Uzin Utz AG na BAU 2013 spojovalvšechna podlahářská řemesla

Mezinárodní koncern UZIN UTZ AG, světový dodavatel kompletních podlahových systému číslo jedna, představil na letošním tradičním stavebním veletrhu BAU 2013 pod sloganem „Gemeinsam Boden gut machen“, velmi volně přeloženo „Společně se to lépe táhne“, kompletní portfolio svých obchodních značek UZIN, WOLFF, PALLMANN, ARTURO, CODEX a RZ.

Každá značka měla v architektonicky velmi zajímavě pojatém výstavním stánku svůj vlastní „rajon”, přičemž celek logicky propojoval reprezentativní sortiment od podlahové stavební chemie pro pokládku podlahovin všeho druhu až po systémy jejich povrchové úpravy, stejně jako stroje pro opracování podlah.

UZIN – permanentní vývoj, nejvyšší kvalita a důraz na ekologii

Středobodem expozice UZIN byla prezentace komfortního řešení lepení parketových podlah, lepení soklových lišt a výroba rychlého a lehkého potěru. Tvrdé jednosložkové parketové STP lepidlo UZIN MK 250 bez obsahu rozpouštědel v sobě poprvé spojuje pevnost 2K PUR lepidel a jednoduchost zpracování jednosložkových lepidel.

Kontaktní lepidlo UZIN WK 222 na bázi vody a bez obsahu rozpouštědel je jediným neoprenovým lepidlem schváleným Německým institutem pro stavební techniku (DIBt), které můžou podlaháři používat ve stejném rozsahu a stejným způsobem jako dosavadní tradiční kontaktní lepidla, která však obsahují rozpouštědla.

Třetím výrobkem, respektive uceleným systémem je UZIN Turbolight System, který projektantům a realizačním firmám poskytuje možnost provádět renovace a vyrovnání podlah až do tloušťky 300 mm, přičemž ho lze použít i tam, kde jiné skladby selhávají nebo jsou velmi časově a finančně nákladné. Typický příkladem pro využití tohoto systému jsou například podlahy na prohnutých nosných stropech, které neumožňují vysoké zatížení, omezená nosnost podkladu či limitovaná stavební výška. UZIN Turbolight System nabízí při nízké plošné hmotnosti extrémní vysokou pevnost, a navíc umožňuje velmi rychlé provedení.

Nedílnou součástí sekce UZIN byla prezentace velmi užitečné poradenské „příručky” UZIN RENOPLAN, která nabízí konkrétní řešení základních otázek spojených s přípravou a pokládkou podlah a jejich renovací.

UZIN Turbolight System

WOLFF – specialista na stroje a nářadí pro podlaháře

Značka WOLFF, která je symbolem pro silné stroje a profi-nářadí „Made in Germany” pro podlaháře, představila vedle svého tradičního programu robustních strojů na strhávání podlahových krytin (Stripper) i drobnější novinku v podobě řezače spár EF 135. Tato ruční frézka v typicky WOLFF-Look provedení umožňuje rychlé, plynulé a bezprašné oddělení minerálních materiálů až do hloubky řezu 35 mm. Vlastní pojezd usnadňuje výřez dilatačních spár.

PALLMANN – extrémní novinka pro parketáře

Výrobce parketových laků značky PALLMANN se v posledních letech vyhoupl ve Spolkové republice Německo na první příčku v prodejnosti svých produktů. Není proto žádného divu, že mu patří jedno z předních míst i v naší republice a že novinka v podobě extremně silného, extrémně variabilního, extrémně přídržného parketového laku na vodní bázi PALL-X EXTREME.

Výhodou tohoto „DUO” laku, který je výsledkem nové revoluční technologie VARIOTEC, jsou variabilní možnosti jeho použití. Jako jednosložkový, ale rovněž i jako dvousložkový výrobek. Díky tomu poskytuje tento lak vysokou flexibilitu pro svoji aplikaci a skladování. V případě nízkého nebo středního zatížení dřevěných podlah je možné použít tento parketový lak bez příměsi tvrdidla, tedy jako klasický jednosložkový produkt. V případě silného zatížení je jej možno přidáním tvrdidla aplikovat jako lak dvousložkový.

V této 2K verzi pak získáme lak s vysokou odolností proti chemikáliím, mechanickému opotřebení a tepelnému zatížení způsobené zvýšeným třením. V této verzi je ideální pro aplikaci na extrémně zatížených parketových a dřevěných podlahách ve vysoce frekventovaných prostorech, jakými jsou například obchody, školy nebo koncertní haly.

Parketový lak na vodní bázi PALL-X EXTREME

ARTURO – každá podlaha může být originál

Koncernová značka Arturo, mající své sídlo v Holandsku, se specializuje na podlahy ze syntetických pryskyřic s různým funkčním určením a umožňující splňovat individuální tvůrčí představy při pokládce podlah v průmyslu, podnikatelském i privátním sektoru. Pestrý výrobní program zahrnuje materiály od podlahových nátěrů a litých podlah, přes barevné a bezbarvé laky až po kamenné koberce, maltové podlahy a sypané podlahoviny. Pomocí litých podlah a lakování je možno vyrobit perfektní podlahu šitou tzv. každému na míru podle jeho potřeb, představ a účelu: barevnost, transparentnost, mat, pololesk nebo elektrická vodivost, žádný problém.

