Úvodník 08/2012

Prezident v srpnu vrátil Sněmovně zákon, kterým se mění zákon č. 406/2000 Sb. a který nově nařizuje povinné energetické štítky – podobné jako na pračkách – pro všechny obytné stavby. Tedy nejen pro novostavby a rekonstrukce, jak tomu bylo doteď. Jak je v EU zvykem, počítá se s přechodným obdobím, takže naostro by se mělo jet až za několik let. Pokud zákon projde.

Český mediální prostor dal prezidentovi slovo většinou jen formou komentovaných výtažků z jeho dopisu Sněmovně. Zato se předháněl, aby citoval osoby, spolky a firmy, kterým Hrad komplikuje cestu k bezpracným kšeftům. Na volném trhu by asi zanikly, a proto to zkouší obcováním se státem a jeho paragrafy; nežádají však černých, ani jiných odsypávek z daní. Stačí, když jim peníze za nucené služby spadnou rovnou do kapsy. Prostor dostali i ti, kterým se dříve říkalo blázni: „Snad jen uhlobaroni a bossové ruského Gazpromu mohou být odpůrci tohoto zákona,” hlásil M. Pech z hnutí Duha na předních internetových novinách. „Zákon by srazil domácnostem účty za teplo o desítky procent a snížil naši závislost na fosilních palivech – na uhelných velkodolech i na plynu z Ruska.

A jak to vidí veřejnost, čili čtenáři? Média jim nedávají žádný prostor, i když jsou jejich názory moudřejší, zajímavější a hlavně důležitější, než fráze provařených figur. Na internetu krom toho veřejně diskutuje obrovská masa, stovky tisíc až miliony. A právě v názorech na energetické štítky je pozoruhodně jednotná. Následující citace z www.idnes.cz přibližují její hlavní myšlenky:

  • Typické propojení politiky a byznysu: Vsadím se, ze někdo z vlády už má založenou společnost, která tyto štítky bude poskytovat.” „
  • Tato diskuse svědčí o správnosti presidentského rozhodnutí: Téměř vždy se v diskusích střetávají protichůdné názory. Tady jsou ale najednou všichni zastánci presidentského rozhodnutí. To podle mého názoru svědčí o správnosti odmítnutí nesmyslných štítků.
  • Lež je mateřským jazykem ekoteroristů: Pánovi, co zřejmě pije jak Duha, by měl někdo vysvětlit, že účty za energie nesrazí štítek, ale nižší spotřeba.”
  • Štítky jsou jen další krok k vyššímu zdanění staveb: Když se podíváte do katastru, zjistíte, že je již propojen s daty ze sčítání lidí, domů a bytů 2011 – s těmi prý naprosto anonymními informacemi. Ke každému domu jsou přiřazeny informace o jeho materiálovém provedení, způsobu vytápění nebo datu dokončení. Díky štítkům se databáze rozšíří o energetickou náročnost a otevře se prostor pro nátlak k výměnám zdrojů tepla, zateplování a podobným investicím.”
  • Jo a určitě si nechají zkazit kšeft s plynem: Je to stará pohádka – když všichni začnou šetřit a spotřeba klesne, tak se zdraží, zavedou poplatky za potrubí a jiné nesmysly, aby nakonec člověk platil stejně za mnohem méně. O nákladech na rekonstrukci ani nemluvě.”
  • Souhlas s prezidentem: Zákon je paskvil, který přinese akorát kšeft pro spoustu zbytečných ouřadů a filutů, ale vlastníkům nepomůže. Jako byl slavný program Zelená úsporám, kde se napakovali všichni od projektantů po podnikatele, ale odnesli to vlastníci budov.”
  • Škoda, že pan Klaus nemůže už kandidovat: Jediný z našich politiků má rozum. A nemusíme pořád skákat, jak Brusel píská.”
  • Pro příznivce štítkování mám špatnou zprávu: Tepelné mosty, které tak často zůstávají po prodavačích z Ukrajiny, co u nás staví baráky, štítek rozhodně neodstraní. Co auditor udělá? Vyplním dotazník a on to vezme „odborným” odhadem. Bude to jen drahé razítko s nulovou vypovídací hodnotou.”

Tolik sdělení veřejnosti. Politici a úředníci, ale i mnozí akademici, stavební inženýři a firmy však naslouchají už jen hlasům z Bruselu.

Autor:
Foto: Archiv firmy