Úsporná designová svítidla pro interiéry

Vývojový a výrobní program českého výrobce svítidel, firmy Osmont, s.r.o. je tradičně zaměřen na přisazená, tj. stropní a nástěnná svítidla se stínidly z ručně vyráběného opálového skla. Nabídka se postupně rozšířila o závěsná svítidla rozličných designů a s různými typy závěsů.

Významnou předností skleněných stínidel z třívrstvého skla je dokonalé rozptýlení světelných paprsků díky lomu světla. Svítidlo tak vydává příjemné světlo, které neoslňuje. Díky těmto vlastnostem jsou opálová svítidla vhodná pro osvětlování hal, restaurací, společenských sálů, ale i třeba obytných prostorů, chodeb, schodišť nebo sociálních zařízení. Pro méně náročná prostředí jsou potom určeny série svítidel se stínítky z polykarbonátu nebo akrylátu.

Tyto série naleznou uplatnění při osvětlování venkovních prostor, garáží nebo sklepů.

Ve všech vyráběných sériích je nabídnuto mnoho variant typů i výkonů světelných zdrojů.

K původním standardním verzím svítidel s objímkami E27 nebo se zářivkovými zdroji se v posledních letech připojila verze s moderními LED zdroji. Firma vyvinula vlastní LED systém, který nabízí v opálových svítidlech řadu výhod.

Přednosti svítidel Osmont s opálovými stínítky a LED zdroji

  • velmi úsporná svítidla, která díky lomu světla na třívrstvém stínítku neoslňují,
  • rychlý start do plného výkonu – vhodné pro spínání senzorem,
  • životnost LED ve svítidlech je min. 50 000 hod. s nepatrnou změnou světelného výkonu,
  • bezúdržbový provoz – není nutné měnit světelné zdroje,
  • vysoký počet spínacích cyklů – bez omezení,
  • možnost volby více teplot chromatičnosti (teplý nebo studený odstín světelného zdroje).

Veškeré přednosti svítidel se zdroji LED nachází čím dál více uplatnění hlavně při osvětlování společenských i obytných prostor. Úsporu energie a bezúdržbovost ocení hlavně v hotelech, bytových domech, školních budovách nebo v domovech seniorů . Pro tyto prostory jsou určeny i varianty svítidel doplněné o nouzové jednotky nebo s integrovanými pohybovými senzory.

Úsporu energie, ale i nastavení optimální světelné atmosféry umožní možnost digitální nebo analogové regulace osvětlení. Tato regulace osvětlení je vhodná např. pro osvětlování hotelových chodeb. Tzv. CORRIDOR funkce svítidel vybavených předřadníky DALI v kombinaci s pohybovým senzorem zajišťuje okamžitý přechod z pohotovostního režimu zářivkových zdrojů (orientační osvětlení) do plné intenzity osvětlení při pohybu osob na chodbách.

Firma nabízí také program pro výpočet osvětlení, popř. světelná data. Nabízí i samotné zhotovení tohoto výpočtu pro požadované objekty.

Celý výrobní program lze shlédnou na webových stránkách: www.osmont.cz nebo www.osmont-led.cz.

Autor: Mgr. Vlastislav Došek
Foto: Archiv firmy