V centru Liberce vznikla unikátní stavba

Od prosince se Liberec může pyšnit novým architektonickým skvostem. V lukrativní lokalitě Hrazené ulice vznikla moderní stavba od architekta a designéra Bořka Šípka, speciálně navržená jako sídlo známého internetového portálu Živéfirmy.cz. Čtyřpodlažní variabilní budova nabídne prostor pro kanceláře a obchody, přilehlá platanová alej místo pro odpočinek a relax.

Nejnovější architektonický projekt Bořka Šípka v České republice, na jehož návrhu spolupracovali také významní architekti Ondřej Kukral a Pavel Rek, představuje multifunkční budova, která nabízí prvotřídní obchodní a kancelářské prostory s možností přestavby na byty. Stavba ve své finální podobě poskytuje velkorysých 1800 m2 využitelné plochy, z toho 1500 m2 určených pro kancelářské nebo bytové prostory a 300 m2 prvotřídních maloobchodních prostor. Budova je vybavena dvěma osobními výtahy, které zabezpečují bezbariérový přístup do všech prostorů, bezpečnostním protipožárním systémem a nonstop ostrahou.

Firmy si obvykle nechávají postavit pravoúhlé administrativní budovy nebo kolosální byznys centra, pro Živéfirmy.cz jsme však navrhli v podstatě celou ulici,” říká s úsměvem architekt Bořek Šípek a pokračuje: „od začátku mě fascinovala možnost přinést něco nového do této historické části města. Zástavba, která zde před tím byla, se totiž už dlouhou dobu nacházela v kritickém stavu a my jsme odrazu měli možnost to změnit. Jsem opravdu moc rád, že jsme na tuto změnu měli s investorem stejný pohled, a i když jsme se vydali cestou invence a kreativity, bylo to s ohledem na původní ráz okolí. Dá se říct, že jsme této lokalitě vdechli nový život, a také proto jsme se budovu rozhodli pojmenovat Databox Živý dům.

Původní stav objektu v lokalitě Hrazená
Nový vzhled objektu

Pět domů propojených v jeden

Unikátní fasáda budovy vytváří iluzi pěti navzájem nezávislých bytových domů, jednotlivá patra interiéru jsou však vzájemně zcela provázaná a tvoří otevřenou variabilní plochu. Dílčí části domu se navzájem odlišují barevným provedením v teplých tónech, které lokalitu celkově rozzářily. Zároveň vynikají různými dekorativními prvky a jsou vybavené balkóny, lodžiemi a terasami. Balkóny jsou doplněné o skleněné elementy z dílny Bořka Šípka speciálně navržené pro tuto stavbu. Terasy ozvláštňují fasádní průhledy vytvořené z pohledového betonu. Spodní část fasády je tvořena obkladem z řeckého travertinu.

Fasáda budovy vytváří iluzi pěti navzájem nezávislých bytových domů

Variabilní interiér

Netradičně řešené interiéry s dvojitou podlahou umožňují velkou variabilitu proměny dispozice a snadnou přestavbu otevřených prostorů na menší kanceláře či bytové jednotky různých dispozic od 1+kk až po 4+kk. V současnosti se na třech podlažích budovy nachází kancelářské prostory splňující nejvyšší mezinárodní standardy. Nejvyšší čtvrté patro je vybavené zasedací místností, odpočinkovou zónou pro zaměstnance a terasou s jedinečným výhledem na lokalitu Starého města. Prostory má v této chvíli v pronájmu liberecká společnost Živéfirmy.cz a měly by se stát novým působištěm týmů péče o zákazníky.

Interiér dovoluje snadnou přestavbu na menší kanceláře či bytové jednotky

Celková revitalizace lokality

V posledních letech prošla Hrazená ulice několika významnými rekonstrukcemi, přibyly zde obytné domy, malé obchody, restaurace či horolezecké centrum pro aktivní oddych. Nová stavba od Bořka Šípka však započaté snahy o revitalizaci lokality konečně sjednotila a dodala jim výjimečný ráz.

Bořek Šípek při instalaci skleněných prvků
Autor: Zuzana Kravcová
Foto: Archiv Databox s.r.o.