Kavárna Union

V České Lípě začala poslední etapa opravy fasády secesní kavárny Union

Česká Lípa 9. května (ČTK) - V České Lípě začala poslední etapa oprav fasády secesní kavárny Union v centru města. Na opravách pláště památkově chráněného domu se pracuje od roku 2019, radnice dlouho hledala dodavatele, zakázku musela rozdělit a dodavatele hledala opakovaně. Poslední etapa přijde na 2,6 milionu korun, bezmála 332.000 korun na ni získalo město z dotačního programu Libereckého kraje, 300.000 korun přidalo ministerstvo kultury, řekla dnes ČTK mluvčí radnice Kristýna Kňákal Brožová.

Loni na jaře dokončili stavbaři opravy hlavní fasády do Sokolské ulice a také fasádu do dvora, teď pracovníci vítězné firmy COR INTERIORS opraví bohatě zdobenou fasádu do ulice Jindřicha z Lipé. Cennou secesní budovu tak znovu zčásti kryje lešení. "Společně s opravou fasády poslední stěny proběhne také sanace balkonů na východní a jižní straně budovy, které budou ošetřeny proti zatékání," doplnila mluvčí radnice. Hotovo by mělo být v říjnu.

Kavárnu Union postavila v letech 1906-1907 ve stylu florální secese místní firma Otto John & Josef Jisba. Za projekt získala zlatou medaili na prvním libereckém veletrhu. Budova s bohatou secesní štukovou výzdobou stála na rohu tehdejší Poštovní a Dlouhé ulice na místě dvou starších domů a někdejší městské brány. V přízemí byly původně obchody a v patře kavárna, dnes slouží jako kavárna přízemí.

Památkově chráněná budova patří ve městě k nejhezčím, před více než 20 lety prošla rekonstrukcí, nutně ale potřebovala opravu střechy a fasády, do které zatékalo. Horní část budovy dokonce muselo město na nějakou dobu zajistit sítěmi, aby chodce neohrožovaly kusy opadávající omítky. "Tahle zakázka byla zakletá, protože jsme ji soutěžili čtyři roky. Ze začátku jsme ji soutěžili ve spojení s rekonstrukcí střechy, neúspěšně. Proto byla rozdělena," doplnila Kňákal Brožová.

Střecha se tak dělala samostatně v roce 2019, oprava přišla na 2,5 milionu korun. Soutěž na opravu bohatě zdobené fasády ale musela radnice opakovat. "Ukázalo se, že není jednoduché najít kvalifikovanou firmu, která je schopná rekonstruovat fasádu, kde jsou prvky, které je třeba restaurovat," řekla mluvčí radnice. Obnova dvou ze čtyř stěn tak skončila až loni na jaře finálním nátěrem, město oprava přišla na 2,6 milionu korun, stejně teď město zaplatí za dokončení oprav.

Autor: ČTK
Foto: Marie Čcheidzeová, zdroj: www.wikipedia.org