Ilustrační foto: Bilanol

V areálu HOPI u Prostějova bude fotovoltaická elektrárna a baterie za 95 mil. Kč

Prostějov 18. ledna (ČTK) - V areálu logistické společnosti HOPI v Kralicích na Hané u Prostějova zprovozní novou fotovoltaickou elektrárnu s bateriovým úložištěm a řídícím systémem za bezmála 95 milionů korun. Pilotní projekt, který je součástí nové energeticky úsporné budovy, připravila technologická společnost IBG Česko. Investice má být dokončena letos v únoru, technologii dodala společnost Rolls Royce. ČTK to dnes sdělil Michal Huml z IBG Česko.

Fotovoltaická elektrárna v areálu logistického centra HOPI v Kralicích na Hané má výkon 1,6 megawattu. Vyrobená elektrická energie se bude ukládat do bateriového úložiště o výkonu dvou megawatthodin. Optimální provoz celého systému zajistí řídicí technologie, která podle Humla navíc umožní jeho případné rozšíření o další fotovoltaické elektrárny a generátory. "Bateriové úložiště je nejsložitější a také nejdůležitější technologií v celém projektu," uvedl Huml.

Společnost IBG Česko se věnuje návrhům, výrobě, instalaci a provozu energetických technologií včetně bateriových systémů. V Kralupech nad Vltavou plánuje postavit první recyklační linku pro lithiové baterie v Evropě, která by byla součástí cirkulárního systému. Systém má tvořit uvedení baterie na trh, druhotné využití a následná recyklace.

IBG Česko založil podnikatel Aleš Zázvorka, který se pohybuje v bateriovém odvětví od roku 1993. Je jediným vlastníkem firmy. Společnost působí v ČR a má dceřiné společnosti na Slovensku a v Maďarsku. Skupina zaměstnává přes 150 lidí.

Autor: ČTK
Foto: Shutterstock