Úspora připlave v upravené vodě

Společnost LAURICH vznikla v roce 1994 a začala dovážet chemikálie pro úpravu vody. Od roku 1996 se zabývá komplexní nabídkou na klíč při zřizování a provozu úpraven vod pro energetiku, elektrárny, průmysl, vodárny, rodinné domky a všude tam, kde se voda ohřívá nebo používá jako pitná či užitková bez ohledu na množství.

Zahříváním vody při výrobě tepla, TUV, elektrické energie, v energetice i při průmyslové výrobě, kde dochází k ohřevu vody pro technologii, vzniká kotelní kámen a usazeniny. O vzniku kotelního kamene dnes již vědí všichni díky masivní reklamě pro změkčovače vody, které se přidávají do praček. Tato reklama je pravdivá a vznik kotelního kamene zná i každá hospodyně, které se kotelní kámen usazuje na vnitřní straně hrnců na vaření. Stejný proces probíhá v daleko větší míře i při výrobě tepla, v energetice a všude, kde se ohřívá voda. V těchto případech je usazování kotelního kamene úměrné množství ohřáté vody a kvalitě surové vody. Neprováděná úprava surové vody ve vodních tepelných zařízeních s sebou přináší obrovské škody a havárie energetických zařízeních, které hraničí s ohrožením životů. K zamezení škod na energetických zařízení nabízí společnost LAURICH kompletní úpravu vody, inženýring, montáž technologie, servis a komplexní řešení.
Z poznatků společnosti Laurich vyplynulo, že úprava surové vody v současné době silně pokulhává a je s podivem, že investoři šetří na nepravých místech a mnohdy se úpravny vody ani nemontují. Následné usazení kotelního kamene na teplosměnných plochách a zanesení částí kotlů a obratových komor s sebou přinášejí zhoršení účinnosti kotlů díky izolaci povlaku kotelního kamene, kde nedochází k ochlazování kotlové části cirkulující vodou a zanesená část je přehřívána dopadajícím plamenem hořáku. Tím dochází k nadměrnému tepelnému namáhání špatně chlazené části, které může vést až k propálení části kotle a následnému výronu vody do topeniště. Co následuje bezprostředně potom při styku vody s plamenem a rozpálenými části topeniště již známe z poučných listů o haváriích kotlů. Rozsah škod je úměrný velikosti kotle. V průmyslových podnicích a blokových kotelnách byly dříve kontrolovány úpravny vody a její funkce Inspektorátem bezpečnosti práce s patřičnými pokutami odpovědným osobám - podle závažnosti následků poruch a havárií.

Veškerá nabídka společnosti Laurich zahrnuje:
Analýzu přání a potřeb klienta, která je doplněna rozborem a diagnostikou zjevných i potenciálních problémů týkajících se vody. Následuje návrh efektivního systému pro úpravu vody. Po odsouhlasení investorem pokračuje dodávka a instalace zvolené technologie a na přání zákazníka společnost zajistí servis a monitoring práce úpravny.

