Přidat na Seznam.cz Přidat na Google News

Unikátní architektura Domu umění v Ostravě má „nový kabát“

Ostravský Dům umění, významná kulturní památka, byl veřejnosti poprvé zpřístupněn 13. května 1926. Byl postaven ve funkcionalistickém a konstruktivistickém slohu, takzvaně na zelené louce. Od roku 1952 ho spravuje krajská Galerie výtvarného umění, která zde má své sídlo. Že jde o jedno z nejvýznamnějších muzeí u nás, o tom svědčí kromě jiného i vystavený obraz Judita od světoznámého malíře Gustava Klimta.

Nás 13. srpna 2020 zajímala prohlídka zkolaudované rekonstruované střechy zmíněného objektu. Oprav se úspěšně zhostilo konsorcium firem STAVOS Stavba, a. s. a STAV MORAVIA, spol. s r. o. Rekonstruovalo čtyři samostatné pultové a sedlové střechy o celkové ploše 1107 m2 v různé výškové úrovni. Vyměněn byl původní střešní plášť z pozinku za titanzinkový, došlo k zateplení minerální vlnou. Na své místo byly umístěny také všechny klempířské prvky – okapové žlaby, svody a kotlíky. Kotlíky dostaly původní hranatý tvar.

Stávající ocelová konstrukce krovu byla očištěna, nově natřena, stejně tak zachovalé smrkové dřevěné trámy z roku 1926, ošetřené Bochemitem. V prosklených opravených vyčištěných a žaluziemi opatřených prostorách jsou nové sádrokartonové podhledy. Oprav se dočkaly i povrchy z umělého kamene, komíny, vzduchotechnika a rozsáhlé plochy venkovních fasád z režného zdiva. Měnily se vydrolené či vypadlé cihly, jenže cihlových ploch je tolik, že např. na jednom nároží, při bližším ohledání, několik cihel na výměnu ještě čeká…

Touto rekonstrukcí byla uzavřena další kapitola velkorysé modernizace a následně nové výstavby moravskoslezské metropole. V ní se v souvislosti s Domem umění ještě počítá s přístavbou řekněme vstupní brány do nového kulturního komplexu, pracovně nazvané Bílý stín. Jestli k tomu dojde v čase stého výročí Domu umění však není jisté.

Fotogalerie

Související články

Autor: Zdeněk Svoboda
Foto: archiv autora