URSA pro zateplení šikmých střech

Společnost URSA CZ patří v České republice k významným dodavatelům tepelných izolací pro stavebnictví. Velké množství izolací URSA je používáno pro zateplování šikmých střech. Součástí nabídky společnosti je i bezplatný poradenský servis, v rámci kterého pomůžeme zákazníkovi předejít chybám způsobujícím více či méně vážné poruchy střešního pláště. Jedním z nedostatků, se kterým se setkáváme stále častěji, je nevhodné použití některých materiálů.

Jako tepelná izolace se v šikmých střechách nejčastěji používají materiály na bázi minerální vlny (MW), patří sem jak izolace ze skelné vlny, tak izolace z tzv. kamenné vlny. Druhou skupinou materiálů jsou izolace na bázi plastů, například: expandovaný (pěnový) polystyrén (EPS) nebo desky z polyuretanové pěny (PUR). Minerální izolace se vyznačují velmi nízkým difúzním odporem a vyšší pružnou poddajností1, izolace na bázi plastů naopak poměrně vysokým difúzním odporem a relativně vyšší tuhostí.

Zateplený střešní plášť musí splňovat požadavky na dostatečný tepelný odpor, resp. hodnotu součinitele prostupu tepla celého souvrství (viz závazné požadavky ČSN 73 0540-2) a zároveň vykazovat příznivou bilanci vlhkosti, kdy celoroční množství vypařené vlhkosti2 bezpečně převyšuje celoroční množství zkondenzované vlhkosti (viz ČSN 73 0540 nebo EN ISO 13 788). Takové vlhkostní bilance lze dosáhnout správnou skladbou konstrukce s použitím materiálů s různým difúzním odporem. Za jakýsi ideál můžeme považovat kompaktní konstrukci, ve které plynule přecházejí materiály difúzně uzavřenější (z vnitřní strany střešního pláště) k materiálům difúzně otevřeným (vnější strana střešního pláště).

Nejčastěji realizovanou konstrukční variantou zateplení šikmé střechy je střecha dvouplášťová nebo trojplášťová (viz ČSN 73 1901) s tepelnou izolací mezi krokvemi a s přidanou tepelnou izolací pod krokvemi. Vyšší difúzní odpor na vnitřní straně pláště je zajištěn vložením většinou polyetylénové (PE) fólie jako parozábrany. Parozábrana, jejíž důležitou funkcí je také zajištění ochrany před prouděním vzduchu (konvekcí), se vkládá pod vnitřní obložení nebo mezi první a druhou vrstvu tepelné izolace.

Tepelný izolant je většinou vložený do podpůrné konstrukce. Jednou z důležitých podmínek správné funkčnosti celé skladby je bezvadné vyplnění dutiny v konstrukci tepelným izolantem. Je zřejmé, že tuhé plastové desky jsou mnohem náročnější na přesnost opracování. Stejně tak je použití plastových desek náročné na přípravu a přesnost opracování nosné konstrukce do které nebo na kterou (pokud se jedná o zateplení nad krokvemi) se izolace montuje. Několikrát jsme se setkali s tím, že pokud je plastový materiál použit jako druhá vrstva tepelné izolace pod krokvemi, tak se projektant spoléhá na jeho vyšší difúzní odpor a nepoužije jako parozábranu příslušnou fólii. V těchto případech však nelze hovořit o vytvoření celistvé schránky zabraňující prostupu vodních par a proudění vzduchu.

I pokud je zateplení s použitím plastových izolačních desek provedeno správně z hlediska tepelně technického, zůstává problémem jeho výrazně nižší účinnost jako ochrany proti hluku a nižší odolnost proti požáru.

Oproti tomu pružně poddajná izolace z minerální vlny je schopná bezvadně vyplnit i značně nepravidelnou dutinu v konstrukci. Z běžně používaných minerálních tepelných izolaci je skelná vlna jednoznačně materiálem s nejvyšší pružnou deformovatelností. Mechanické vlastnosti skleněných vláken může ilustrovat například jejich používání pro výrobu výztužných sítí ve fasádních systémech. Není nezajímavé všimnout si i skutečnosti, že tepelná izolace ze skelné vlny dosahuje při srovnání s tzv. vlnou kamennou obdobných tepelně technických parametrů (součinitele tepelné vodivosti) již při asi poloviční objemové hmotnosti.

Jednou z nejvýznamnějších značek tepelných izolací je v celoevropském měřítku značka URSA, která je součástí evropské skupiny URALITA, v České republice je zastoupena společností URSA CZ, s.r.o. Není náhodou, že hlavními produkty na které se značka URSA specializuje, jsou kvalitní minerální izolace ze skelné vlny.



1 Deska z minerálních vláken se při působení tlaku deformuje. Deformace je zčásti neplastická, tzn. že po určité době po odlehčení se deska zčásti vrátí do původního tvaru. V tomto článku takovou desku nazýváme pružně (elasticky) poddajnou (deformovatelnou).
2 Jde o množství, které by se z konstrukce skutečně vypařilo ven za předpokladu, že by se v oblasti kondenzace nacházel trvalý zdroj 100% relativní vlhkosti. Ve skutečnosti se může z konstrukce odpařit nejvýše tolik, kolik zde zkondenzovalo. Dobře zhotovená konstrukce se zbaví veškeré vlhkosti, která v ní v zimě případně zkondenzovala, již brzy zjara.
Autor: Jan Kurc
Foto: Archiv firmy