Úpravny vody jsou řešeny zejména pro:
Energetiku - změkčování, demineralizace, úpravu kotelní vody a chladících okruhů.
V chemickém průmyslu - úprava technologických a chladicích vod, v textilkách - změkčování vody pro barvení, v elektronice - výroba ultračisté vody, ve sklářství - změkčování a demineralizace, pro pivovarnictví - dekarbonizace, denitrifikace a změkčování, ve strojírenství - výroba ultračisté vody pro elektro-erozivní obrábění kovů, v galvanice - odstranění těžkých kovů z oplachových vod, pro pekárny - změkčování vody pro vyvíječe páry a v prádelnách - filtrace a změkčování vody.
Úpravny vody se skládají z nádrží surové i upravené vody, filtrů, ventilů, propojovacích potrubí a dalšího zařízení, které je navrženo a smontováno podle potřeby zákazníka. Dávkování chemikálií, provoz filtrů a celé úpravny je řízeno počítačem, a tím je zajištěna správná a bezchybná funkce úpravny bez nebezpečí chyb zapříčiněných lidským faktorem. Při manuální obsluze může docházet k určitým nepřesnostem, které nejsou okamžitě vidět, ale projeví se časem zvýšenými poruchami nebo havárií zařízení. Například odluhování a odkalování kotle ručně, to je odpouštění zahuštěné vody u parních kotlů, s sebou přináší nebezpečí zanášení částí kotle a následnou poruchu, zatímco počítač veškeré potřebné odpouštění zajistí s ohledem na kvalitu vody i energetické úspory.
Kapacity již postavených úpraven vody se liší podle použití. K největším úpravnám s přihlédnutím k průtoku upravené vody patří s objemem vody 14 000 l/hod., dvojstupňová demineralizace v systému PUROPACK, při výrobě skla ve společnosti Glaverbel a.s. Následuje denitrifikace DUPLEX o výkonu 2 × 9 000 l/hod. v Ústavu sociální péče v Oseku u Strakonic a další je dechlorace o výkonu 8 000 l/hod. a změkčení DUPLEX s výkonem 7 000 l/hod. ve společnosti Měď Povrly. Následuje mnoho dalších aplikací v energetice, průmyslu i v rodinných domcích. Velikost úpraven vod a použití se liší od již zmíněných po jednorázovou úpravu vody v topných systémech rodinných domů a průběžnou úpravu TUV do boilerů a rozvodů vody domů, které šetří trysky masážních van, uzávěrů a baterií.
Na kvalitě upravené vody, která je v některých průmyslových procesech rozhodující, se vysokou měrou podílejí chemikálie, které se do vody dávkují. Pro maximální kvalitu upravené vody jsou dováženy vysokojakostní ionexové pryskyřice od výrobce PUROLITE, který se zabývá vývojem a výhradní výrobou iontoměničů a absorbentů, od roku 1985 a řadí se mezi tři největší špičkové světové výrobce a zaujímá přibližně 30 % trhu. Pro tyto chemikálie jsou úpravny vody stavěny na míru. Výrobce vlastní certifikaci ISO 9002 pro všechny země Evropy a dále vyváží do Asie, Ameriky.
Firma JURBYSOFT vznikla v roce 1992, exportuje do Evropy, Afriky a zabývá se kompletní úpravou vody. Pro náš trh je využívána pro úpravu kotelní vody inhibitory usazenin, protipěnícími přípravky, disperganty a zabraňuje vytváření usazenin v kotlích, které s sebou vždy přinášejí vyšší spotřebu paliva a vznik kyslíkové koroze. Další použití je ošetření kondenzátních okruhů dávkováním neutralizačních a filmotvorných aminů. Pro úpravu vody chladicích okruhů v chladicích věžích, kondenzátorech a tepelných výměnících jsou dávkovány chemikálie proti vytváření usazenin v potrubí, proti korozi potrubí a vzniku biologického znečištění.
Návrh úpravny vody je složitá záležitost. Vždy se musí vycházet z místních poměrů a chemických rozborů vstupní surové vody. Na základě rozboru a množství potřebné vody je navržena soustava filtrů s obsahem chemikálií určité kvality, které zvládnou upravit zamýšlené množství upravené vody. V případech s větší spotřebou vody jsou instalovány zásobní nádrže, jejichž obsah pokryje nutný špičkový odběr vody. U výtopen se zároveň musí počítat s množstvím vratné vody či kondenzátu, jejich kontrolou a úpravou, přičemž ztráty se musí doplnit upravenou vodou pro napájení kotlů. Tento složitý postup se jen stěží dá nahradit magnetickou úpravou vody, který uvedenou problematiku velice zjednodušuje, podceňuje a v mnohých případech přináší iluzi o upravené vodě. Magnetická úprava má své opodstatnění, v některých případech je účinná, ale ne pro velké a složité úpravny.
Společnost Laurich nabízí projektantům tepelných zařízení pomoc formou konzultace, návrhem i realizací úpraven vod jakéhokoli rozsahu a provedení, vycházejíc přitom ze znalosti o účincích dovážených chemikálií a jejich schopnosti upravit určité množství vody. Od toho se odvíjí počet a velikost filtrů, jejich kapacita a finanční stránka celé úpravny vody při výstavbě i provozu. Následně se zde projevuje i životnost energetických zařízení, která se dá bezchybnou úpravou vody mnohonásobně prodloužit.
Autor: Jan Kuchař
Foto: Archiv firmy