UZIN - komplexnost, univerzálnost, profesionalita a tradice

Značka UZIN je v ČR dobře známá širokým a uceleným sortimentem výrobků tzv. podlahové stavební chemie. Ten začíná u vyrovnávacích hmot a samonivelačních stěrek, různých typů penetrací podkladových ploch, tmelů a lepidel a končí u parketových laků a barev. V minulých letech společnost UZIN dále rozšířila novými akvizicemi sortiment o produktové řady významných obchodních značek.

Jde o pětici značek, které v rámci koncernu, jehož součástí je i česká pobočka UZIN s.r.o., rozšiřují původní sortiment UZIN o výrobky pro povrchové úpravy podlahových krytin a také nářadí. Jsou to značky:

  • PALLMANN (tradiční německý výrobce parketových laků) - rok 2000
  • JORDAN (výrobce nábytkářských laků a mořidel) - rok 2000
  • WOLFF (výrobce kompletního sortimentu nářadí pro podlaháře) - rok 2001
  • UNIPRO (výrobce speciálních podlahových nátěrů) - rok 2004
  • SIGAFLOOR (výrobce systémů pro suché lepení podlahovin) - rok 2004 pro různé druhy podlahových krytin

Obr. 1: Olejování intarzií v Kolowratském paláci

Již více než 50 let představuje značka UZIN (v současnosti včetně všech nově získaných akvizic) špičkový pojem v oboru podlahové stavební chemie. UZIN - to je špičkové know-how o podlahách, -to je ucelený inteligentní systém pro pokládku jakéhokoliv druhu podlahové krytiny, ale i obkladů a dlažeb, - to jsou nivelační, správkové a izolační hmoty, lepidla pro textilní a elastické podlahové krytiny parkety, keramické obklady a dlažby. Firma nabízí špičkové profesionální výrobky ověřené dlouholetou praxí, nabízí nejnovější technologie a moderní řešení pro podlahářské a obkladačské řemeslo. UZIN - to je vyšší komfort bydlení.

Koncern UZIN Utz AG se vedle výborné výzkumné a vývojové základny, moderně zorganizované výroby a obchodní politiky řadí také mezi přední výrobce s vynikající mnohojazyčnou komunikací se zákazníky, která je založena na národních obchodních zastoupeních. Pro českého zákazníka je podstatné, že přes tuzemskou společnost UZIN s.r.o. se k němu dostane kompletní sortiment skupiny UZIN včetně nejnovějších výrobků.

UZIN - to je stabilita na každém kroku

Mezi základní výrobky obchodní značky UZIN se řadí samonivelační stěrky, vyrovnávací hmoty pro různé tloušťky, materiály pro povrchovou úpravu včetně úpravy podkladů jak do interiéru, tak do exteriéru, penetrace disperzní, rozpouštědlové, polyuretanové a epoxidové včetně speciálních pryskyřic, pro antistatické a vodivé systémy.


Obr. 2: Rekonstrukce a povrchová úprava dřevěných povrchů Paláce Forum

Pro lepení to jsou disperzní, syntetická, polyuretanová, reakční, prášková, neoprénová i MS lepidla pro PVC, koberce, kaučuky, přírodní linolea, parkety a dřevěné povrchy v interiéru včetně lepidel pro sportovní povrchy v exteriéru. Také různé druhy flexibilních, mrazuvzdorných disperzních i epoxidových lepidel včetně malt pro lepení přírodního kamene a spárovacích hmot.

A konečně těsnící elastické hmoty, pryskyřice a pásky včetně akrylátových tmelů, speciální kladečské podložky. V sortimentu jsou i speciální polyuretanové barvy. V dalším textu se kromě jiného krátce zmíníme i o dvou zajímavých produktech.

Excelentní - to je lepidlo UZIN MK 100
Velká flexibilita a moderní MSP-technologie

Novinkou na úrovni Hi-Tech je v oblasti parketových lepidel, u kterého byla uplatněna MSP technologie, kdy jsou na polymerní řetězce lepidla vázány tzv. sylylové1 skupiny. Uživatelsky jde o jednosložkové elastické hybridní lepidlo na parkety, s velmi nízkým obsahem emisí, bez rozpouštědel a vody, připravené k použití. Snadno se roztírá, má vysokou přilnavost, dobrou stabilitu elastického hřebínku, je rychle přítažné, omezuje smykové síly. Lepidlo je bez rozpouštědel a nevznětlivé. Není nutné bezpečnostní značení, což je důležitá informace pro parketáře, že ani dlouhodobá a pravidelná práce s tímto lepidlem nenese žádná zdravotní ani návyková rizika, a také dobrá zpráva pro uživatele.

