milionu molekul vzduchu je 1 200 molekul CO2).

Hladina 1 200 ppm je ale pro delší pobyt nezdravá. Za zdravou se považuje hladina do 700 ppm, což znamená vyvětrat každou hodinu 6× celou místnost. Nebo odvést z místnosti 210 m3 vzduchu během jedné hodiny a nahrazovat ho venkovním, který má obsah CO2 cca 400 ppm.

V místnosti se mohou realizovat i náročnější činnosti. Hladinu CO2 si při nich můžete spočítat sami na www.stavebnictvi3000.cz.

Nepřetržité větrání pomocí iCONstant

iCONstant je název ventilátoru s nepřetržitým chodem, kterého lze zahrnout do skupiny decentrálních větracích systémů, určených k ekonomickému větrání domů a bytů. Ten za nás vyřeší průběžné větrání, na které často zapomínáme.

Ventilátor iCONstant, stejně jako ostatní ventilátory řady iCON, lze snadno a rychle instalovat kamkoli, i do starších domů.

iCONstant najde využití všude tam, kde uživatel vyžaduje bezproblémové, jednoduché a bezúdržbové větrání daného prostoru s minimálními náklady a nepatrnými zásahy lidské obsluhy. Pomůže řešit i problémy s vlhkostí, která, jak víme, způsobuje také velké problémy (vznik plísní apod.).

iCONstant byl vyvinut tak, aby měl co nejmenší spotřebu energie, což plně zajišťuje DC motor s vysokou účinností. Motor má spotřebu pouze 1,07 W při nastavení minimálního průtoku (22 m3/hod). Roční spotřeba ventilátoru iCONstant je tak nižší, než u svítidel LED.

iCONstant může pracovat i v libovolné místnosti, která má problém s vlhkostí. Požadovaný „základní” průtok si nastavíme při instalaci podle toho, kam ventilátor umístíme:

  • pro toalety 22 m3/hod.;
  • pro koupelny a technické místnosti 29 m3/hod.;
  • pro kuchyň 47 m3/hod.

Ventilátor kdykoliv přepneme do maximálního režimu (Boost), který odpovídá vždy dalšímu stupni průtoku (max. hodnota průtoku je 72 m3/hod, max. statický tlak je 53 Pa).

Dobu větrání v maximálním režimu nastavíme uživatelsky na hodnotu 2, 15, 30 nebo 45 minut. Jedná se vlastně o obdobu časového doběhu, s nímž se lze často setkat u běžných domácích ventilátorů. Ventilátor je vybaven i funkcí zpožděného startu (2 minuty) v režimu Boost. Tato funkce najde uplatnění při krátké noční návštěvě toalety nebo koupelny při aktivaci ventilátoru externím vypínačem.

Ventilátor iCONstant dostaneme i ve verzi s inteligentním vlhkostním senzorem, který rozpozná náhlou změnu relativní vlhkosti a aktivuje režim Boost dříve, než je Vámi nastavená mezní hodnota relativní vlhkosti a zahájí automaticky „preventivní větrání”. Do normálního provozního režimu se ventilátor navrátí ihned, jakmile se hodnota měřené vlhkosti přiblíží zpět k hranici nastaveného rozmezí. Díky tomu je zkrácen čas v režimu Boost, čímž se šetří energie.

Další významnou funkcí je integrovaný senzor průtoku, který zajišťuje konstantní objemový průtok vzduchu nastavený uživatelem. Senzor tak eliminuje změny tlakových poměrů v potrubí (např. postupné zanesení venkovních mřížek, nebo poryvy větru) a zajišťuje vždy požadovanou výměnu vzduchu v dané místnosti.

Poslední funkcí, kterou je třeba zmínit je LED set-up diagnostika ventilátoru, která usnadní a urychlí nastavení ventilátoru po instalaci a před jeho prvním spuštěním.

iCONstant má krytí IPX5, lze jej instalovat do zóny 2 (ČSN 33 2000-7-701). Firma Airflow patří k několika málo světovým výrobcům ventilátorů pro kontinuální chod s tímto IP krytím.

Nabízené modely

  • iCONstant T – s časovým doběhem nastavitelným na 2, 15, 30 nebo 45 minut, navíc s možností nastavení zpožděného startu na 2 minuty,
  • iCONstant HT – s inteligentním vlhkostním čidlem nastavitelným v rozmezí 60–90 % r.v., časový doběh lze aktivovat i vypínačem (opět nastavitelný na 2, 15, 30 nebo 45 minut, včetně možnosti nastavení zpožděného startu na 2 minuty.

