Úsporná a univerzální tepelná čerpadla DIMPLEX

Povědomí o tom, že tepelná čerpadla jsou velmi dobrá zařízení pro pohodové a současně úsporné vytápění se u nás poměrně rozšířilo. Svědčí o tom i fakt, že dnes už snad každý desátý nový rodinný dům je tepelným čerpadlem vytápěn.

Jenže nároky na pobytový komfort stoupají a to, co stačilo před třemi lety, tj. dům se v zimě vytápěl a v horkých letních dnech se pustila klimatizace, je už dnes překonáno. Topení je samozřejmost a s ním spojený podlahový systém dosahuje nejvyššího energetického zhodnocení.

Nejen topit, ale i chladit

Ochlazovat vnitřní prostory v horkých dnech však lze úsporněji a současně příjemněji s tepelným čerpadlem (v režimu chlazení při využití podlahového systému, který je určen původně pro topení).

Obr. 1: Schéma umístění a zapojení tepelného čerpadla

Obecně se mezi lidmi říká, že „tepelné čerpadlo je obrácená lednička”, ale zase až tak jednoduché to není. V zásadě je nutno rozlišovat, zda ochlazená voda tepelným čerpadlem bude využita do klimatizační jednotky, kde se bude ochlazovat vzduch cirkulující v místnosti, nebo se bude ochlazená voda pouštět do trubek podlahového, stěnového nebo stropního systému.

Tepelná čerpadla DIMPLEX nejen topí a chladí, ale současně ohřívají vodu nebo bazén

Vždy se bude jednat o teplotní úroveň chladicí vody. Do klimatizačních jednotek to bude cca +7 °C, do „trubkového chlazení” cca 16–18 °C. Pokud se prostor ochlazuje plošně – podlahou, stěnou nebo stropem, nesmí se zapomenout na „hlídání rosného bodu”, aby se předešlo kondenzaci vzdušné vlhkosti na ochlazovaných plochách.

Odpadní teplo ohřívá vodu nebo bazén

Renomovaný německý výrobce DIMPLEX má zvládnutou technologii tepelných čerpadel systémů země-voda i vzduch-voda tak, že podle požadavků zvládá tzv. „ostré” chlazení s teplotou, nebo lépe chladem 7 °C, nebo tzv. „tiché” chlazení s teplotou chladící vody cca 17 °C. Vše je zajištěno tak, že provoz je plně automatický.

Obr. 2: Tepelné čerpadlo DIMPLEX LI 11 TER+

A protože DIMPLEX má vždy něco navíc, tak je tomu i v případě reverzibilních tepelných čerpadel vzduch-voda pro topení a chlazení. V režimu „chlazení” využívá odpadní teplo vznikající při „výrobě” chladu a dalším vestavěným výměníkem se odpadním teplem může „zadarmo” ohřívat voda pro obecné využití, nebo třeba bazén. Tomu se říká hospodárnost!

U Dimplexů nezapomínají ani na objekty se staršími topnými systémy, kde standardní tepelná čerpadla nedosahují potřebné teploty topné vody. Proto jsou v nabídce i tzv. „vysokoteplotní” tepelná čerpadla, která mohou být provozována i v systémech, kdy teplota topné vody musí být 80 nebo třeba i 90 °C. Tato unikátní řešení jsou u systémů země-voda, ale i vzduch-voda. Více informací na www.dimplex.cz.

Obr. 3: Tepelné čerpadlo DIMPLEX SIH 75 TER+

Tepelná čerpadla DIMPLEX a další výrobky tepelné techniky dodává na český trh společnost TERMO KOMFORT, s.r.o., která rovněž zajišťuje související činnosti, jako jsou poradenství, projekce, školení pro projektanty i montážní firmy, přednášky na odborných výstavách, instalace a servisní činnost.

Pro účely předvádění a bezplatných konzultací pro zájemce je v Brně v Národním stavebním centru EDEN 3000 vzorový dům GAMA 100, kde mimo tepelná čerpadla jsou vystavena, a to v chodu, i jiná zařízení, která se stávají nezbytností k hospodárnému provozu domů.

Autor: Ing. Josef Slováček
Foto: Archiv firmy