Úsporné řešení ohřevu teplé vody od Junkers

Tepelné čerpadlo Supraeco využívá vzduch jako zdroj obnovitelné energie pro celoroční přípravu teplé vody nezávisle na ostatních zdrojích tepla. Jedinou podmínkou je jeho připojení do elektrické sítě.

Čerpadlo je navíc vybaveno funkcí pro budoucí připojení do inteligentní sítě (Smart Grid) a už nyní je možné přednostně využívat vlastní vyrobený proud z fotovoltaických panelů. Voda je tak ohřívána solární elektrickou energií, vyprodukovanou v systému, čímž se výrazně sníží náklady za elektřinu. Díky vysoce efektivnímu trojcestnému výparníku dosahuje parametr COP hodnoty 4,3 dle EN 255-3 a ve srovnání s konvenčním řešením lze snížit náklady na přípravu teplé vody až o 70 %.

Tepelné čerpadlo Supraeco

Tab. 1: Technické parametry TČ Supraeco

Tepelné čerpadloSWI 270-2XSWO 270-2X
Topný výkon [kW]1,51,5
Topný faktor COP dle EN 255-3 [–]4,34,3
Jmenovitý příkon max. [kW]0,60,6
Topný výkon elektrického dohřevu [kW]22
Min. provozní teplota [°C]5-10
Max. provozní teplota [°C]3535
Objem zásobníku [l]260260
Chladivo [–]R 134 aR 134 a
Hmotnost [kg]125125
Plocha výměníku [m2]1,31,3
Výška [mm]1 8351 835
Průměr [mm]670670

Kombinace se stávajícím topným systémem

Supraeco lze využít jako samostatný zdroj teplé vody nebo může být integrováno do stávající otopné soustavy s jiným zdrojem tepla – plynovým kotlem, solárními panely nebo kotlem na tuhá paliva. Kombinace se solárním systémem využívá maximálně výhod obnovitelných zdrojů. Během slunečných dnů je primárně využíván solární ohřev, v době s nižším slunečním svitem pak vodu úsporně ohřívá tepelné čerpadlo.

Řez tepelným čerpadlem Supraeco

Dvě varianty

Supraeco je k dispozici ve dvou provedeních. Varianta SWO odebírá teplo z venkovního prostředí až do teploty -10 °C. Varianta SWI pro vnitřní čerpání vzduchu využívá odpadní teplo v místnosti a zlepšuje tak kvalitu ovzduší ve sklepních nebo suterénních prostorách domu.

Integrovaný elektrický dohřev zajišťuje komfort 60 °C teplé vody bez ohledu na počasí. Velkou předností je jednoduchá instalace a údržba.

Díky továrnímu přednastavení a standardním hydraulickým a elektrickým přípojkám je jeho instalace velmi snadná a rychlá. Modulární konstrukce navíc umožňuje jednoduchou výměnu všech komponentů včetně zásobníkového modulu bez zásahu do chladicího okruhu (okruhy chladiva a teplé vody jsou úplně odděleny).

Zásobník ze smaltované oceli s tepelnou izolací z polyuretanové pěny je chráněn proti korozi prostřednictvím interní hořčíkové anody.

Supraeco - varianta SWO odebírá teplo z venkovního prostředí až do teploty -10 °C

Jednoduchá obsluha

Uživatelsky přátelské rozhraní nabízí výběr z pěti manuálně nastavitelných režimů a řadu funkcí pro individuální přizpůsobení uživatele. Rozhraní umožňuje i časové nastavení, kdy čerpadlo pracuje pouze v časech nastavených uživatelem, např. při zvýhodněné sazbě pro dodávku elektrické energie.

Tepelné čerpadlo je navíc vybaveno funkcí automatické prevence proti bakteriím, která zajišťuje hygienicky nezávadné podmínky v zásobníku.

Proč si vybrat tepelné čerpadlo Junkers?

Rozhodněte se pro značku kvality. Odměnou vám bude dlouhá životnost, bezproblémový provoz a široká servisní síť po celé České republice.

Vysoce kvalitní materiály a zpracování jsou klíčem k tomu, aby tepelné čerpadlo pracovalo spolehlivě mnoho let. Nízká hlučnost, rychlá a jednoduchá obsluha a dostupnost náhradních dílů jsou dalšími faktory spojenými s prémiovou značkou Junkers.

Více informací najdete na internetových stránkách www.junkers.cz.

Autor: Ing. Pavel Novotný
Foto: Archiv firmy