Lázeňská kolonáda, uprostřed meteorologický sloup s osvětlením

V Lázních Libverda začala rekonstrukce kolonády za 20 mil.Kč, nahradí ji nová

Lázně Libverda (Liberecko) 30. ledna (ČTK) - V Lázních Libverda na Liberecku začala rekonstrukce kolonády. Průzkum loni odhalil, že je v mnohem horším stavu, než se původně předpokládalo, proto stavbaři původní kolonádu zbourají a na jejím místě vyroste nová. ČTK o tom dnes informovala ředitelka obchodu a marketingu Spa Resortu Libverda Eva Olšová. Obnova kolonády by měla stát 20 milionů korun, reálná cena se podle ní ale ukáže až při samotné rekonstrukci.

Práce na obnově kolonády začaly loni v létě průzkumnými pracemi. "Proběhl stavební průzkum stavu dřevěné části krovů a vertikálních podpěr z hlediska napadení dřevokazným hmyzem a houbou. Dále byl proveden průzkum základových konstrukcí a opěrných zdí v oblasti potoka, které byly poškozeny před lety při povodních. Na základě těchto průzkumů a jednání nejen s památkáři bylo rozhodnuto o úplné demolici stávající dvoukřídlé kolonády," doplnila Olšová.

Nejstarší pramen v Lázních Libverda - Boží voda byl podle památkářů znám už ve 14. století, lázně se tam začaly rozvíjet ve druhé polovině 18. století a jsou spjaty s majitelem panství Kristiánem Filipem Clam-Gallasem. Stavební aktivity kulminovaly za jeho syna Kristiána Kryštofa, stavební vývoj byl ukončen před rokem 1820. Soubor lázeňských staveb představuje podle Národního památkového ústavu (NPÚ) výjimečně dochovaný, jednotně architektonicky pojatý areál, který je citlivě a přirozeně zasazen do podhorské krajiny, od roku 1958 má proto památkovou ochranu.

Areál kolonády se naposledy opravoval před více než deseti lety, teď bude podle Olšové zachována jen pitná síň Kristiánova pramene, která projde renovací. Dvoukřídlou konstrukci samotné kolonády čeká demontáž. Nová bude odpovídat původní stavbě, moderní materiály by ale měly zajistit delší životnost. "Aktuálně se kolonáda demontuje, budou provedeny sanační práce podloží, které je poničeno povodněmi, dojde k jeho zpevnění a následně se vystaví kolonáda nová," dodala obchodní ředitelka.

Lázně Libverda v podhůří Jizerských hor se specializují na léčbu pohybového ústrojí, kardiovaskulárních, onkologických a neurologických onemocnění a mají 467 lůžek. Práce na lázeňské kolonádě budou podle Olšové znamenat jen minimální omezení pro místní i hosty. Lidé mohou navzdory rekonstrukci navštívit pítko, kolonádu i kavárny. Znemožněn je pouze přístup pod kolonádu. Pro kulturní akce vybudovali v lázních nový prostor v parku. "Hostům se otevírá jedinečná příležitost, jak vidět lázně ve zcela nových a zajímavých pohledech," dodala.

Autor: ČTK
Foto: Rawac, zdroj: www.wikipedia.org