Na BAU se bylo možno seznámit mimo jiné s novým programem protiskluzných výrobků, mezi jiným i například s novým strukturovaným lakem Arturo EP3280. Vedle designových a barevně pestrých Arturo-podlah, které umožňují splnit individuální přání zákazníků, je vysoká funkčnost a kvalita další velkou předností. Rychlá doba vytvrzení a vysoká krycí schopnost litých nátěrů a nátěrů nanášených válečkem například významně zkracují dobu výstavby. Veškeré produkty jsou vyráběny v souladu s normami ISO-9001 a 14001, neobsahují rozpouštědla a odpovídají nejpřísnějším ekologickým směrnicím.

CODEX – bezprašně a turbo-rychle

Novou stěrkovací hmotou CODEX FM 100 s minimální prašností rozšířil specialista pro oblast obkladů a dlažeb a jejich pokládky svůj ekologický program nazvaný ecoTec. Stěrkovací hmota FM 100 je obkladačský produkt s mimořádně nízkým obsahem emisí, který je doporučen Institutem SHI GmbH. (Sentinel-Haus Institut) pro koncept výstavby zdravého bydlení a zaručuje vysokou kvalitu ovzduší v místnostech. Codex FM 100 se vyznačuje rovněž technologií Level-Plus-Effekt, která zaručuje výrobu absolutně rovné plochy pro pokládku v libovolné tloušťce vrstvy. Jako první stěrkovací hmota se sníženou prašností v programu codex doplňuje navíc flexibilní maltu s tenkým ložem codex Power CX 5, která se vykazuje rovněž minimální prašností.

Mezi vystavované novinky patřila i turbo-rychlá malta pro tenké lože na obklady CODEX POWER RX 6 TURBO. Zvláště při zimních nízkých teplotách nabízí tato malta spolehlivě velmi rychlou dobu tuhnutí. Přidáváním různého množství vody je možno nastavovat variabilní konzistenci od malty pro tenké lože až po maltu na obklady, včetně ideální konzistence pro velké formáty. Power RX 6 Turbo splňuje přirozeně základní požadavek značky codex na zdravé bydlení: je to výrobek s nízkým obsahem emisí a v souladu se standardy institutu SHI GmbH. doporučen pro výstavbu zdravého bydlení.

Část výstavního stánku společnosti UZIN UTZ AG

RZ – pomáhat a chránit

Systémový program mezinárodního koncernu Uzin Utz AG je optimálně završen profesionálními čisticími prostředky a prostředky na ošetřování a ochranu podlahovin všeho druhu. Značka RZ výrazně napomáhá nejenom k jejich dokonalému vzhledu, ale k prodloužení jejich životnosti. Značka RZ představila mezi jiným hotový výrobek RZ BAUSCHLUSSREINIGER k dokonalému čištění podlahových krytin po ukončení staveních prací. Tímto produktem lze velmi snadno odstranit zbytky a znečištění z právě položených podlahových krytin.

Na stánku byl rovněž představen dvousložkový lak RZ Turbo Protect Plus na elastické podlahoviny s vylepšenou recepturou, která poskytuje sníženou kluznost (třída 10 podle DIN 51130) – tedy splňující požadavky na povrchovou úprava elastických podlahovin např. v tělocvičnách v souladu s DIN 18032. Svoji premiéru zde měl i výrobek RZ REFRESHER – dvousložkový olej pro dokonalé retušování nejenom poškrábaných vinylových designových podlahovin s PU povrchovou úpravou z výroby, ale i dřevěných podlah impregnovaných 2K parketovými oleji.

DOMOTEX 2013, Hannover

Společnost UZIN UTZ AG prezentovala novinky RZ a WOLFF i na svém „detašovaném” stánku na mezinárodním veletrhu DOMOTEX v Hannoveru, který probíhal prakticky ve stejném čase jako mezinárodní stavební veletr BAU v Mnichově.

Veletrh Domotex je již tradičním domovem stánku největšího specializovaného výrobce parketových brusek na světě – firmy LÄGLER GmbH. Z arzenálu parketářských strojů tentokrát budil největší pozornost jejich nejmenší zástupce – okrajová bruska FLIP – který se představil s novým doplňkovým příslušenstvím – snímatelnou LED svítilnou.

Za pozornost stála i „neviditelná” přednost nejprodávanější parketové pásové brusky na světě – HUMMEL. Bruska, která díky postupným inovacím získala certifikát „Holzstaubgeprüft”, který deklaruje minimální prašnost, výrazně nižší než povolují stanovené limity. Hummel spolu s tříkotoučovou bruskou TRIO a okrajovou brusku Flip tvoří páteř pro dokonalé broušení PREMIUM.

Expozice firmy LÄGLER GmbH
Autor: Ing. Vladimír Kouba
Foto: Archiv firmy, Helena Hejhálková