Lepidlo UZIN MK 100 je vhodné na vlysy, mozaikové parkety, lamináty a vícevrstvé parkety, masivní prkna, exotická dřeva, mořený dub, dřevěnou dlažbu RE do síly 30 mm apod. Pro podklady cementové, kalciumsulfátové, magnéziové a vytápěné potěry, dřevotřískové desky V 100 a izolační podložky UZIN. Hodí se do obytných a podnikatelských objektů, pro použití v interiéru.

Do sortimentu obchodní značky PALLMANN patří především laky a tmely jak na vodní bázi, tak i rozpouštědlové, sloužící k povrchové ochraně dřevěných povrchů v interiéru. Jedná se o široký sortiment základních a vrchních laků, jedno- i dvousložkových. Dále jsou v nabídce oleje s vosky (v různých barevných odstínech) včetně veškerých čistících a ošetřovacích prostředků, laky pro sportovní haly. Akvizicí firmy PALLMANN v roce 2000 navázala firma Uzin na kooperaci s firmou Atexx.

Pall-Xtreme - Extrémně dobrý lak

Druhým z velmi zajímavých produktů společnosti UZIN je vrchní 1 komponentní parketový lak na vodní bázi pro velmi silně (mechanicky i chemicky ) namáhané parketové podlahy Pall-Xtreme ze sortimentu obchodní značky PALLMANN. Je vhodný pro úpravu povrchů dřevěných a parketových podlah ve velmi silně namáhaných místech (školy, kanceláře, prodejní místa, koncertní sály apod.). Dále také pro ochranu dřevěných stavebních dílců v interiérech, důkladně zbroušených parket a mimo jiné i jako povrchová úprava parketových podlah na teplovodním podlahovým vytápěním.

Produkt je připraven k okamžitému použití. Lak se vyznačuje vynikající plnicí schopností, velmi rychle schne a lehce se zpracovává válečkem. Zásadně je nutné provést před aplikací laku Pall-Xteme nátěr základním lakem, aby se zabránilo nežádoucímu bočnímu sklížení dřevěných prvků.

Produktovou řadu firmy Uzin doplňuje obchodní značka WOLFF, která je známa odborné veřejnosti především úplným sortimentem strojů, nářadí, příslušenství a veškeré profesionální techniky pro podlahářskou profesi.

Ucelenou systémovou nabídku sortimentu profesionálních značkových produktů pro podlaháře a parketáře pod jednou střechou doplňuje v České republice největší specializovaný výrobce parketových brusek na světě LÄGLER, na jehož prodej má firma UZIN s.r.o. výhradní zastoupení pro Českou republiku.

Důležitou součástí aktivit firmy UZIN s.r.o. je i vzdělávací a školící koncept, který zahrnuje odborné technické poradenství v „terénu“ (tj. na konkrétní stavbách, objektech atd.), pořádání různých odborných školení a seminářů jak u nás doma (ve spolupráci s VO či přímo pro konkrétní podlahářské firmy) tak i v zahraničí, školení pro projektanty a architekty, účast na odborných profesních veletrzích, spolupráce s odbornými učilišti, odbornými časopisy atd.

Trocha historie

Začátek historie firmy je datován od roku 1911, kdy firma vznikla původně jako obchodní společnost. Již v roce 1919 umísťuje svoji první výrobní dílnu do Ulmu. V roce 1948 je patentována obchodní značka UZIN a v roce 1950 se pod touto obchodní značkou rozbíhá výroba podlahových lepidel a vyrovnávacích hmot. Rok 1967 je rokem velkého stěhování do vznikající průmyslové zóny Donautal na okraji města a následující především 90. léta jsou ve znamení nebývalého rozmachu a expanze do celého světa. V roce 1992 firma vstupuje na tehdy československý trh a začíná zde budovat pevné partnerství s obchodními i realizačními firmami. V roce 1997 se mateřská společnost transformuje na akciovou společnost a v roce 1999 je v České republice založena dceřiná společnost UZIN s.r.o.

1) MS polymer nebo Sylyl polymer pro širokou skupinu polymerů s ukončovacími (někdy i postranními) sylylovými radikály. Jednoduchým, ale rozhodně ne jediným reprezentantem těchto radikálů je trimethoxysilylová skupina (CH3–O–)3–Si–O–. Různé sylylové skupiny bývají vázány na polyetherové nebo siloxanové (známé u silikonů) polymerní řetězce.
Autor: Ing. Petr Dorazil
Foto: Archiv firmy