V Plzni vzniká nový rozsáhlý bytový komplex

V klidné lokalitě západočeské metropole, poblíž zoologické a botanické zahrady, vzniká na ploše celkem 10,25 ha rozsáhlá Obytná zóna Sylván.

  Architektura bytových domů vychází z jejich funkce a výrazu opakování stejných principů a kompozic. Každý dům sám o sobě je však trochu odlišný, a tím je dosaženo pestrosti a atraktivnosti minimálními prostředky. Přesto je na pohled patrná charakteristická snaha o jednotnost celku, který by působil uzavřeně a celistvě po dokončení všech částí. Jednotná je i barevnost s malými nuancemi, a také použité materiály budou sjednoceny. Ploché střechy, pravoúhlý ra-cionální styl doplněný retroprvky z 30. let tvoří základ kompozice. Hravost, ale zároveň elegance, dosažená střídáním balkonů, prosklených a plných ploch a stínů by se měla stát symbolem této doby a vytvořit tak komplex zajímavých bytových domů.
   Záměrem města je postavit v Obytné zóně Sylván celkem cca 500 bytů v bytových domech, přitom v první etapě se počítá s dokončením 223 bytů už v roce 2002. Jedná se o výstavbu nájemních bytů, které po 20 letech budou převedeny do osobního vlastnictví. Bytové domy mají tři až pět nadzemních podlaží a jedno podlaží podzemní, kde jsou umístěna garážová stání, sklepní kóje, kolárna a technické vybavení.
   Přístup do jednotlivých podlaží je pomocí jednoramenných schodišť nebo výtahu. Domy jsou vytápěny centrálně. V projektu je celkem počítáno s 5 – 10 % bytů pro tělesně postižené dle jednotlivých domů celkem 31 bytových jednotek.
   Generálním dodavatelem stavby byla zvolena firma BERGER-BOHEMIA a.s. z Plzně a generálním projektantem firma Bohemiaplan, s.r.o. taktéž z Plzně. Subdodavatelem monolitických konstrukcí pro bytové domy s označením E, F byla firma Omega Teplotechna Praha, která si jako dodavatele bednění vybrala firmu ISD-NOE. Zmíněné dva objekty mají jedno podzemní a pět nadzemních podlaží. Konstrukce suterénu, kde jsou umístěna garážová stání, je navržena z monolitického železobetonu. Stropní konstrukce nad suterénem je tvořena železobetonovou deskou a železobetonovým roštem.
   Nadzemní podlaží mají nosný systém tvořený podélnými a příčnými stěnami, zděnými z cihelných bloků.

   Na stavbě byly použity konkrétně tyto bednicí systémy:
Velkoplošné stěnové bednění NOE TOP 2000
   Jedná se o moderní velkoplošný systém se značným počtem prvků v šířkách od 250 mm do 1325 mm a čtyřech výškových řadách. Díky zvětšené tloušťce stěn obvodového rámu, zvětšenému profilu spínacích tyčí na 20 mm a pozměněnému tvaru některých příčných nosníků kovového roštu bylo dosaženo vyšší únosnosti celého systému. Bednění má minimální počet spínacích míst – pouze jedno na 1,5 m2 bednicí plochy. Tato výhoda výrazně ovlivňuje a snižuje pracnost při odbedňování.
Stropní bednění NOE H-20
Je lehké stropní bednění, montovatelné bez použití jeřábu. Používá se především pro deskové stropy trámy a průvlaky i pro uzavřené členité půdorysy. Bednění se tvoří velmi jednoduchou kombinací teleskopických ocelových stojek, lepených dřevěných nosníků, bednicího pláště a dalším příslušenstvím jako jsou stativy, vidlicové hlavy, úhelníky apod.
   Přednostní tohoto systému je poměrně velká variabilita a snadná montáž, a to i v půdorysně značně členitých objektech. Systém lze prakticky použít bez výškového omezení, neboť kde nestačí výška či únosnost stojek, je možné použít stropní věže a stoly.
   Kromě uvedených systémů bylo použito bednění sloupů NOE VARIO – 2000, lehké stěnové bednění SL 2000 a další systémy, které obstály i přes poměrně náročné klimatické podmínky, které v době provádění železobetonových konstrukcí (listopad 2001 až leden 2002) stavbu provázely. 
Autor: Šárka Tužilová
Foto: Archiv firmy