Lázeňské město Poděbrady. Foto: Semi Flying Pharmacist

V Poděbradech budují přístaviště pro malá rekreační plavidla a osobní lodě

Poděbrady (Nymbursko) 10. listopadu (ČTK) - V Poděbradech na Nymbursku dnes začali se stavbou přístaviště u Labe, součástí jsou dvě stavby. Na levém břehu vznikne stání pro 14 malých rekreačních plavidel, na pravém přístaviště pro osobní lodě. Náklady na obě stavby nedaleko silničního mostu a centra jsou 32,8 milionu korun bez DPH, platí je Státní fond dopravní infrastruktury. Přístaviště by mělo být připraveno na plavební sezonu 2023, řekl dnes novinářům ředitel Ředitelství vodních cest (ŘVC) Lubomír Fojtů.

"O vodní dopravu je obrovský zájem, do České republiky až do Prahy najíždějí velká osobní plavidla, jak třeba Elbe Princess, a pro tyto návštěvy ze zahraničí, i naše velká plavidla typu Florentina stavíme rovněž taková přístaviště, kde budou moci přistávat, nabrat vodu, připojit se na elektřinu, kde budou moci bezpečně nastoupit cestující," řekl Fojtů.

Přístaviště pro malá plavidla na levém břehu Labe mezi mostem a jezem bude tvořit plovoucí molo dlouhé 73 metrů, kde turisté vyvážou až 14 malých lodí. Součástí budou přípojky na elektřinu a vodu a také osvětlení. Molo se břehem spojí dvě pohyblivé lávky se zábradlím.

Na pravém břehu po proudu od silničního mostu vznikne přístaviště osobních lodí tvořené ocelovým plovoucím molem o rozměrech devětkrát čtyři metry s lávkou na břeh. Zakotví u něj největší osobní lodě plující po Labi, dlouhé až 84 metrů.

V obou přístavištích budou moci lodě kotvit zdarma 48 hodin a s pomocí přístavní karty, která bude fungovat ve všech přístavištích na Labi a Vltavě, brát elektřinu a vodu. Město plánuje zajistit v blízkosti přístaviště pro osobní lodě sociální zařízení.

Přístaviště pro osobní lodě vyjde téměř na 6,5 milionu korun bez DPH, staví ho Labská, strojní a stavební společnost. Vybudování přístaviště pro malá plavidla bude stát 26,3 milionu korun bez DPH, staví ho společnost Metrostav.

Ve Středočeském kraji začali v září se stavbou přístaviště pro malá plavidla také v Čelákovicích. Přístaviště pro osobní lodě dokončují v Čelákovicích, Kolíně a v Nymburku.

ŘVC provozuje na Labsko-vltavské vodní cestě šest přístavišť pro malá plavidla, letos by mělo být dokončeno dalších šest a dvě pro osobní lodní dopravu. Dalších sedm plánuje zbudovat příští rok.

Autor: ČTK
Foto: Shutterstock