Přidat na Seznam.cz Přidat na Google News

Úsporné a designové vytápění konvektory MINIB

Trendem v oblasti moderního vytápěni je zaměřeni na úspory energie a vzhled otopných těles. Důraz je kladen na eleganci i architektonickou koncepci interiéru spolu s bezpečným a efektivním vytápěním. Uvedené požadavky splňuji otopná tělesa – konvektory. Konvektory jsou výrazně úspornější než klasické přímotopy nebo radiátory.

Společnost MINIB se jako jedna z největších českých certifikovaných výrobců konvektorů dlouhodobě řadí k významným evropským producentům. Tato ryze česká společnost vyrábí své produkty z vysokojakostního materiálu s dlouholetou životností. Technologie a zařízení vyvinuté na míru umožňují dokonalou optimalizaci všech druhů výrobků a flexibilitu výroby.

Kompletní sortiment testuje společnost v akreditované nezávislé zkušební komoře a garantuje tudíž topné a chladící výkony. MINIB je držitelem certifikátu ISO 9001, mnoha užitných vzorů a patentů. Za své výrobky obdržel řadu tuzemských i zahraničních ocenění.

Designový konvektor MINIB

Co je konvektor a jak funguje

Konvektor je účinné, moderní, úsporné a estetické otopné těleso, které se vyrábí z nerezového žlabu vybaveného výměníkem tepla, popř. ventilátorem. Estetickou hodnotu konvektoru dotváří hliníková, dřevěná nebo nerezová mříž, která je jedinou viditelnou částí tělesa. Proto je konvektor z estetických důvodů vhodný do prostor, ve kterých by radiátor nepůsobil dobře.

Konvektor funguje na principu konvekce. Chladný vzduch nasávaný z místnosti proudí přes teplý výměník a ohřátý vzduch proudí do prostoru místnosti. Teplo uvolňované z celé délky konvektoru vytváří tepelnou clonu, která odděluje prostor interiéru od chladné okenní plochy. Opačný princip platí i pro dochlazování.

Designový konvektor MINIB

Proč právě konvektor?

Nízká potřeba vody k okamžitému vytápění či dochlazování prostoru zaručí významnou úsporu energie (jen 0,25 l na 1 m konvektoru). Tím dochází k následné velké úspoře energie. Úspory energie u konvektoru s ventilátorem je dosaženo také díky 12 V DC motorům, které spotřebují pouze 7 VA/1 m konvektoru. Díky nízké potřebě vody tělesa okamžitě reagují na vytápění či dochlazování interiérů.

Důležitým faktorem je i úspora místa v interiéru, neboť konvektory nenarušují jeho vzhled a podporují moderní design. Výška nejnižšího konvektoru společnosti MINIB s r.o. je pouhých 50 mm. Mezi další významné vlastnosti patří uživatelský komfort, bezpečnost a spolehlivost konvektorů.

Produktová řada obsahuje nejrůznější druhy konvektorů. Kromě podlahových jsou dodávány samostojné a nástěnné a do mokrého prostředí (bazény, koupelny) jsou nabízeny otopné lavice s žulovou nebo dřevěnou krycí deskou. Firma může uspokojit i individuální atypické požadavky zákazníků a zhotovit konvektory přesně podle přáni, například obloukové nebo úhlové tvary s rozličnými spoji.

Designový konvektor MINIB

Nástěnné designové konvektory

Unikátní a jedinečnou řadou společnosti MINIB jsou nástěnné designové konvektory, které využívají nejen principu konvekce, ale i sálání. Princip konstrukce designových konvektorů vyvinutých společnosti MINIB je v tomto oboru ojedinělý a nebyl doposud žádným jiným výrobcem aplikován. S úspěchem byl zaregistrován jako průmyslový vzor.

Všichni víme, jak je příjemné, když alespoň část tepla k našemu tělu dorazí v podobě tepelných paprsků, tedy v důsledku sálání. Teplo u všech druhů konvektorů bylo doposud předáváno téměř výhradně ohřátým vzduchem.

Firma MINIB s.r.o. při konstrukci nástěnných designových těles zkoušela různé způsoby přenosu tepla. Nejlepším řešení se ukázalo to nejednoduší. Výměník tepla byl na čelní desku prostě přilepen a tím konstruktéři společnosti dosáhli zajímavého ohřevu čelní desky tj. zvýšení topného výkonu o 6–8 % vůči použití shodného výměníku v tělese bez sálavé složky. Bonusem navíc je, že byla minimalizována hloubka tělesa a zjednodušená celá konstrukce.

Pokud jde o materiál čelní (sálavé) desky, závisí plně od požadavků zákazníka, kterému firma MINIB dokáže vyrobit řešení na míru. Zákazník si může vybrat mezi různými druhy kamenných materiálů, skel a hliníkových kompozit. Povrchy mohou být upraveny podle jeho speciálního přání tak, aby harmonicky splynuly s jeho interiérem.

Autor: Ing. Renata Nováková
Foto: Archiv firmy