Ilustrační foto: MaridaV

V jednoduchosti a efektivitě je síla aneb Minimalistická sanitární technika

Pohled na upatlanou a napůl rozpuštěnou hroudu mýdla na veřejných toaletách v restauracích, hotelech, školách či na úřadech je z pochopitelných důvodů pro většinu lidí odpudivý. Představa použití takové kostky, kterou před vámi obracely ve svých dlaních desítky, ne-li stovky cizích osob, je jednoduše ohavná. Naše reakce na případné protiargumenty poukazující na ekologičnost klasického tuhého mýdla je následující: Vyzkoušejte automatické dávkovače tekutých či pěnových mýdel a získáte hygienu i udržitelnost.

Jsou-li dávkovače mýdlových přípravků vyrobeny z kvalitních materiálů, vydrží léta. Náplň lze navíc pořídit za příznivou cenu, a to i takzvaně bezobalově (stáčená drogerie), případně v ekologickém obalu. Stejně tak se ve frekventovaných provozech, ale rovněž v moderních domácnostech, uplatní automatické osvěžovače vzduchu, případně zásobníky na papírové ručníky. To vše patří v současnosti ke standardům, které jsou běžně dostupné. Protože je však nabídka těchto produktů široká, může být pro zákazníka složitější se v ní zorientovat. Abyste při výběru takzvaně nešlápli vedle, sepsali jsme tento článek, který je sponzorován společností Merida Hradec Králové. Ta totiž vedle množství sanitární, hygienické a úklidové techniky nabízí také produktovou řadu Merida ONE. Čím se vyznačuje?

Pod názvem Merida ONE se ukrývají dávkovače a podavače, a to ne lecjaké. Ať už jde o přístroje dávkující dezinfekci nebo tekuté či pěnové mýdlo, o podavače papírových utěrek, nebo o zásobníky toaletního papíru, vždy jsou vyrobeny z odolného termoplastického polymeru typu ABS (akrylonitrilbutadienstyren). Ten se vyznačuje houževnatostí, zdravotní nezávadností i strukturální pevností a tuhostí, a dokonce odolává i účinkům slabých kyselin a zásad. Jmenované produkty jsou přitom navrženy v minimalistickém provedení, vyznačujícím se čistými liniemi, jemnými tvary a nadčasovou barevností (bílá nebo černá) s lesklou povrchovou úpravou.

Elektronický osvěžovač vzduchu LCD s programátorem.

ONE je jednička

Řešením diskomfortu zmiňovaného v úvodu článku může být kupříkladu ergonomický dávkovač Merida ONE, který s pomocí speciálního ventilu dávkuje mýdlo společně se vzduchem, čímž vzniká jemná krémová pěna. Díky tomu navíc dochází k úspoře přípravku, který se ve formě pěny lépe rozpouští a přitom má stejné účinky jako standardně dávkované tekuté mýdlo. Zásobník disponuje prostorem pro více než 2 200 porcí pěny z jedné mýdlové kazety, což je efektivita ocenitelná obzvláště ve veřejných budovách s enormní návštěvností. Bezkontaktní ovládání zajišťuje maximální hygienu, pěna je navíc dostatečně hustá, takže na umyvadlo nestéká tak snadno jako jiné tekutiny, které se pak mohou držet ve spárách a přispívat ke vzniku plísní.

Automatický dávkovač tekutého mýdla.

Alternativou může být dávkovač tekutého mýdla AUTOMATIC, kupříkladu v efektní černé barvě, do něhož se mýdlo doplňuje z kanystru. Provoz je zajištěn bezdotykově přibližovacím senzorem napájeným čtyřmi bateriemi R14 nebo AC adaptérem. Díky programovacímu systému lze velikost jedné dávky mýdla automaticky přednastavit.

Pozn.: Sortiment Meridy zahrnuje několik druhů tekutých mýdel ve velkých pětilitrových baleních – s různou konzistencí i vůní –, vhodných k mytí pokožky.

Svěžest díky LCD

Mezi bestsellery Meridy patří plně automatický osvěžovač vzduchu LCD určený do prostor o velikosti až 170 metrů čtverečních. Zajímavostí je, že tento přístroj je vybaven elektronickým programátorem, který umožňuje nastavit čas spuštění a ukončení provozu, časový interval mezi dávkováním vůně (až 60 minut) nebo dny,  během nichž má být zařízení deaktivováno, například z důvodu sníženého nebo nulového pohybu uživatelů. Osvěžovač, který lze uzamknout klíčkem, se vyznačuje elegantním designem, a zapadne tedy do jakékoli místnosti.

Dávkovač dezinfekce – automatický sprej.

Doba nahrává dezinfekci

Jedním z produktů, které nejen v „době covidové“ zaznamenaly zvýšený prodej, je i dávkovač dezinfekce AUTOMATIC Merida ONE. Obsažený roztok je dávkován na základě bezdotykového přibližovacího senzoru, velikost jedné dávky lze rovněž nastavit díky jedinečnému programátoru. Produkt je uzamykatelný a napájen je čtyřmi bateriemi typu R14.

Zásobníky papíru

Na závěr zmiňme ještě zásobníky na papírové ručníky a toaletní papír. Designovou i velmi praktickou variantou je podavač ručníků v rolích MAXI Merida ONE s inovativním střihacím mechanismem, jenž se aktivuje zatažením za roli. Poskytuje listy o délce 25,5 centimetru, přičemž v případě potřeby lze utěrku vytáhnout stisknutím „push“ páky. Je tichý, nabízí šetrný provoz a disponuje transparentním okénkem, díky kterému lze kdykoli zkontrolovat aktuální stav zásob.

Zásobník na papírové ručníky v roli se systémem dávkování lístek po lístku.

Provozovatelé kancelářských budov či hotelů s vyšší vytížeností toalet rovněž ocení zásobník na dvě role toaletního papíru bez dutinky. Protože na detailech a úspoře záleží, zařízení Merida ONE MAXI je opatřeno mechanismem, který dává novou roli k dispozici až v okamžiku, kdy je první role spotřebovaná. Nevyvstává tak potřeba doplňovat papír před jeho plným vyčerpáním a nedochází tak k plýtvání. Samozřejmostí je možnost box uzamknout.

Zásobník na dvě role toaletního papíru je opatřen mechanismem, který dává novou roli k dispozici až v okamžiku, kdy je první role spotřebovaná.

Pozn.: Merida má ve své nabídce také velká balení (kartony po 18 rolích) recyklovaných i nových celulózových toaletních papírů bez dutinky, která jsou plně kompatibilní s jejími zásobníky.

Do produktové řady Merida ONE spadají také závěsné čtyřicetilitrové koše určené k připevnění na stěnu.

Autor: Bc. Helena Široká
Foto: archiv společnosti MERIDA, Shutterstock