Ventilátory iCON

Dále se zmíníme o ventilátorech bez funkce nepřetržitého větrání. Ventilátory iCON se vyrábějí ve třech velikostech, což umožňuje vybrat právě tu velikost, která přesně odpovídá velikosti místnosti a požadavkům na výměnu vzduchu.

iCON 15 je kruhový a hladký axiální ventilátor. iCON 30 a iCON 60 pak využívají kombinaci axiálního a radiálního oběžného kola. Nejsou tak kompaktní, ale zato jsou extrémně tiché a tlakově výkonné.

Všechny modely jsou standardně v bílé barvě, lze ovšem dodat i barevné provedení a to již od jednoho kusu. Ventilátor lze zapínat externím vypínačem např. od světla (základní dodávka) nebo jej lze vybavit doplňkovým ovládacím modulem viz dále.

iCON 15

Ideální ventilátor pro menší koupelny a toalety. Zapuštěný přímo do zdi nebo stropu působí nenápadně, a přesto velmi stylově zvláště v malých prostorech. Maximální průtok je 68 m3/hod, maximální tlak je 32 Pa. Odtahové potrubí o průměru 100 mm může mít délku maximálně 4 m. Napájení je 230 V/50 Hz, příkon 9,2 W. Barevné provedení: CHROM, bílá, stříbrná, zlatá a antracitová.

iCON 15 SELV

Ideální ventilátor do menších koupelen a toalet. Lze jej montovat do zóny 1 (např. sprchový kout). Maximální průtok je 78,8 m3/hod, maximální tlak je 30 Pa. Odtahové potrubí o průměru 100 mm může mít délku maximálně 4 m. Napájení je 12 V DC, transformátor (115 × 50 × 35 mm) je součástí dodávky, příkon pouze 7,5 W. Barevné provedení: CHROM, bílá, stříbrná, zlatá a antracitová.

iCON 30

Jde o velmi tichý a výkonný model. Instalujeme ho na stěnu i na strop, a to pro oba způsoby montáže (zapuštěná nebo nástěnná). Je vhodný pro větší toalety, koupelny a spižírny. Maximální průtok je 118 m3/hod, maximální tlak je 80 Pa. Odtahové potrubí o průměru 100 mm může mít délku až 9 m. Napájení je 230 V/50 Hz, příkon 30 W. Barevné provedení: bílá, stříbrná, zlatá a antracitová.

iCON 30 SELV

Opět velmi tichý a výkonný model. Lze jej montovat i do zóny 1 (např. sprchový kout). Dále na stěnu i strop způsobem zapuštěné i nástěnné montáže. Uplatní se ve větších toaletách, koupelnách a spižírnách. Maximální průtok 123 m3/hod., maximální tlak 80 Pa. Odtahové potrubí Ø 100 mm může mít délku až 9 m. Napájení je 12 V DC, transformátor je součástí dodávky, příkon jen 13 W. Barevné provedení: bílá, stříbrná, zlatá a antracitová.

iCON 60

Jde o největší zařízení řady iCON. Opět je možná instalace na stěnu i strop formou zapuštěné nebo nástěnné montáže. Výkonem je vhodný pro velké koupelny, domácí kuchyně nebo obytné společné místnosti. Maximální průtok je 260 m3/hod., maximální tlak je 135 Pa. Odtahové potrubí o průměru 150 mm může mít délku až 9 m. Napájení je 230 V/50 Hz, příkon 75 W. Barevné provedení: bílá, stříbrná,zlatá a antracitová.

Ovládací moduly

Všechny modely je možné osadit doplňkovými moduly, které společně ze základním ventilátorem vytvoří komfortnější řešení. Mezi základní moduly patří stále oblíbený provázkový (tahový) nebo časový (nastavitelná doba doběhu).

Další nabízené moduly již umožňují automatický chod ventilátoru za určitých podmínek. Např. modul HTM spustí ventilátor při dosažení určité vlhkosti v místnosti. Ventilátor je pak v chodu dokud vlhkost neklesne pod nastavenou hodnotu. Tento modul umožňuje i manuální spuštění nezávisle na vlhkosti pomocí integrovaného provázku.

Infra moduly reagují na pohyb osob v místnosti. Modul PRTM má nastavitelný časový doběh. Modul PRHTM má navíc i vlhkostní čidlo.

Autor: RNDr. Jiří Hejhálek
Foto: Archiv firmy